Książę Feliks, zakończenie szkoły Gammel Hellerup High School, 23.06.2021
Fot. CHRISTOPHERSEN/PPE/SIPA/SIPA/East News
Królewskie życie

Książę Feliks z Danii idzie w ślady brata. Zamiast zostać żołnierzem, wybrał karierę w modelingu

Za sobą ma już udział w pierwszej kampanii reklamowej

Marta Nawacka 25 lipca 2022 17:46
Książę Feliks, zakończenie szkoły Gammel Hellerup High School, 23.06.2021
Fot. CHRISTOPHERSEN/PPE/SIPA/SIPA/East News

Duński książę Feliks skończył 22 lipca br 20 lat. Jest młodszym z synów księcia Joachima i jego pierwszej żony, Aleksandry Manley, hrabiny Frederiksborgu. Dwudziestolatek miał podobnie jak jego ojciec rozpocząć karierę wojskową, jednak w ostatnim czasie zmienił swoje plany i... poszedł w ślady starszego brata, księcia Mikołaja. Kim jest i czym zajmuje się duński książę Feliks?

Kim jest książę Feliks z Danii? Dzieciństwo, rodzice, rodzeństwo

Wnuk duńskiej królowej Małgorzaty urodził się 22 lipca 2002 roku, jako drugi syn księcia Joachima i hrabiny Frederiksborgu, Aleksandry Manley. Ma o trzy lata starszego brata, księcia Mikołaja. Kiedy chłopcy byli mali, ich rodzice ogłosili separację, a w 2005 roku wzięli rozwód. Pojawiały się spekulacje, że duży wpływ na to miał tryb życia księcia Joachima, który nie stronił od wyścigów samochodowych, a także sporo czasu spędzał w nocnych klubach. Byli małżonkowie po rozstaniu wydali oficjalne oświadczenie, w którym zapewnili, że pozostają w zgodzie i razem będą wychowywać synów, tak, by Mikołaj i Feliks nie odczuli ich rozstania.

Po dwóch latach Aleksandra Manley ponownie wyszła za mąż, za królewskiego fotografa, Martina Jørgensena. Mikołaj i Feliks zaakceptowali nowego ukochanego swojej mamy i pojawili się na ich ślubie. Ojciec chłopców także znalazł nową miłość, którą była Maria Cavallier. Kobieta została zaakceptowana zarówno przez książęta, jak i cały duński naród, którego serca zjednała sobie wywiadem udzielonym tuż po zaręczynach z księciem Joachimem. Ukochana duńskiego księcia wyznała, że nigdy nie będzie próbowała zająć miejsca matki synów swojego męża oraz, że cały czas nieustannie będzie zabiegać o ich miłość. W 2009 roku z ich związku urodził się syn Henryk, a trzy lata później córka Atena.

Czytaj też: Synowa Katarzyny II umierała w męczarniach. W międzyczasie caryca wybierała sobie nową

Duńska rodzina królewska, 1.04.2017, Dania
Fot. Ole Jensen - Corbis/Corbis via Getty Images

Duńska rodzina królewska, 1.04.2017, Dania

Książę Feliks: porzucił karierę w wojsku na rzecz modelingu

Młody książę od początku źle czuł się w świetle reflektorów. Dorastał w cieniu starszego brata, jednak kiedy zdecydował się rozpocząć naukę w Gammel Hellerup Gymnasium, skupił na sobie sporą uwagę mediów. Głównym powodem był fakt, że książę Feliks jako pierwszy członek duńskiej rodziny królewskiej wybrał naukę w publicznej szkole. Ukończył ją w zeszłym roku, 23 czerwca. Podczas uroczystości towarzyszyli mu starszy brat Mikołaj oraz rodzice. W rozmowie z dziennikarzem Billed Bladet świeżo upieczony absolwent wyznał, że bardzo ucieszył go odbiór dyplomu, jednak jeszcze bardziej możliwość zobaczenia się z ojcem. Książę Joachim przyleciał na miejsce z Francji, gdzie pracuje jako attaché obrony Danii w ambasadzie w Paryżu.

Książę Feliks wyznał, że ma sprecyzowane plany na przyszłość i podobnie jak jego ojciec, który jest generałem brygady, chce zrobić karierę wojskową. Edukację w Królewskiej Duńskiej Akademii Wojskowej rozpoczął w sierpniu szkoleniem w Varde. Dwuletni obóz militarny miał zaowocować tytułem porucznika armii, jednak książę Feliks po zaledwie dwóch miesiącach zrezygnował z kontynuowania edukacji... powodem miała być wojskowa dyscyplina. Jak donosiły media, podobnie było trzy lata wcześniej z księciem Mikołajem, który także wytrzymał dwa miesiące, a z czasem został studentem w Kopenhaskiej Szkole Biznesu. Na początku 2022 roku media w Danii informowały, że książę Feliks zastanawia się nad karierą w modelingu. Wziął nawet udział w kampanii reklamowej jubilerskiej marki Georg Jensen, w której pozował do zdjęć promujących nową kolekcję Reflect.

Okazuje się, że zamiast w ślady ojca, dwudziestolatek... poszedł w ślady brata, który podpisał kontrakt z agencją Scoop Models i w lutym 2018 roku debiutował jako model podczas London Fashion Week na pokazie Burberry. Pozował także dla magazynów „Euroman” i „Vogue Scandinavia”. O księciu Feliksie ponownie rozpisywano się w czerwcu, kiedy wyszło na jaw, że mężczyzna rozstał się ze swoją dziewczyną, Karen Bak. Jak donosi Billed Bladed, para miała poznać się dzięki wspólnym znajomym, a w lipcu 2021 roku książę wyznał, że się spotykają. O rozstaniu zakochanych poinformował... brat Feliksa, Mikołaj. Nie podał jednak powodu. W mediach nie brakuje spekulacji, że duży wpływ na rozstanie mogła mieć nowa droga zawodowa wnuka królowej Małgorzaty II...  

Zobacz także: Wielka Brytania. Koniec wielkiej przyjaźni? Meghan i książę Harry zarzucili Beckhamom donosicielstwo

Książę Feliks z mamą, księżną Aleksandrą, 18. urodziny księcia Mikołaja, 28.08.2017, Dania
Fot. Patrick van Katwijk/Getty Images

Książę Feliks z mamą, księżną Aleksandrą, 18. urodziny księcia Mikołaja, 28.08.2017, Dania

Książę Feliks, zakończenie szkoły Gammel Hellerup High School, 23.06.2021
Fot. CHRISTOPHERSEN/PPE/SIPA/SIPA/East News

Książę Feliks, zakończenie szkoły Gammel Hellerup High School, 23.06.2021

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.