O TYM SIĘ MÓWI

Donald Trump szuka sposobu na walkę z Covid-19. „Ta koncepcja jest niebezpieczna”

Prezydent USA skrytykowany przez ekspertów

Ksenia Krasko 24 kwietnia 2020 12:55

Surowe ograniczenia i wprowadzenie stanu wyjątkowego nie powstrzymały szybkiego wzrostu liczby pacjentów, chorych na Covid-19 – USA zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem statystyk. Potwierdzono już prawie milion przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 50 tysięcy osób zmarło. W Stanach Zjednoczonych odnotowano również najwyższy wskaźnik umieralności od początku pandemii – ponad 2 tysiące osób dziennie. Naukowcy i eksperci walczą z czasem, poszukując odpowiedniego sposobu leczenia. Na ten temat wypowiedział się ostatnio Donald Trump, proponując nietypowe, a przede wszystkim niebezpieczne sposoby na powstrzymanie pandemii.

Koronawirus USA. Donald Trump o zastrzykach płynem dezynfekującym

Bill Bryan, który kieruje działem nauki i technologii Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, zaprezentował wyniki badań, które wskazują, że wirus żyje krócej w ciepłym i bardziej wilgotnym środowisku. Dodał, że „najszybciej umiera w świetle słonecznym”.

Ta wypowiedź skłoniła Donalda Trumpa do pytania, czy da się wprowadzić światło „do ciała” człowieka – miał na myśli m.in. naświetlanie osób zakażonych promieniami UV. Jeszcze podczas konferencji lekarze stanowczo zaprotestowali przeciwko takim pomysłom.

Jednak prezydent Stanów Zjednoczonych podzielił się kolejną, nieprzemyślaną koncepcją zwalczania choroby Covid-19. Zasugerował, że skoro środek dezynfekujący natychmiast zabija wirusy, należy sprawdzić, czy tak samo zadziała wstrzykiwanie go do organizmu chorej osoby.

Specjaliści medyczni natychmiast zakwestionowali pomysł przywódcy USA. „Ta koncepcja jest nieodpowiedzialna i niebezpieczna”, stwierdził pulmonolog Vin Gupta. „Jest to powszechna metoda stosowana przez osoby, które chcą się zabić”, dodał.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Donald Trump sugeruje niesprawdzone i niebezpieczne metody leczenia Covid-19. Eksperci obawiają się, że takie wypowiedzi mogą doprowadzić do tragedii, szczególnie, że prezydent Stanów Zjednoczonych cieszy się ostatnio wysokim zaufaniem społecznym. 

Donald Trump
Fot. Getty Images

Koronawirus, infolinia NFZ
Fot. gis.gov.pl

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.