Marta Dymek
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM
VIVA! Tylko u nas

Jak jeść warzywa i przeżyć, czyli o „Nowej Jadłonomii” Marty Dymek

Katarzyna Piątkowska 13 maja 2017 07:00
Marta Dymek
Fot. Zuza Krajewska/LAF AM

 

Marta Dymek jest tą kobietą, która sprawiła, że Polacy pokochali kuchnię wegańską. Stworzyła bloga Jadłonomia i kilka lat temu pod tym samym tytułem ukazała się jej książka. Teraz ukazała się „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata”.

Na czym polega jej fenomen? Ortodoksyjni weganie zarzucają autorce, że jej przepisy są… zbyt normalne. A ona po prostu pokazuje, że nie trzeba objechać sklepów w całym mieście by znaleźć jakiś wymyślny składnik. Wystarczy dobrze zaopatrzony warzywniak. Marta Dymek szuka inspiracji po całym świecie. Podczas pracy nad „Nową Jadłonomią” zniknęła na tydzień. Pojechała do Singapuru, by dopracować jeden z przepisów.

 

Zobacz także: Wielki horoskop kulinarny 2018! Sprawdź, jakie produkty i potrawy są najlepsze dla Twojego znaku zodiaku!

 

Przed Jadłonomią

Zanim stała się autorką poczytnego bloga, autorką dwóch książek kucharskich i prowadzącą program Marta Dymek pracowała w agencji reklamowej. Teraz całkowicie poświęciła się gotowaniu i wie, że to najlepsza decyzja w jej życiu. Pierwsza książka stała się bestsellerem i doczekała się siedmiu dodruków.

 

Pasztet warzywny nie taki zły

W poszukiwaniu przepisów doskonałych odwiedziła Wietnam, Tajlandię, Koreę, Indie, Bałkany, Maroko i Kalifornię. W sumie odwiedziła ponad 5o krajów, by czytelnikom na talerzu podać to co najlepsze.
W „Nowej Jadłonomii” znajdziecie przepisy na wypasioną owsiankę z Kopenhagi, smalec z porów i gruszek, soccę czyli placek z Ligurii, żydowski kapuśniak, laksę z fasolką, wegańskie bolognese i muzułmańskie curry.

A… i jeszcze jedno. Czcionka w tej książce jest… zielona. Tak chciała Marta :)

Nowa Jadłonomia

TAGI #kuchnia

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.