Donald Tusk, Michał Tusk, Małgorzata Tusk, 2005 rok
Fot. Peter Andrews / Reuters / Forum
O TYM SIĘ MÓWI

Syn Donalda Tuska poszedł własną drogą. Czym zajmuje się Michał Tusk?

„Mamy jedno nazwisko, ale prowadzimy osobne życia”

Olga Figaszewska 11 kwietnia 2023 11:45
Donald Tusk, Michał Tusk, Małgorzata Tusk, 2005 rok
Fot. Peter Andrews / Reuters / Forum

Nie poszedł w ślady ojca. Michał Tusk unika polityki, mimo że tak od zawsze była obecna w jego domu. 41-latek kroczy własną drogą. Czym zajmuje się syn Donalda i Małgorzaty Tusków? Jak wygląda jego życie?

Michał Tusk – czym zajmuje się syn Donalda Tuska?

Donald Tusk wspólnie z ukochaną żoną Małgorzatą doczekał się dwójki dzieci Michała i Katarzyny. Oboje kroczą własną drogą i rozwijają swoje pasje. Córka jest założycielką serwisu Makelifeeasier.pl, obecnie jednego z najpopularniejszych blogów modowo-lifestylowych w Polsce. Kasia Tusk z wykształcenia jest psychologiem, ale to prowadzenie strony przynosi jej radość i satysfakcję (miesięcznie odwiedza ją 800 000 użytkowników), na swoim koncie ma także dwie książki.

Z kolei Michał Tusk nigdy nie interesował się polityką. Od dawna fascynował się transportem i dziennikarstwem.  Już na studiach w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego zdał egzamin na autobusowe prawo jazdy. „Chodzi o to, żeby sobie pojeździć autobusem”, opowiadał w wywiadach. Potem dzielił się pasją i wiedzą z czytelnikami trójmiejskiej Gazety Wyborczej. W 2005 roku z redakcją – najpierw jako stażysta, a następnie dziennikarz. Trzy lata później ukończył studia i obronił pracę magisterską. Zależało mu na tym, by pracować na własne nazwisko i nie czerpać korzyści z faktu, że ma znanego ojca, nie wywyższał się. „Mamy jedno nazwisko, ale prowadzimy osobne życia”, podkreślał w Fakcie.

Czytaj też: Katarzyna Dowbor pokazała zdjęcie z bratem. Tomasz robi karierę w Stanach Zjednoczonych

Michał Tusk,
Fot. Krzysztof Jarosz / Forum

Michał Tusk, Nagranie programu Dzień Dobry TVN Warszawa, 11.03.2007. 

Michał Tusk kroczy własną drogą

W 2012 roku Michał Tusk trafił do Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Zaproponowano mu przejęcie działań marketingowych i PR-owych nowych linii lotniczych OLT Express. „Komunikacją publiczną zajmuję się zawodowo w zasadzie od 2005 roku, wtedy zacząłem jako dziennikarz opisywać tę problematykę, można znaleźć sporo moich, z reguły krytycznych, tekstów na ten temat z tamtych lat”, mówił w rozmowie z Wp.pl.

Syn polityka w 2015 roku założył własną działalność. Prowadzi firmę transportową GDNexpress. „Jesteśmy nowym przedsiębiorstwem transportowym na polskim rynku, wyspecjalizowanym w ekspresowych przewozach regularnych do Portu Lotniczego Gdańsk. Naszym celem jest oszczędzenie naszym pasażerom czasu i pieniędzy. Dlatego oferujemy bezkonkurencyjny czas jazdy i atrakcyjne ceny – zdecydowanie niższe, niż koszt przejazdu samochodem na analogicznej trasie”, czytamy na stronie.  

Wirtualna Polska w 2021 roku donosiła, że syn Donalda Tuska pracuje także w Zarządzie Transportu Miejskiego w Gdańsk na stanowisku głównego specjalisty ds. inwestycji.  41-latek podkreślał, że jego spółka nadal działa, ale nie wymaga od niego stałej obecności w biurze, dlatego z powodzeniem może łączyć dwie prace. „Moja spółka nigdy w żadnej sprawie nie miała i nie ma relacji z ZTM Gdańsk w zakresie prowadzonej działalności. […] Łączenie dwóch funkcji: pracy w ZTM i kierowania firmą nie jest jakimś wielkim problemem. Zarządzanie spółką realizuje w wolnym czasie”, tłumaczył w rozmowie z wp.pl Michał Tusk.

Donald Tusk, Michał Tusk, Małgorzata Tusk, 2005 rok
Fot. Peter Andrews / Reuters / Forum

Donald Tusk, Michał Tusk, Małgorzata Tusk, 2005 rok

Gdańsk 23.10.2005 Kandydat na prezydenta RP Donald Tusk wraz z żoną Małgorzatą oraz dziecmi - Kasia i Michałem
Fot. Peter Andrews / Reuters / Forum

Gdańsk 23.10.2005 Kandydat na prezydenta RP Donald Tusk wraz z żoną Małgorzatą oraz dziecmi - Kasia i Michałem

Donald Tusk w rozmowie z mediami postanowił wypowiedzieć się w tej kwestii. „Mój syn z wyższym wykształceniem, 20 lat zajmujący się transportem w Gdańsku, jest urzędnikiem i zarabia netto poniżej 3 tys. zł miesięcznie. Chce pan to nazwać nepotyzmem? Czy myśli pan, że te łajdactwa można przykryć takimi technikami dziennikarskimi? Proszę zrobić uczciwy materiał dziennikarski o tym, ile zarabia, jak wyglądał egzamin, czy była konkurencja”, tłumaczył przewodniczący PO.

Czytaj też: Za nimi 31 lat małżeństwa. Tak kochają się Artur i Paulina Żmijewscy 

Kilka lat temu syn Donalda Tuska znalazł się w centrum medialnego zainteresowania w kontekście afery Amber Gold (piramidy finansowej). Głównym udziałowcem linii OLT Express był w Marcin P., który miał twierdzić, że otrzymywał poufne dane na temat gdańskiego lotniska od Michała Tuska. Syn byłego premiera był przesłuchiwany przez komisję śledczą. Prokuratura umorzyła postępowanie w 2018 roku z uwagi na fakt, że nie znaleziono żadnych dowodów na potwierdzenie słów Marcina P.

Prywatnie Michał Tusk jest szczęśliwym mężem i ojcem. Ceni sobie spokój i czas spędzany z rodziną. Wspólnie z ukochaną żoną Anną stworzyli swoje miejsce na ziemi w Gdańsku.  

Życzymy dużo szczęścia!  

Źródło: TVN24 WP Plejada.pl

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.