Król Filip, 22.04.2022
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images
Królewskie życie

Król Filip ujawnił swój majątek. W ten sposób chce przywrócić zaufanie i szacunek obywateli do monarchii

Finanse władcy Hiszpanii są dużo mniejsze niż innych monarchów...

Marta Nawacka 28 kwietnia 2022 15:31
Król Filip, 22.04.2022
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images

Mąż królowej Letycji, król Filip, ujawnił swoją deklarację majątkową. Gdy zasiadał na tronie obrał sobie za cel przywrócenie zaufania i szacunku obywateli Hiszpanii do monarchii. Okazuje się, że w porównaniu chociażby do królowej Elżbiety II czy do księcia Alberta z Monako, majątek króla Filipa jest... dość skromny.

Król Filip chce przywrócić zaufanie obywateli do monarchii

Kiedy król Filip obejmował tron, postanowił, że zrobi wszystko, by poprawić nadszarpnięty wizerunek hiszpańskiej rodziny królewskiej. Władca obrał sobie za cel przywrócenie szacunku i zaufania swoich obywateli do monarchii, postanowił więc ujawnić swoją deklarację majątkową. W ten sposób mąż królowej Letycji chce poprawić sytuację wywołaną w przeszłości skandalami swojego ojca, króla Juana Carlosa. Byłym monarchą interesowały się hiszpańscy i zagraniczni śledczy z powodu „rzekomego unikania podatków i wątpliwych transakcji na Bliskim Wschodzie”, jak przypomina Daily Mail. Sprawy prowadzone przeciwko niemu miały zostać umorzone „z powodu braku dowodów, a także immunitetu, jakim się cieszył, gdy był królem”.

Król Filip zasiada na tronie Hiszpanii od 2014 roku. Kiedy po abdykacji ojca, króla Juana Carlosa, przejął jego obowiązki, postawił na „modernizację monarchii, aby była godna szacunku i zaufania obywateli zgodnie z zasadami dawania przykładu, przejrzystości, prawości i uczciwości w jego zachowaniu". Zdecydował także, że budżet królewski będzie jawny. By wszystko było jeszcze bardziej przejrzyste, postanowił kontrolować wydatki przez zewnętrzną firmę audytorską. Kolejnym postanowieniem monarchy był zakaz przyjmowania drogich prezentów czy nagród przez członków rodziny królewskiej. W razie gdyby się pojawiły – muszą zostać przekazane na cele charytatywne.

Czytaj też: Nie wszystkie dzieci kochała tak samo. Jaką matką była Bona Sforza?

Król Filip i królowa Letycja, 22.02.2022
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images

Król Filip i królowa Letycja, 22.02.2022

Król Filip i królowa Letycja, Tour Del Talento, Mallorca, 27.04.2022
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images

Król Filip i królowa Letycja, Tour Del Talento, Mallorca, 27.04.2022

Majątek króla Filipa: w porównaniu do innych władców ma skromne fundusze

Mąż królowej Letycji dysponuje majątkiem w wysokości ponad dwóch milionów euro. Na koncie króla Filipa znajduje się także biżuteria i sztuka, której wartość wynosi około 300 tysięcy euro. Pieniądze monarchy pochodzą głównie z zasiłku, jaki jest mu wypłacany za to, że jest królem i następcą tronu. Choć sumy te wydają się ogromne, to w porównaniu z innymi władcami – na przykład królową Elżbietą II – jest to niewielka kwota. Według The Sunday Times majątek brytyjskiej monarchini szacowany jest na 365 milionów funtów. Składa się na niego m.in. spadek po ojcu, Jerzym VI. Jak donosi parade.com, jest to „źródło jej niezależnego majątku, który nie pochodzi od brytyjskich podatników". Należy pamiętać również o posiadanych przez władczynię zamku Balmoral, wartości około 140 milionów dolarów oraz posiadłości w Sandringham wartej 65 milionów dolarów.

Królowa Elżbieta II posiada również stadniny, hodowle owoców czy własną kolekcję biżuterii. Wiele odziedziczyła także po śmierci matki, Elżbiety Bowes-Lyon: dzieła sztuki, takie jak na przykład Jaja Faberge czy konie. Po śmierci księcia Filipa w kwietniu 2021 roku otrzymała też sporą część majątku męża, szacowanego na 30 milionów dolarów. Jednak ani król Filip, ani nawet brytyjska monarchini nie mogą równać się z księciem Albertem z Monako. Jego majątek według GoBankingRates wynosi... około 1 miliarda dolarów. Książę rządzi jednym z najbogatszym miejsc świata. 32 procent populacji to milionerzy. Według The Sun jego aktywa obejmują grunty we Francji i Monako, a także spore udziały w Societe des bains de mer de Monaco, zarządzającej kasynami.  

Zobacz także: Miał kilka żon i 150 dzieci. Był najwybitniejszym władcą Egiptu

Król Filip, Madryt, 25.04.2022
Fot. Carlos Alvarez/Getty Images

Król Filip, Madryt, 25.04.2022

Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images
Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot

Książę Albert, święto Sainte-Devote w Monako, 27.01.2020
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images
Książę Albert, święto Sainte-Devote w Monako, 27.01.2020

Źródło: fakt.pl

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.