Który z nich zaskakuje formą, a który wielkością?

Marta Cieplak 11 lutego 2023 17:30

Klejnoty rodowe od zawsze przyciągają uwagę poddanych i mediów. Zapierają dech, są spektakularne i nierzadko kryją tajemnice monarchii. W kolekcjach szczególne miejsce zajmują pierścionki zaręczynowe. To najczęściej zachwycające projekty z wartymi fortunę diamentami, ale zdarzają się także bardzo zaskakujące wybory. Poznaj sekrety biżuterii księżnej Charlene, królowych Letycji Małgorzaty i nie tylko!

ZOBACZ TAKŻE: Po śmierci księżnej Diany William i Harry podzielili się biżuterią po matce

Pierścionki europejskich księżnych i królowych

Choć pierścionek zaręczynowy kojarzy się z cienką obrączką i umieszczonym na jej szczycie diamentem, to wśród europejskich księżniczek i królowych wiele z pierścionków odbiega od tej tradycji. Niektóre z nich, jak ten królowej Letizii, zupełnie nie wygląda jak zaręczynowy, bo jest wyjątkowo minimalistyczny. Ale wyboru królowi Filipowi pomogła dokonać rodzina przyszłej małżonki, więc na pewno idealnie trafił w jej gust. Inne księżne i królowe zmieniły z biegiem lat swoje pierścionki na inne modele (m.in. z kolorowym kamieniem), jednak powody tych decyzji nie są znane. 

ZOBACZ TAKŻE: Najsłynniejsze pierścionki zaręczynowe brytyjskiej rodziny królewskiej

Jeśli jesteście ciekawi, jak wyglądają najpiękniejsze pierścionki zaręczynowe europejskich rodów, zajrzyjcie koniecznie do naszej galerii. 

1/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Grace Kelly z Monako
Copyright @Getty Images
1/8

Księżna Grace z Monako

Książę Rainier oświadczył się Grace prostą obrączką z rubinami i szmaragdami. Jednak potem postanowił dać jej pierścionek, który będzie największy i najdroższy ze wszystkich. I tak Grace Kelly stała się posiadaczką pierścionka z trzema diamentami, w tym jednym 10,5-karatowym! 

2/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Charlene z Monako
Copyright @Getty Images
2/8

Księżna Charlene z Monako
Książę Albert oświadczył się jej w 2010 roku pierścionkiem z diamentem w kształcie... gruszki. Wykonany przez paryskiego jubilera Repossi, zawiera bardzo duży, trzykaratowy kamień, otoczony mniejszymi diamentami w układzie trójkąta. 

3/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Letizii z Hiszpanii
Copyright @Getty Images
3/8

Królowa Letizia z Hiszpanii

To największe zaskoczenie w tym zestawieniu, bo pierścionek hiszpańskiej królowej wcale nie wygląda na zaręczynowy. To nowoczesna obrączka z serią ułożonych obok siebie diamentów o szlifie bagietkowym. 

4/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Małgorzaty
Copyright @Getty Images
4/8

Królowa Margrethe z Danii

Królowa Małgorzata nosie nietypowy jak na rodzinę królewską pierścionek Toi et Moi z dwoma diamentami symbolizującymi kochającą się młodą. Mimo, iż jej ukochany mąż zmarł w 2018 roku, królowa nie rozstaje się z tą pamiątką.

5/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Matyldy
Copyright @Getty Images
5/8

Królowa Matylda z Belgii

Co ciekawe, oryginalny pierścionek zaręczynowy królowej był ozdobiony rubinem. Ale jakiś czas temu wymieniła go na efektowny model z szafirem. Dlaczego? Tej tajemnicy nigdy nie zraadziła.

6/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Maximy z Holandii
Copyright @Getty Images
6/8

Królowa Maxima z Holandii

Królowa urodziła się w Argentynie, ale jej pierścionek symbolizuje nie tylko miłość, ale i... Holandię. Znajduje się w nim bowiem pomarańczowy (kolor kraju jej męża) owalny diament otoczony dwoma diamentami o szlifie kulistym, umieszczonymi pomiędzy dwoma diamentowymi opaskami. 

7/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Wiktorii ze Szwecji
Copyright @Getty Images
7/8

Księżniczka koronna Wiktoria ze Szwecji

Pierścionek księżniczki Wiktorii wykonany jest z białego złota i ozdobiony jest dużym diamentem. Para zerwała w ten sposób z tradycją, bo do tamtej pory pary królewskie w Szwecji wymieniały się jedynie złotymi obrączkami.

8/8
oierścionki zaręczynowe europejskich królowych i księżnych  Madeleine ze Szwecji
Copyright @Getty Images
8/8

Księżniczka Madeleine ze Szwecji

Młodsza siostra Wiktorii otrzymała olśniewający pierścionek z diamentem o szlifie Asschera. Ten 4-karatowy kamień jest połączony z delikatną opaską pavée. Całość prezentuje się pięknie.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…