Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Mark Cuthbert/UK Press / Toby Melville - WPA Pool / Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Elżbieta II po raz jedenasty została prababcią! Ma słabość do najmłodszych royalsów

Meghan i Harry powitali na świecie drugie dziecko

Ksenia Krasko 7 czerwca 2021 09:30
Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Mark Cuthbert/UK Press / Toby Melville - WPA Pool / Getty Images

Po wielu tygodniach skandali, oschłych wymian oświadczeniami i kontrowersji wokół wywiadu Sussexów, a potem filmu dokumentalnego, w którym ujawnili jeszcze więcej szczegółów o trudach życia w Pałacu, w końcu nadeszły radosne wieści na temat brytyjskiej rodziny królewskiej. Harry i Meghan po raz drugi zostali rodzicami! Radosne nowiny o narodzinach córki przekazali w oświadczeniu, które opublikowano na stronie ich fundacji Archewell. Dziecko pary to jedenasty prawnuk królowej.

Meghan i Harry po raz drugi zostali rodzicami

Meghan i Harry podzielili się ze światem szczęśliwą wiadomością, że po raz drugi zostali rodzicami, a ich dwuletni syn Archie – starszym bratem. „Książę Harry i Meghan, książę i księżna Sussex, z wielką radością witają na świecie swoją córkę Lilibet „Lili” Dianę Mountbatten-Windsor. Urodziła się w piątek czwartego czerwca o godzinie 11:40 w szpitalu w Kalifornii”, przekazano na stronie fundacji Archewell.

ZOBACZ TEŻ: Książę Harry i księżna Meghan powitali na świecie córeczkę!

W oświadczeniu zapewniono, że Meghan i dziecko są zdrowi i czują się dobrze, i już są w domu. Na radosne wieści zareagowała rodzina królewska. Gratulacje przekazała przede wszystkim królowa Elżbieta II, ale nie zabrakło też kilku słów od księcia Karola i księżnej Camilli, a także księcia Williama i księżnej Kate.

Prawnuki królowej Elżbiety II. Jaką jest prababcią?

Monarchini ma słabość do wszystkich prawnuków. „Zawsze, kiedy ją odwiedzają, dostają mały prezent. Tak okazuje im miłość”, mówiła księżna Kate w filmie dokumentalnym, który powstał z okazji 90. urodzin królowej. Teraz Elżbieta II jest prababcią jedenastu uroczych maluchów, ale wkrótce to się zmieni, ponieważ informacją o powiększeniu rodziny podzieliła się niedawno księżniczka Beatrice.

ZOBACZ TEŻ: Kolejna ciąża w rodzinie królewskiej. Elżbieta II zostanie prababcią po raz dwunasty!

Wobec wnuków była bardziej surowa, ale równie kochająca. Do dziś przypominana jest anegdota o księciu Williamie, który w dzieciństwie nazywał babcię „Gary”, ponieważ nie mógł wypowiedzieć słowa „granny”, ale zupełnie jej to nie przeszkadzało. Tradycję przejął jego syn George, który mówił do prababci „Gan-Gan”.

Prawnuki Elżbiety II: Charlotte, Savannah, George (pierwsza trójka od lewej), Isla i Mia (pierwsze od prawej wyżej) z innymi dziećmi na ślubie księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka w 2018 roku

Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Toby Melville - WPA Pool/Getty Images

Prawnuki królowej Elżbiety II

Najstarszą prawnuczką Elżbiety II jest Savannah Phillips. 11-latka jest córką najstarszego wnuka królowej, Petera Phillipsa, i jego żony Autumn. Jest osiemnasta w kolejce do tronu, ale nie ma tytułu królewskiego, tak samo jak jej ojciec. Jej młodsza siostra Isla Elizabeth, która ma dziewięć lat, również nie ma tytułu, a w kolejce do panowania zajmuje dziewiętnastą pozycję.

ZOBACZ TEŻ: Księżniczka Eugenia ujawniła imię synka! Oddała hołd członkowi rodziny królewskiej

7-letnia Mia Grace i 3-letnia Lena Elizabeth, córki Zary Phillips i Mike’a Tindalla, również nie mają tytułów królewskich. Zajmują odpowiednio dwudzieste pierwsze i dwudzieste drugie miejsce w kolejce do tronu, po ich matce, córce księżniczki Anny. Ich mały braciszek, Lucas Philip, wskoczył na dwudziestą trzecią pozycję.

Syn pary urodził się 21 marca. Księżniczka Anna po raz piąty została babcią, ale jest to jej pierwszy wnuk – zarówno córka Zara z mężem, jak i syn Peter z żoną Autumn wychowywali jak dotąd same dziewczynki.

Książę George ma szanse na zostanie królem. 7-latek jest trzeci w kolejce, zaraz po swoim dziadku księciu Karolu i ojcu. Jest najstarszym dzieckiem Kate i Williama.

ZOBACZ TEŻ: Kto przejmie władzę po Elżbiecie II? Oto lista następców brytyjskiego tronu

Księżniczka Charlotte, która w maju skończyła pięć lat, już zapisała się w historii, ponieważ jako pierwsza kobieta z brytyjskiej monarchii utrzymuje czwartą pozycję w kolejce do tronu, pomimo faktu, że ma młodszego brata (dzięki ustawie o sukcesji koronnej z 2013 roku). Książę Louis, najmłodsze dziecko pary, w kwietniu skończył trzy latka.

Królowa Elżbieta II i książę George, 2015 rok

Prawnuki królowej Elżbiety II
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, syn Harry’ego i Meghan, w maju tego roku świętował drugie urodziny. Jest siódmy w kolejce do tronu, pomimo faktu, że jego rodzice wycofali się z obowiązków królewskich. Córka pary – Lilibet Diana – od razu po narodzinach zajęła ósmą pozycję wśród następców tronu.

Na początku lutego księżniczka Eugenia, córka księcia Andrzeja i Sarah Ferguson, wraz z mężem Jackiem Brooksbankiem powitali na świecie swoje pierwsze dziecko. Synek pary otrzymał piękne imiona August Philip Hawke. Eugenia obecnie jest jedenasta w kolejce do tronu, a jej dziecko zajmuje dwunastą pozycję. 

Jeśli interesuje Cię brytyjska monarchia i życie królowej Elżbiety II, sięgnij po te książki:

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.