Księżniczka Martha Louise, 9.11.2021
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage
Królewskie życie

Norweska księżniczka, która rozmawia z aniołami rezygnuje z królewskich obowiązków

Będzie prowadzić interesy z narzeczonym szamanem

Maria Elas 10 listopada 2022 10:06
Księżniczka Martha Louise, 9.11.2021
Fot. Patrick van Katwijk/WireImage

Norweska księżniczka Martha Louise wycofuje się z oficjalnych królewskich obowiązków, aby skoncentrować się na biznesie medycyny alternatywnej, który prowadzi ze swoim narzeczonym, amerykańskim duchowym guru Durkiem Verrettem. 51-letnia księżniczka, która jest czwarta w kolejce do norweskiego tronu, „nie będzie obecnie reprezentować królewskiego domu”, przeczytać możemy w oficjalnym oświadczeniu. Córka króla Haralda zachowa swój tytuł, jednakże nie będzie mogła posługiwać się nim w celach komercyjnych ani w mediach społecznościowych.

Księżniczka wybrała biznes

Księżniczka Martha Louise jest jedyną córką króla Norwegii Haralda i jest na czwartym miejscu w kolejce do norweskiego tronu. Od 2002 r. do 2017 r. była żoną Ariego Behna, z którym ma trójkę dzieci. W 2002 roku odebrano jej tytuł „Jej Królewskiej Wysokości” po tym, jak zdecydowała się pracować jako bizneswoman oraz terapeutka alternatywna. W latach 2007-2018 prowadziła własny ośrodek terapii alternatywnej, powszechnie znany w Norwegii jako „szkoła aniołów”, w którym szkolono jasnowidzenie i komunikację z aniołami oraz ze zmarłymi. Tym razem zadecydowała w pełni poświęcić się swoim ideom.

W oświadczeniu, które opublikowane zostało w listopadzie 2022 roku, księżniczka informuje, że rezygnuje ze swoich królewskich obowiązków na rzecz biznesu. Jak mówi, ta decyzja jednak nie wprowadziła między nią a rodziną królewską niezgody. „Król i królowa chcą podziękować księżnej Marthcie Louise za ważną pracę, którą wykonała w swoim oficjalnym charakterze przez kilka dziesięcioleci. Swoje obowiązki wykonywała z ciepłem, troską i głębokim zaangażowaniem”, możemy przeczytać.

Księżniczka potwierdziła także swoje wieloletnie zainteresowanie „alternatywnymi metodami” leczenia, które, jak mówi, „mogą być ważnym uzupełnieniem” standardowych praktyk. Zaznaczyła jednak, że jest świadoma znaczenia wiedzy opartej na badaniach. Ma również nadzieję, że ta decyzja „doprowadzi do spokojniejszego i spokojniejszego środowiska”, co odnosi się do jej relacji z narzeczonym. Jej związek z szamanem Durkiem Verretem został dokładnie prześledzony przez Norwegów po ich zaręczynach czerwcu 2022 roku. Pod lupę wzięto także wypowiedzi i praktyki wybranka księżniczki.

Czytaj też: Wielka Brytania. Król Karol III został zaatakowany jajkami. Zdarzenie uchwyciły kamery

Księżniczka Martha Louise i Durek Verrett, 10.06.2022
Fot. Momodu Mansaray/Getty Images

Księżniczka Martha Louise i Durek Verrett, 10.06.2022

Narzeczeństwo z samozwańczym szamanem

Na swojej stronie internetowej Verrett opisuje siebie jako szamana szóstego pokolenia, który jest oddany „służeniu globalnej duchowej ewolucji”. Wśród swoich usług oferuje m.in. 30-dniowy program „eksperymentowania z wiedzą szamańską” czy kursy „szkoły szamańskiej”. Prowadzi również sprzedaż przedmiotu, który nazywa „optymalizatorem ducha”. Według niego to urządzenie „przepełnione jest częstotliwościami i energiami, które łączą się ze światem duchów i światem fizycznym”. Ten gadżet mieszczący się w dłoni nabyć można za… 222 dolary. Szaman oprócz swoich produktów ceni także swój czas. Godzinna prywatna sesja, na którą można się z nim umówić, kosztuje aż 1,5 tysiąca dolarów.

Niektóre z jego twierdzeń spotkały się z szeroką krytyką. Szczególnie wspominane i krytykowane były jego sugestia, że „rak jest wyborem” oraz sprzedaż medalionu, który rzekomo pomagał w leczeniu COVID-19. Duruk nieraz nazywany był przez media oraz internautów oszustem i teoretykiem spiskowym. „Wiem, że niektóre z rzeczy, które powiedziałem i zrobiłem, były postrzegane w Norwegii jako kontrowersyjne. Niektórzy nawet twierdzili, że stało się to problemem dla monarchii” powiedział Verrett w oświadczeniu, w którym towarzyszył swojej narzeczonej. „To nigdy nie było moim zamiarem” tłumaczył szaman. Przeciwko jego działalności wypowiadały się liczne organizacje zdrowotne, których patronką była Martha Louise. Księżniczka jednak wycofała się z wszelkich patronatów, gdy rezygnowała ze swoich królewskich obowiązków.

Jeśli Duruk i księżniczka Martha Louise się pobiorą, dołączy on do norweskiej rodziny królewskiej, jednak nie dostanie on oficjalnego tytułu lub roli. Wchodząc w małżeństwo z księżniczką Norwegii, Duruk zostałby pierwszą czarnoskórą osobą wśród europejskiej rodziny królewskiej w historii.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Księżna Diana była samolubną manipulantką? Elizabeth Debicki o swojej postaci

Księżniczka Martha Louise i Durek Verrett, 16.06.2022, Oslo
Fot. Rune Hellestad/Getty Images

Księżniczka Martha Louise i Durek Verrett, 16.06.2022

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.