Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta
O TYM JEST GŁOŚNO

Wielki sukces Olgi Tokarczuk! Sprzedaż jej książek pobiła wszelkie rekordy

Ten wynik przerósł najśmielsze oczekiwania wszystkich

Konrad Szczęsny 11 października 2019 14:46
Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta

Cały świat mówi o Oldze Tokarczuk. Polka otrzymała wczoraj Literacką Nagrodę Nobla. A to przełożyło się na ogromne zainteresowanie jej twórczością. „W kilka minut po pierwszych doniesieniach o Noblu dla polskiej autorki rozpoczął się istny szturm”, poinformowali przedstawiciele sieci sklepów Empik. Jej książki zaczęły masowo się wyprzedawać!

Nobel dla Olgi Tokarczuk - rekordowe wyniki sprzedaży

Akademia Szwedzka w uzasadnieniu podkreśliła, że zdecydowała się uhonorować Olgę Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia”.

Oczywistym było, że najbardziej prestiżowe wyróżnienie na świecie przełoży się na wyniki sprzedaży dzieł Polki nad Wisłą i na całym świecie. Jednak wynik, który osiągnęła, przerósł najśmielsze oczekiwania wszystkich! W zaledwie pół dnia wszystkie pozycje autorstwa Olgi Tokarczuk stały się bestsellerami.

„Już ubiegłoroczny Booker spowodował ogromne zainteresowanie twórczością Olgi Tokarczuk i jej książka „Bieguni” była jedną z najchętniej wybieranych w Empiku w 2018 roku. Literacki Nobel zadziałał jednak z wielokrotnie większą siłą”, podkreśla Michał Tomaniak, Dyrektor Działu Książki w Empiku.

Sprzedaż wzrosła o 6 tys. proc. w stosunku do poprzedniego dnia. Czytelnicy zaczęli masowo zamawiać książki Tokarczuk poprzez stronę internetową oraz kupowali je w salonach stacjonarnych. „Ponad 55 tysięcy czytelników odwiedziło Empik.com tylko po to, aby poznać jej dzieła. Najchętniej wybierana jest książka „Bieguni”, TOP2 to „Księgi Jakubowe” a kolejny pod względem popularności jest „Prawiek i inne czasy”, informuje Empik. Do tego należy doliczyć jeszcze formę elektroniczną publikacji: ebooki i audiobooki. W zaledwie kilka godzin zakupiło je 1,5 tysiąca osób. To najlepszy wynik w historii tego formatu książek.

Ile książek sprzedała Olga Tokarczuk po zdobyciu Nobla? Dane

W 10 godzin sieć Empik sprzedała aż 12 tysięcy książek Olgi Tokarczuk, w tym 5 tysięcy w sklepach stacjonarnych. Jak podkreślono w komunikacie, „efekt Nobla” zaczął być zauważalny już między godzinami 14 a 15. Wynik sprzedażowy, który osiągnęły dzieła Polki zbliżony jest do tego, jaki mają zazwyczaj największe światowe bestsellery.

Czy spodziewane jest wyczerpanie zapasów dzieł Noblistki? Nic podobnego! Oczywiście przyznanie nagrody spowoduje konieczność ich dodruku, jednak sieć zapewnia, że każdy, kto chce nabyć dzieła Olgi Tokarczuk, będzie mógł to zrobić za pośrednictwem strony internetowej lub w salonach stacjonarnych.  

Olga Tokarczuk została wczoraj ogłoszona laureatką Literackiej Nagrody Nobla:

Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Jej książki zaczęły wyprzedawać się w zastraszającym tempie:

Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.