Księżniczka Stella, oficjalne zdjęcie z okazji 9. urodzin, 22.02.2021
Fot. Kate Gabor The Royal Court of Sweden/Shutterstock/Rex Features/East News
Królewskie życie

Ma dopiero 10 lat, a już wie, jak ważna rola ją czeka. Kim jest szwedzka księżniczka Stella?

Dziewczynka zajmuje drugie miejsce w kolejce do tronu

Marta Nawacka 4 maja 2022 10:38
Księżniczka Stella, oficjalne zdjęcie z okazji 9. urodzin, 22.02.2021
Fot. Kate Gabor The Royal Court of Sweden/Shutterstock/Rex Features/East News

Mimo młodego wieku szwedzka księżniczka Stella doskonale zdaje sobie sprawę z tego kim jest oraz jaka czeka ją rola. Dziesięcioletnia przyszła królowa Szwecji jest wnuczką królowej Sylwii oraz córką księżniczki Wiktorii i księcia Daniela. Jak przystało na dziecko w jej wieku księżniczka jest pełna energii, uwielbia tańczyć i spędzać czas na świeżym powietrzu, a także... uciekać swojej babci! Poznajcie ją bliżej.

Narodziny księżniczki Stelli

Przyszła królowa Szwecji urodziła się 23 lutego 2012 roku w Solnie. Była wówczas pierwszym dzieckiem księżniczki Wiktorii, następczyni tronu, oraz jej męża, księcia Daniela. Z czasem para doczekała się również syna, Oskara. Przed Pałacem Królewskim w Sztokholmie 21 salw armatnich uczciło narodziny dziewczynki. Dzień później król Karol XVI Gustaw ogłosił, że jego nowo narodzona wnuczka otrzyma imiona Stella Sylwia Ewa Maria (szw. Estelle Silvia Ewa Mary), a także tytuł księżnej Östergötlandu. 10-latka zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji do szwedzkiego tronu: pierwsza jest jej mama, księżniczka Wiktoria.

Po trzech miesiącach odbył się chrzest księżniczki Stelli. Rodzicami chrzestnymi dziewczynki zostali: brat księżniczki Wiktorii, książę Karol Filip, siostra księcia Daniela, Anna Westling Soederstroem, księżna Danii, Maria, norweski książę Haakon oraz Wilhelm Aleksander, dzisiejszy król, a ówczesny książę holenderski. W dniu chrzcin król Karol XVI Gustaw odznaczył swoją wnuczkę orderem Serafinów. Na uroczystości pojawiło się wielu przedstawicieli europejskich monarchii, a także najważniejsi szwedzcy politycy.

Co ciekawe, zamiast prezentów księżniczka Wiktoria poprosiła gości o wpłaty na rzecz fundacji, która zajmuje się „promocją zdrowia i przeciwdziałaniem wykluczeniu wśród dzieci i młodzieży w Szwecji”. Po uroczystości ponownie oddano 21 salw armatnich z wyspy Skeppsholmen, a sporo szwedzkich cukierni zaczęło serwować nowy przysmak: różowy tort Stella.

Czytaj też: Księżna Charlene opuściła ośrodek zamknięty. Pierwszy raz pokazała się publicznie

Księżniczka Wiktoria i książę Daniel z dziećmi: Oskarem i Stellą, chrzest księcia Juliana, 14.08.2021
Fot. IBL/Shutterstock/Rex Features/East News

Księżniczka Wiktoria i książę Daniel z dziećmi: Oskarem i Stellą, chrzest księcia Juliana, 14.08.2021

Księżniczka Stella, chrzest księcia Juliana, 14.08.2021
Fot. PPE/SIPA/SIPA/East News
Księżniczka Stella, chrzest księcia Juliana, 14.08.2021

Księżniczka Stella i książę Oskar, oficjalne zdjęcia szwedzkiej rodziny królewskiej, 23.05.2021
Fot. Linda Brostrom The Royal Court of Sweden/Shutterstock/Rex Features/East News
Księżniczka Stella i książę Oskar, oficjalne zdjęcia szwedzkiej rodziny królewskiej, 23.05.2021

Księżniczka Stella: dzieciństwo

17 maja 2014 roku księżniczka Stella wraz z rodzicami: księżniczką Wiktorią i księciem Danielem, otworzyła bajkową ścieżkę w prowincji Östergötland, której jest patronką. Znajdująca się w rezerwacie przyrody Lake Tåkern ścieżka była prezentem dla przyszłej królowej Szwecji z okazji jej chrzcin. Ma aż 700 metrów długości, a wzdłuż niej znajduje się dziesięć przystanków z postaciami z bajek. W 2016 roku rodzice Stelli otworzyli fundację jej imienia, której celem jest celebrowanie sztuki oraz promowanie działalności kulturalnej.

W mediach szwedzkich regularnie pojawiają się informacje na temat księżniczki Stelli oraz jej młodszego brata, Oskara, mimo że mama dzieci, księżniczka Wiktoria, stara się chronić ich prywatność. Dzięki tym doniesieniom możemy dowiedzieć się trochę więcej na temat młodziutkiej następczyni tronu. Okazuje się, że wnuczka królowej Sylwii uwielbia tańczyć, czego uczyć ma ją jej tata, książę Daniel, bawić się na świeżym powietrzu ze swoim bratem, pilnie uczy się angielskiego, a jej idolką jest bohaterka książki Astrid Lindgren, Pippi Pończoszanka.

Jedna z przyjaciółek babci dziewczynki, królowej Sylwii, twierdzi, że Stella ma w swoim zwyczaju... uciekać monarchini. „Kiedy Sylwia zajmuje się wnuczką i rozmawia ze mną przez telefon, najczęściej słyszę: "Stella, zostań z babcią... Muszę kończyć, Stella uciekła”, wyznała kobieta. Od 2018 roku księżniczka uczy się w prywatnej szkole Campus Manilla w Sztokholmie. Podobno, mimo młodego wieku, doskonale zdaje sobie sprawę z tego kim jest i jaka przyszłość ją czeka. Coraz częściej pojawia się publicznie i zaczyna już przygotowania do królewskich obowiązków.  

Zobacz także: Starsze siostry Diany namówiły ją, by nie odwoływała ślubu z księciem. Kim są Lady Jane i Sarah?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.