KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Księciem lub księżniczką nie będzie. Jaki tytuł otrzyma dziecko Meghan i Harry'ego?

Poród już za kilka tygodni!

Gabriela Czernecka 22 marca 2019 06:36
Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Andrew Parsons / i-Images/i-images/East News

Księżna Meghan urodziła... i co dalej? To pytanie zadaje sobie wiele Brytyjczyków. Na jaw co rusz wychodzą kolejne informacje dotyczące ciąży Meghan i tego, czy urodzi chłopca czy dziewczynkę, jakie imię otrzyma przyszły członek royal family, a nawet tego, czy dziecko odziedziczy po ojcu kolor włosów! Wiele mówi się także na temat tytułu, który otrzyma dziecko Meghan i Harry'ego. Jeden z serwisów podał, jak zdecyduje się odznaczyć kolejnego potomka królowa Elżbieta II. 

Dziecko Meghan i Harry'ego nie będzie księciem ani księżniczką

Choć w dniu ślubu księżna Meghan i książę Harry otrzymali od królowej Elżbiety II tytuł księcia i księżnej Sussex, to w przypadku narodzin dziecka książęcej pary nowe royal baby takiego tytułu najprawdopodobniej nie otrzyma. 

Według zasad, jakie panują w rodzinie królewskiej, tytuły książęce w pełni przypadają potomstwu króla lub królowej do drugiego pokolenia w linii męskiej. Ostatnią osobą, która dziedziczy tytuł księcia jest więc pierwszy prawnuk pochodzący od najstarszego wnuka, czyli książę George. Królowa zrobiła wyjątek i pozostałą dwójkę dzieci Kate i Williama również obdarzyła tytułem książęcym. A jak to będzie wyglądało w przypadku dzieci Harry'ego i Meghan?

Jako ta, która dołączyła do rodziny królewskiej poprzez ożenek, Meghan otrzymała tytuł księżnej, a nie księżniczki. Jej oficjalny tytuł to właśnie księżna Sussex, którego nie przekaże córkom, bo zabrania tego królewskie prawo. Dlatego też brytyjskie media spekulują, że małżeństwo bardziej cieszyłoby się z syna. Harry miałby wówczas pewność, że tytuł książąt Sussex nie umrze wraz z nim i jego małżonką. 

Jaki tytuł otrzyma dziecko Meghan i Harry'ego?

Przepisy mogą się jednak zmienić. W 2013 roku Elżbieta II zmieniła choćby zasady sukcesji ustanawiając, że płeć nie ma żadnego związku z miejscem w kolejce do tronu, dzięki czemu obecnie księżniczka Charlotte wyprzedza swojego brata księcia Louisa.  Jest więc możliwe, że królowa wyda specjalny dokument, który nada dzieciom księcia Harry'ego predykat Jego/Jej Królewskiej Wysokości oraz tytuł księcia/księżniczki Zjednoczonego Królestwa. Na rzecz takiego rozwiązania przemawia fakt, że po śmierci królowej i wstąpieniu na tron księcia Karola dzieci Harry'ego staną się wnukami monarchy i tym samym otrzymają prawo do książęcego tytułu.

Jak na razie nowe zasady, które kilka lat temu ustaliła królowa Elżbieta II dotyczą tylko dzieci Kate i Williama, a nie Meghan i Harry'ego. Wszystko więc zależy od królowej. Przypomnijmy, że książęcej parze przysługuje też możliwość zrezygnowania z tytulatury dla swoich dzieci. Tak zrobił jeden z synów królowej Elżbiety II, książę Wessex, Edward. Wraz z małżonką podjął decyzję, że ich przyszłe dzieci nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa” (jako wnukowie monarchy w linii męskiej).

Jeśli królowa zdecyduje, że dziecko Meghan i Harry'ego powinno otrzymać tytuł książęcy, wówczas zostanie księciem Sussex lub księżniczką Sussex. Gdyby jednak tego tytułu nie przyznała, syn Harry'ego otrzyma tytuł hrabiego Dumbardon, a córka Lady Mountbatten-Windsor. Dlaczego właśnie tak?

Tytuł księcia Sussex, hrabiego Dumbarton i barona Kilkeel książę Harry otrzymał z okazji swojego ślubu. W przypadku pań otrzymają one tytuł Lady Mountbatten-Windsor. To nazwisko pozostanie w użyciu dopóki Karol książę Walii, zasiadając na tronie nie zadecyduje inaczej. „Dopóki Książę Walii nie uzna, że należy zmienić obecne decyzje, gdy zostanie królem, nadal będzie z Domu Windsor, a jego wnuki posługiwać się będą nazwiskiem Mountbatten-Windsor”, informowało oświadczenie na stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej. P

Podążając tropem innych członków royal family mniej więcej można przewidzieć to, jak będą nazywać się dzieci Harry'ego i Meghan. Czy te przewidywania się sprawdzą? Dowiemy się już niebawem.  

Książę Harry, księżna Meghan
Fot. Getty Images

Księżna Meghan, książę Harry, stylizacje księżnej Meghan
Fot. East News

Wideo

Poznaj historię miłości Agnieszki Woźniak-Starak i jej męża Piotra!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Blanka Lipińska  o swojej misji, seksualnych preferencjach i związku, Andrzej Chyra o ojcostwie po 50-tce i Roksana Węgiel o zwycięstwie w Eurowizji Junior i cenie sławy.