Olga Tokarczuk
Fot. FORUM
O TYM SIĘ MÓWI

Olga Tokarczuk odpowiedziała ministrowi Glińskiemu: „Moje książki są nie dla każdego”

Wcześniej polityk wyznał, że nie dokończył jej dzieł Noblistki

Rafał Kowalski 11 października 2019 13:19
Olga Tokarczuk
Fot. FORUM

Wczorajszy dzień przejdzie do historii Polski, ponieważ pierwszy raz od 23 lat do naszego twórcy trafiła Literacka Nagroda Nobla. Już niedługo, bo w grudniu, odbierze ją nagrodzona Olga Tokarczuk. Na razie jednak pisarka odpowiada na gratulacje, które spływają do niej z całego świata. Między wiadomościami pełnymi miłych słów, znalazł się też tweet ministra kultury Piotra Glińskiego, który przyznał, że nie dokończył czytać dzieł Noblistki.

Olga Tokarczuk nawiązuje do słów ministra kultury

Piotr Gliński pogratulował wczoraj Oldze Tokarczuk Nobla. W tym samym wpisie zaznaczył, że obiecuje dokończyć czytać jej publikacje. „Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję! W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki ;)”, napisał minister kultury na Twitterze, zaś dziś w RMF dodał, że zaczął czytać jedynie Księgi Jakubowe. Teraz ich jednak otworzy ponownie, ponieważ ma dużo zadań związanych z kampanią wyborczą.

Przebywająca wczoraj w Niemczech Noblistka, wypowiedziała się na temat gratulacji ministra Glińskiego. „Wiem, że moje książki są nie dla każdego, więc nawet się nie poczułam specjalnie dotknięta tym, że minister nie jest w stanie ich dokończyć”, mówiła cytowana przez WP Olga Tokarczuk. „Ta nagroda idzie do Europy Centralnej, co jest nietypowe, wręcz niesamowite. Dla mnie, jako Polki, to pokazuje, że mimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu. Chciałabym przekazać moim przyjaciołom, Polakom: zagłosujmy we właściwy sposób na demokrację”, dodała nawiązując do niedzielnych wyborów.

Jakie książki Olgi Tokarczuk czytać najpierw?

Jeżeli także i Ty chciałbyś się zabrać za czytanie książek Olgi Tokarczuk to wiemy, od jakich tytułów najlepiej będzie zacząć. Naszym zdaniem warto sięgnąć po Bieguni, które było wyróżnione nagrodą Bookera. Ponadto zaciekawić powinny też: Księgi Jakubowe, Prowadź swój pług przez kości umarłych czy Prawiek i inne czasy. 

Piotr Gliński, minister kultury Piotr Gliński, Piotr Gliński zostanie ojcem
Fot. East News

Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…