Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Mark Cuthbert/UK Press / Toby Melville - WPA Pool / Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Jaką prababcią jest Elżbieta II? Monarchini ma słabość do najmłodszych royalsów...

Królowa Elżbieta II ma aż dwanaścioro prawnuków!

Ksenia Krasko 17 listopada 2021 10:38
Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Mark Cuthbert/UK Press / Toby Melville - WPA Pool / Getty Images

Królow Elżbieta II ma słabość do wszystkich prawnuków. Niedawno została prababcią po raz dwunasty - na świecie pojawiło się pierwsze dziecko księzżniczki Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi.  Jaką prababcią jest więc królowa? „Zawsze, kiedy ją odwiedzają, dostają mały prezent. Tak okazuje im miłość”, mówiła księżna Kate w filmie dokumentalnym, który powstał z okazji 90. urodzin królowej. Teraz Elżbieta II jest prababcią dwunastu uroczych maluchów. Jak monarchini sprawdza się w tej roli?

Prawnuki królowej Elżbiety II. Jaką jest prababcią?

Wobec wnuków Elżbieta II zawsze była bardziej surowa, ale równie kochająca. Do dziś przypominana jest anegdota o księciu Williamie, który w dzieciństwie nazywał babcię „Gary”, ponieważ nie mógł wypowiedzieć słowa „granny”, ale zupełnie jej to nie przeszkadzało. Tradycję przejął jego syn George, który mówił do prababci „Gan-Gan”. 

ZOBACZ TEŻ: Kolejna ciąża w rodzinie królewskiej. Elżbieta II zostanie prababcią po raz dwunasty!

Prawnuki Elżbiety II: Charlotte, Savannah, George (pierwsza trójka od lewej), Isla i Mia (pierwsze od prawej wyżej) z innymi dziećmi na ślubie księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka w 2018 roku

Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Toby Melville - WPA Pool/Getty Images

Prawnuki królowej Elżbiety II

Najstarszą prawnuczką Elżbiety II jest Savannah Phillips. 11-latka jest córką najstarszego wnuka królowej, Petera Phillipsa, i jego żony Autumn. Jest osiemnasta w kolejce do tronu, ale nie ma tytułu królewskiego, tak samo jak jej ojciec. Jej młodsza siostra Isla Elizabeth, która ma dziewięć lat, również nie ma tytułu, a w kolejce do panowania zajmuje dziewiętnastą pozycję.

ZOBACZ TEŻ: Księżniczka Eugenia ujawniła imię synka! Oddała hołd członkowi rodziny królewskiej

7-letnia Mia Grace i 3-letnia Lena Elizabeth, córki Zary Phillips i Mike’a Tindalla, również nie mają tytułów królewskich. Zajmują odpowiednio dwudzieste pierwsze i dwudzieste drugie miejsce w kolejce do tronu, po ich matce, córce księżniczki Anny. Ich mały braciszek, Lucas Philip, który przyszedł na świat na początku 2021 roku wskoczył na dwudziestą trzecią pozycję.

Syn pary urodził się 21 marca. Księżniczka Anna po raz piąty została babcią, ale jest to jej pierwszy wnuk – zarówno córka Zara z mężem, jak i syn Peter z żoną Autumn wychowywali jak dotąd same dziewczynki.

Książę George ma szanse na zostanie królem. 8-latek jest trzeci w kolejce, zaraz po swoim dziadku księciu Karolu i ojcu. Jest najstarszym dzieckiem Kate i Williama.

ZOBACZ TEŻ: Kto przejmie władzę po Elżbiecie II? Oto lista następców brytyjskiego tronu

Księżniczka Charlotte, która w maju skończyła pięć lat, już zapisała się w historii, ponieważ jako pierwsza kobieta z brytyjskiej monarchii utrzymuje czwartą pozycję w kolejce do tronu, pomimo faktu, że ma młodszego brata (dzięki ustawie o sukcesji koronnej z 2013 roku). Książę Louis, najmłodsze dziecko pary, w kwietniu skończył trzy latka.

Królowa Elżbieta II i książę George, 2015 rok

Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, syn Harry’ego i Meghan, w maju tego roku świętował drugie urodziny. Jest siódmy w kolejce do tronu, pomimo faktu, że jego rodzice wycofali się z obowiązków królewskich. Córka pary – Lilibet Diana – od razu po narodzinach zajęła ósmą pozycję wśród następców tronu.

Na początku lutego księżniczka Eugenia, córka księcia Andrzeja i Sarah Ferguson, wraz z mężem Jackiem Brooksbankiem powitali na świecie swoje pierwsze dziecko. Synek pary otrzymał piękne imiona August Philip Hawke. Eugenia obecnie jest jedenasta w kolejce do tronu, a jej dziecko zajmuje dwunastą pozycję. Najmłodszym obecnie prawnukiem królowej Elżbiety II jest córeczka księżniczki Beatrice i Edoardo Mapelli Mozzi. Dziewczynka otrzymała imiona Sienna Elizabeth.  

Jeśli interesuje Cię brytyjska monarchia i życie królowej Elżbiety II, sięgnij po te książki:

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.