gdzie mieszka książę Andrzej
Fot. Chris Jackson/Getty Images
królewskie życie

Gdzie mieszka książę Andrzej? Royal Lodge skrywa wiele tajemnic 

To tam spędziła dzieciństwo królowa Elżbieta II

Gabriela Czernecka 4 lipca 2022 19:54
gdzie mieszka książę Andrzej
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Brytyjska rodzina królewska ma do swojej dyspozycji sporo posiadłości, zarówno w Anglii, jak i w Szkocji. Książę Andrzej, ukochany i jednocześnie przysparzający najwięcej problemów syn królowej Elżbiety II, od lat mieszka w Royald Lodge. Rezydencja znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Zamku Windsor, w którym na co dzień mieszka monarchini. Jakie tajemnice skrywa dom księcia?

Gdzie mieszka książę Andrzej? 

Książę Andrzej mieszka w Royal Lodge. To posiadłość położona w Great Park w Windsorze. Wcześniej ta królewska posiadłość używana była jako mieszkanie oficerów odbywających służbę u królowej do lat 30 XX wieku. Pierwotnie został zbudowany, by umożliwić królowi Jerzemu IV zabawianie gości podczas Royal Ascot, ponieważ posiadłość znajduje się zaledwie 11 km od toru wyścigowego. 

To tam od 1952 roku od śmierci ukochanego męża i króla, Jerzego VI, mieszkała matka Elżbiety II, tzw. Królowa Matka. Zamieszkiwała ją do swojej śmierci w 2002 roku. Po jej śmierci posiadłość odrestaurowano i podarowano księciu Andrzejowi, który zamieszkał tam wraz z córkami księżniczką Beatrice i księżniczką Eugenią. Choć obie księżniczki mają już własne domu - Frogmore Cottage i St James Palace to Royal Lodge uznawany jest za ich dom rodzinny. 

Czytaj też: Książę Karol szczerze o spotkaniu z Lilibet Dianą. Tak wspomina pierwsze chwile z wnuczką

Tajemnice Royal Lodge - co wiadomo o tej posiadłości? 

Od 2004 roku posiadłość Royal Lodge jest więc oficjalną rezydencją wiejską księcia Andrzeja. Co ciekawe, wciąż mieszka tam księżna Sarah, była żona księcia Andrzeja. Byli małżonkowie wciąż mają dobre relacje i otwarcie mówią, że łączy ich przyjaźń. W ramach remontu przeprowadzono renowację 30 pokoi. Nieruchomość posiada prywatną kaplicę, kryty basen i osiem dodatkowych nieruchomości, z których korzysta personel. Royal Lodge stanowiło przed laty idealne miejsce do robienia pamiątkowych fotografii. Często wykonywano tam więc zdjęcia dorastających księżniczek Małgorzaty i Elżbiety. Tam też odbyła się sesja zdjęciowa z okazji zaręczyn księżniczki Małgorzaty z Antonym Arstrongiem-Jonesem. 

książę Andrzej dom
Fot. Lisa Sheridan/Studio Lisa/Getty Images

Jak dziś wygląda królewska rezydencja Royal Lodge

Po latach wnętrza posiadłości uległy zmianom, ale nie ma wątpliwości, że wszystko utrzymane jest w iście królewskim stylu. Księżniczka Eugenia zaprezentowała jeden z pokoi w 2016 roku, biorąc udział w sesji dla Harpers Bazaar. W Royal Lodge nie brakuje więc antycznych mebli, zjawiskowych żyrandoli czy ogromnych dywanów.

Zobacz: Diana Spencer: od przedszkolanki do królowej ludzkich serc i księżnej, która stała się ikoną

Nieruchomość otaczają zaś spektakularne ogrody. Nic dziwnego, że to właśnie w Royal Lodge księżniczka Eugenia zorganizowała swoje przyjęcie weselne w październiku 2018 roku. Tam na co dzień nie tylko mieszka, ale i „ukrywa się” - jak lubi pisać brytyjska prasa - książę Andrzej.  

Zobacz także: Książę Harry sfotografowany w objęciach innej kobiety. Nie było z nim Meghan

książę Andrzej
Fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images)

Royal Lodge książę Andrzej
Fot. The Print Collector/Getty Images)

książę Andrzej gdzie mieszka
Fot. Studio Lisa/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.