Donald Tusk, VIVA! 10/2007
Fot. Robert Murawiecki
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: Donald Tusk zwrócił się do rodaków z ważnym apelem

Chodzi o los naszych bliskich...

Rafał Kowalski 17 marca 2020 12:25
Donald Tusk, VIVA! 10/2007
Fot. Robert Murawiecki

W obliczu narastającej epidemii coraz więcej osób porzuca swoje zwierzęta. Media alarmują jednak, że to zbyt radykalny, okrutny i przede wszystkim niepotrzebny krok. Domowe pupile nie mają bowiem zdolności do przenoszenia COVID-19. Do apelu naukowców i dziennikarzy przyłączył się Donald Tusk.

Donald Tusk o zwierzętach w czasach koronawirusa

Na Instagramie byłego premiera Polski pojawił się ważny i poruszający wpis, w którym Donald Tusk prosi o niesienie wsparcia tym, którzy go teraz potrzebują. „Pomoc potrzebującym (szczególnie starszym ludziom), solidarność i świadoma obywatelska samodyscyplina to najważniejsze przykazania na czas zarazy”, zaczął post Donald Tusk i dodał, że równie ważni są nasi milusińscy. „Ale bądźmy też ludźmi dla zwierząt. Pamiętajcie: wasze psy i koty nie zakażają wirusem! Nie porzucajcie ich!”, zaapelował polityk.

Jego prośbę poparła Katarzyna Tusk, która wspomniała o swoim piesku, którego Donald Tusk też bardzo lubi. Nawiązała też do fotografii polityka, na której przytula on innego czworonoga. „Portos umiera z zazdrości ale wie, że to zdjęcie tutaj jest w słusznej sprawie. Zwierzęta nie zarażają!”, napisała stanowczo blogerka w sieci.

Przypomnijmy, że WHO nie znalazło żadnej możliwości przenoszenia się koronawirusa na psy i koty. Oznacza to, że zwierzęta pozostają bezpieczne – tak jak i my w ich obecności. Co robić? „Prosimy o nieoddawanie psów i kotów do schroniska w obawie o swoje zdrowie. Dbajmy o higienę, korzystajmy ze spacerów z psem w pobliskim parku lub lesie, z dala od ludzi i przede wszystkim nie popadajmy w panikę”, apeluje na swoim Facebooku chorzowskie schronisko. Pamiętajmy, że zdrowe są także spacery – takie, podczas których nie mijamy żadnej osoby z odległości mniejszej, niż metr. 

Katarzyna Tusk, VIVA!
Fot. Robert Wolański

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.