EN_01497857_0014, Królowa Elżbieta II
Fot. Rex Features/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Wielka Brytania: Królowa Elżbieta II jest budzona w nietypowy sposób

Tę tradycję zapoczątkowano 175 lat temu!

Olga Figaszewska 19 lipca 2022 16:16
EN_01497857_0014, Królowa Elżbieta II
Fot. Rex Features/East News

W tym roku królowa Elżbieta II obchodziła hucznie 70. rocznicę panowania, czyli platynowy jubileusz. 96-letnia monarchini co prawda zrezygnowała z pełnienia niektórych obowiązków, przekazując je innym członkom brytyjskiej rodziny królewskiej, jednak jej kalendarz wciąż wypełniony jest po brzegi. Nic więc dziwnego, że swój dzień zaczyna bardzo wcześnie. Jest jednak jeden wyjątek. To królewskie wakacje! Okazuje się, że podczas pobytu w posiadłości w Szkocji, władczyni budzona jest w nietypowy sposób...

Królowa Elżbieta II – tak rozpoczyna się jej dzień

Jest najdłużej panującym monarchą w historii brytyjskiej rodziny królewskiej. Królowa Elżbieta II niestrudzenie stoi na czele i sumiennie wypełnia swoje obowiązki. Cieszy się niezmiennie ogromnym szacunkiem i sympatią Brytyjczyków, a także fanów na całym świecie. Kiedy chce uciec od zadań, udaje się na wypoczynek do zamku w Balmoral. Wtedy zaczyna swój dzień w wyjątkowy sposób.

Każdego ranka pod jej oknami rozbrzmiewa dźwięk dud! Tak, królowa Elżbieta II ma osobistego dudziarza, który o godzinie 9:00 budzi ją wyjątkową muzyką. Ten „mini koncert” trwa przez 15 minut!

Zazwyczaj o poranku monarchini wypija filiżankę kawy z mlekiem i cukrem. Po kąpieli, Elżbieta II zakłada stylizację przygotowaną wcześniej przez pokojówkę i udaje się na śniadanie. Najczęściej prosi o ulubione danie – jajecznicę, tost z dżemem i herbatę z mlekiem. Potem poświęca się królewskim obowiązkom (wyjątkiem jest okres wakacyjny).

Zobacz też: Książę Harry i księżna Meghan z niezapowiedzianą wizytą w Windsorze. Spotkali się z królową Elżbietą II

Królowa Elżbieta II, 2022 rok
Fot. Pool PA/Associated Press/East News

09.08.2009 Szkocja , Edynburg,  parada dudziarzy
Fot. JAKUB JAWOROWSKI/REPORTER

Szkocja, Edynburg, parada dudziarzy, 2009 rok

Skąd pomysł na nietypowy „budzik”? To królewska tradycja, która ma już 175 lat.

Okazuje się, że nietypowy „budzik” został zapoczątkowany przez królową Wiktorię w 1842 roku. Po raz pierwszy usłyszała dźwięk instrumentu w odwiedzinach u markiza Breadalbane na zamku w Taymouth. Tak spodobało jej się to, co usłyszała, że zapragnęła mieć osobistego dudziarza. Nie posiadała się z radości na myśl, że będzie budzona codziennie rano o ustalonej porze ulubioną melodią. Ta tradycja jest kultywowana już od 175 lat!

Osobistym dudziarzem Elżbiety II w Balmoral jest Richard Grisdale. Sprawuje swoja rolę już od trzech lat. Wcześniej ta funkcja przypadła Scottowi Methvenowi. To on zawsze budził monarchinię podczas pobytu w szkockiej posiadłości. Ze względów osobistych musiał zrezygnować z posady. Co ciekawe, muzyk ma na swoim koncie karierę sceniczną. Współpracował m.in. ze Stingiem czy Stevie Wonderem. 

Sprawdź też: Księżniczka Anna i Timothy Laurence: najbardziej tajemnicze małżeństwo wśród Windsorów

Źródło: Pomponik, Plotek, Plejada

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…