Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images)
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Starsze siostry Diany namówiły ją, by nie odwoływała ślubu z księciem. Kim są Lady Jane i Sarah?

Jedna z sióstr Diany umawiała się z Karolem, a druga...

Gabriela Czernecka 21 lipca 2021 12:47
Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Księżna Diana była najmłodszą córką hrabiego Edwarda Spencera. Jej relacje z dwoma starszymi siostrami nie zawsze były dobre. Diana wspominała, że jej starsze o sześć i cztery lata siostry były bardzo niezależne i nie miała z nimi w dzieciństwie zbytniego kontaktu : „Widywałam je tylko podczas wakacji. Nie pamiętam, żeby ten dystans był dla mnie czymś ważnym”, mówiła w rozmowie z Andrew Mortonem. Po śmierci Diany wycofały się z życia publicznego, ale wciąż są obecne w życiu synów królowej ludzkich serc. Jak dziś wyglądają i czym zajmują się Sarah McCorquodale i Jane Fellowes? 

Siostry księżnej Diany - kim jest Sarah McCorquodale?

Sarah Spencer urodziła się w 1955 roku, a Cynthia Jane, zwana po prostu Jane, w 1957 roku. Wszystkie trzy siostry Spencer dorastały blisko królewskiego dworu. Każda ukończyła także szkołę West Heath w Kent. Lady Sarah jako pierwsza zaczęła spotykać się z księciem Karolem. W tamtym czasie podobnie jak Diana zmagała się z zaburzeniami odżywiania. Z księciem Walii Sarah Spencer spotykała się przez około dwa lata. Ich związek skończył się gdy Sarah otwarcie powiedziała mediom, że nigdy na poważnie nie myślała o księciu. „Nie poślubię Charlesa, nieważne czy byłby śmieciarzem, czy angielskim królem”, powiedziała w romzowie z The Mirror. Przyznała też, że zmaga się z zaburzeniami odżywiania, co również naraziło ją na krytykę mediów i rodziny królewskiego.

Zobacz: Zanim książę Karol poznał Dianę, miał romans... z jej siostrą!

Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Z dnia na dzień związek Sarah z księciem rozpadł się, a Karolowi przedstawiono Dianę, ale warto dodać, że nie był pierwszym byłym chłopakiem siostry, z którym się spotykała. Księżna Diana otwarcie mówiła, że miała wiele młodzieńczych sympatii, ale najczęściej byli to byli mężczyźni jej sióstr: „Bo kiedy byli przez nie porzucani, startowałam ja. Było mi przykro, że zostali odrzuceni, a przecież byli bardzo sympatyczni. Właśnie dlatego. W każdym razie wszystko to były poronione pomysły”, przyznawała. W 1980 roku Sarah Spencer poślubiła Neila Edmuda McCorquodale. Ma z nim trojkę dzieci: Emilię, George’ i Celię. 

Siostry księżnej Diany - kim jest Jane Fellowes?

Z kolei Jane Fellowes, druga z sióstr Diany, była nieco bardziej skryta. Do niej Diana czuła respekt, ale najstarszą siostrę darzyła po prostu uwielbieniem. „Kiedy Sarah powracała do domu z West Heath School, Diana stawała się jej wierną służącą, która rozpakowywała walizki, przygotowywała kąpiel i sprzątała pokój siostry”, ujawnia Andrew Morton. A tak Diana sama wspominała swoje siostry: „Jane cudownie solidna. Kiedy telefonujesz do niej z jakimś dramatem, mówi: „O, rety, Księżniczko, to okropne, po prostu okropne”, i zaczyna się gniewać. Za to moja siostra Sarah klnie: „Biedna Księżniczka, co za cholerna sprawa!”.

Zobacz również: Podróż poślubna Diany i Karola miała być wyprawą życia, a stała się koszmarem!

Jane Spencer wyszła za mąż za Roberta Fellowesa, który pracował dla rodziny królewskiej. Był asystentem osobistego sekretarza królowej. Obie siostry spędzały z Dianą czas przed ślubem. Gdy zastanawiała się nad odwołaniem uroczystości, Jane i Sarah miały powiedzieć jej: „Cóż, Księżniczko [przydomek Diany z dzieciństwa], masz pecha, bo twoja twarz już jest na serwetkach do popołudniowej herbaty, i za późno, żeby tchórzyć!”. W ten sposób obróciłyśmy całą sprawę w żart”, wspominała Diana na słynnych taśmach.

Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Fiona Hanson - PA Images/PA Images via Getty Images)

Jak wyglądały relacje księżnej Diany z siostrami?

Relacje sióstr z Dianą pogorszyły się po rozwodzie księżnej z Karolem. Mąż starszej siostry Diany pracował dla królowej, więc jego poparcie wobec Diany mocno wpłynęłoby na jego zawodowe życie. Według medialnych doniesień przez konflikt interesów Jane i Diana nie kontaktowały się wtedy przez 18 miesięcy.

Po śmierci księżnej Diany obie z sióstr zniknęły z życia publicznego. O tragicznym wypadku jako pierwsza dowiedziała się Jane, która poinformowała rodzeństwo o śmierci najmłodszej siostry. Od tamtej pory Jane nie zamieniła słowa z prasą, stara się trzymać z daleka od mediów. Dziś Jane Fellowes współpracuje z organizacją charytatywną Only Connect, która zajmuje się zmniejszaniem przestępczości wśród młodzieży. Dla fundacji działa również książę Harry. Starsza siostra Diany tylko w 2013 roku zrobiła wyjątek i opowiedziała o relacji z siostrą w ramach wydarzenia związanego z fundacją. Podczas ślubu Harry’ego z Meghan Markle odczytała jedno z czytań.

Sarah po śmierci Diany zwróciła się do reporterów mówiąc, że są bezwzględni i że to właśnie oni przyczynili się do śmierci Diany. Obie siostry pojawiły się na chrzcie Archiego, najstarszego syna Meghan i Harry’ego.  

Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images)

Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Scott Barbour/Getty Images)

Siostry księżnej Diany: Lady Jane Fellowes, Sarah Spencer
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.