Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Andrew Parsons / i-Images/i-images/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Księciem lub księżniczką nie będzie. Jaki tytuł otrzyma dziecko Meghan i Harry'ego?

Poród już za kilka tygodni!

Gabriela Czernecka 22 marca 2019 06:36
Księżna Meghan, książę Harry
Fot. Andrew Parsons / i-Images/i-images/East News

Księżna Meghan urodziła... i co dalej? To pytanie zadaje sobie wiele Brytyjczyków. Na jaw co rusz wychodzą kolejne informacje dotyczące ciąży Meghan i tego, czy urodzi chłopca czy dziewczynkę, jakie imię otrzyma przyszły członek royal family, a nawet tego, czy dziecko odziedziczy po ojcu kolor włosów! Wiele mówi się także na temat tytułu, który otrzyma dziecko Meghan i Harry'ego. Jeden z serwisów podał, jak zdecyduje się odznaczyć kolejnego potomka królowa Elżbieta II. 

Dziecko Meghan i Harry'ego nie będzie księciem ani księżniczką

Choć w dniu ślubu księżna Meghan i książę Harry otrzymali od królowej Elżbiety II tytuł księcia i księżnej Sussex, to w przypadku narodzin dziecka książęcej pary nowe royal baby takiego tytułu najprawdopodobniej nie otrzyma. 

Według zasad, jakie panują w rodzinie królewskiej, tytuły książęce w pełni przypadają potomstwu króla lub królowej do drugiego pokolenia w linii męskiej. Ostatnią osobą, która dziedziczy tytuł księcia jest więc pierwszy prawnuk pochodzący od najstarszego wnuka, czyli książę George. Królowa zrobiła wyjątek i pozostałą dwójkę dzieci Kate i Williama również obdarzyła tytułem książęcym. A jak to będzie wyglądało w przypadku dzieci Harry'ego i Meghan?

Jako ta, która dołączyła do rodziny królewskiej poprzez ożenek, Meghan otrzymała tytuł księżnej, a nie księżniczki. Jej oficjalny tytuł to właśnie księżna Sussex, którego nie przekaże córkom, bo zabrania tego królewskie prawo. Dlatego też brytyjskie media spekulują, że małżeństwo bardziej cieszyłoby się z syna. Harry miałby wówczas pewność, że tytuł książąt Sussex nie umrze wraz z nim i jego małżonką. 

Jaki tytuł otrzyma dziecko Meghan i Harry'ego?

Przepisy mogą się jednak zmienić. W 2013 roku Elżbieta II zmieniła choćby zasady sukcesji ustanawiając, że płeć nie ma żadnego związku z miejscem w kolejce do tronu, dzięki czemu obecnie księżniczka Charlotte wyprzedza swojego brata księcia Louisa.  Jest więc możliwe, że królowa wyda specjalny dokument, który nada dzieciom księcia Harry'ego predykat Jego/Jej Królewskiej Wysokości oraz tytuł księcia/księżniczki Zjednoczonego Królestwa. Na rzecz takiego rozwiązania przemawia fakt, że po śmierci królowej i wstąpieniu na tron księcia Karola dzieci Harry'ego staną się wnukami monarchy i tym samym otrzymają prawo do książęcego tytułu.

Jak na razie nowe zasady, które kilka lat temu ustaliła królowa Elżbieta II dotyczą tylko dzieci Kate i Williama, a nie Meghan i Harry'ego. Wszystko więc zależy od królowej. Przypomnijmy, że książęcej parze przysługuje też możliwość zrezygnowania z tytulatury dla swoich dzieci. Tak zrobił jeden z synów królowej Elżbiety II, książę Wessex, Edward. Wraz z małżonką podjął decyzję, że ich przyszłe dzieci nie będą tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa” (jako wnukowie monarchy w linii męskiej).

Jeśli królowa zdecyduje, że dziecko Meghan i Harry'ego powinno otrzymać tytuł książęcy, wówczas zostanie księciem Sussex lub księżniczką Sussex. Gdyby jednak tego tytułu nie przyznała, syn Harry'ego otrzyma tytuł hrabiego Dumbardon, a córka Lady Mountbatten-Windsor. Dlaczego właśnie tak?

Tytuł księcia Sussex, hrabiego Dumbarton i barona Kilkeel książę Harry otrzymał z okazji swojego ślubu. W przypadku pań otrzymają one tytuł Lady Mountbatten-Windsor. To nazwisko pozostanie w użyciu dopóki Karol książę Walii, zasiadając na tronie nie zadecyduje inaczej. „Dopóki Książę Walii nie uzna, że należy zmienić obecne decyzje, gdy zostanie królem, nadal będzie z Domu Windsor, a jego wnuki posługiwać się będą nazwiskiem Mountbatten-Windsor”, informowało oświadczenie na stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej. P

Podążając tropem innych członków royal family mniej więcej można przewidzieć to, jak będą nazywać się dzieci Harry'ego i Meghan. Czy te przewidywania się sprawdzą? Dowiemy się już niebawem.  

Książę Harry, księżna Meghan
Fot. Getty Images

Księżna Meghan, książę Harry, stylizacje księżnej Meghan
Fot. East News

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Napisałam tę książkę po to, żeby oczyścić siebie dla dzieci. Żeby nie mieć już bagażu”, mówi w poruszającym wywiadzie wybitna pływaczka, OTYLIA JĘDRZEJCZAK. Były mąż Anji Rubik, SASHA KNEZEVIC, rozpoczął nowe życie – jako tata i jako… artysta. DEMI MOORE odkrywa mroczne strony swojego życia. Ile zostało z buntowniczki w MAŁGORZACIE OSTROWSKIEJ?