Ostatnie chwile życia Katarzyny II Wielkiej, jak zmarła cesarzowa Rosji?
Fot. Frederic Soreau/ALAMY LIMITED/BEW
NIEZWYKŁE HISTORIE

Ostatnie godziny życia Katarzyny II Wielkiej. Co było przyczyną śmierci carycy?

„Rzężenie było tak głośne, że słychać je było w korytarzu”

Olga Figaszewska 14 lipca 2022 17:44
Ostatnie chwile życia Katarzyny II Wielkiej, jak zmarła cesarzowa Rosji?
Fot. Frederic Soreau/ALAMY LIMITED/BEW

Nic dziwnego, że jest zaliczana do grona najwybitniejszych rosyjskich władców. Katarzyna II Aleksiejewna Wielka twardo rządziła krajem. Kontynuowała politykę i reformy rozpoczęte jeszcze przez cara Piotra I. Caryca reformowała oświatę, doprowadziła do wzmocnienia pozycji szlachty, wprowadziła podział administracyjny, umocniła pozycję państwa. Katarzyna II Wielka zdefiniowała m.in. zasady polityki i system prawny. Wdowa po carze Piotrze III władała do 17 listopada 1796 roku. Władczyni  zmarła po 35 latach panowania. Co było przyczyną jej śmierci?

Katarzyna II Wielka – tajemnica śmierci carycy

Wdowa po Piotrze III miała zmagać się z licznymi problemami. Była słabego zdrowia. Już jako młoda dziewczyna cudem uniknęła śmierci. Katarzyna kochała czytać książki i często przesiadywała nad lekturami do późnych godzin nocnych. Niestety, zachorowała na zapalenie płuc, a jej stan był bardzo zły. Jednym z ówczesnych sposobów leczenia było upuszczanie krwi. Medycy przeprowadzili procedurę aż 16 razy. Szczęśliwie dla Katarzyny, udało jej się przeżyć.  

Pewne źródła podają, że caryca  prowadziła dość rozwiązłe życie. Podbijała serca kolejnych mężczyzn, a liczne kontakty z kochankami wywołały chorobę weneryczną.  Podobno Katarzyna Wielka  zaraziła się kiłą. Co było przyczyną jej śmierci?

Władczyni zmarła w wieku 67 lat. Katarzyna II Wielka odeszła 17 listopada 1796 roku w trakcie przygotowań do wystąpienia przeciwko rewolucji francuskiej.


Czytaj też: Pippa Middleton kupiła dom z 30 pokojami tuż obok nowej posiadłości księżnej Kate

Katarzyna II Aleksiejewna Wielka (1729-1796) cesarzowa Rosji
Fot. Piotr Mecik / Forum

Katarzyna II Aleksiejewna Wielka (1729-1796), caryca Rosji

Ostatnie chwile życia Katarzyny II Wielkiej

16 listopada caryca, jak gdyby nigdy nic, zajęła się swoimi sprawami. Poranek zaczęła od wypicia kawy i przeglądała dokumenty. W pewnym momencie, w drodze do toalety źle się poczuła i upadła na podłogę. Doznała udaru. Po kilku godzinach została odnaleziona przez służbę. Z trudem oddychała, nie mogła wydobyć z siebie słowa... Katarzyna II Wielka znalazła się w śpiączce i nigdy już się z niej nie wybudziła. Na dworze nastąpiło poruszenie, dworzanie opłakiwali władczynię.

„Ciężko oddychająca Katarzyna leżała na materacu, a wokół kręcili się płaczący dostojnicy dworscy: osiemdziesięcioletni Aleksiej Orłow, Bezborodko i książę Zubow. Kiedy ten ostatni poprosił o szklankę wody, nikt się nie pofatygował, żeby mu ją przynieść. Cesarzowa leżała „bez życia, rzężąc niczym machina, której ruch ustaje”, miał wspominać Adam Jerzy Czartoryski.

Stan carycy pogarszał się z godziny na godzinę. „O piątej oddech cesarzowej stał się słabszy. Kilkakroć lekarze sądzili już, że nadeszła ostatnia chwila… Rzężenie było tak głośne, że słychać je było w korytarzu… Krew napływała jej do twarzy, która robiła się na przemian czerwona i fioletowa”, opisywano.

Najbliżsi stali przy jej łożu, gdy lekarz oznajmiał, że władczyni umiera. Caryca odeszła wieczorem, 17 listopada 1796 roku. Lekarze stwierdzili, że przyczyną śmierci carycy był wylew krwi do mózgu i pęknięcie pęcherzyka żółciowego.   

Zobacz też: Tom Cruise przyjaźni się z brytyjską rodziną królewską? Zdradził, co ich łączy 
Źródło: cytaty za: Wielka Historia , Medonet

Katarzyna II Wielka, malarz Jan Chrzciciel Lampi, okolo 1793.
Fot. Marek BAZAK/East News

Katarzyna II Wielka, malarz Jan Chrzciciel Lampi, około 1793 roku

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.