Kongres kobiet, Agata Duda, Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa
Fot. East News, Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek, Robert Wolański, Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet. Byłe pierwsze damy apelują do Agaty Dudy! Czy małżonka Prezydenta RP zabierze głos?

Damian Duda 11 września 2017 12:30
Kongres kobiet, Agata Duda, Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa
Fot. East News, Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek, Robert Wolański, Robert Wolański

 

Agata Kornhauser-Duda nie skorzystała z zaproszenia na IX Ogólnopolski Kongres Kobiet, który został zorganizowany w Poznaniu. Jednak najwięcej zamieszania w mediach nie wywołała nieobecność małżonki Andrzeja Dudy, a apel wystosowany przez byłe pierwsze damy.

 

Przeczytaj tez: „Najbardziej milcząca Pierwsza Dama’’. Agata Duda kończy 45 lat

Apel byłych pierwszych dam

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbywa się pod hasłem „Alert dla praw kobiet’’, a bierze w nim udział 5 tys. uczestników. Niestety, z powodów osobistych, Danuta Wałęsa nie wzięła udziału w dyskusji. W liście wystosowanym do uczestników Kongresu żona Lecha Wałęsy zaznaczyła, że prawa kobiet są dziś szczególnie ważne. „Pragnęłabym, by ich obrona i promocja były skuteczne. Jestem z wami, jestem za kobietami. Bądźmy aktywne i solidarne”, twierdzi Danuta Wałęsa. 

 

Była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska twierdzi, że każda kobieta może dużo zdziałać. Jej zdaniem najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.

 

To mogą być małe role, na waszą skalę. Ludzie bardzo często chcą porównywać się do postaci wielkich. Ale każda z was, w tym miejscu, w którym jest ma wiele do powiedzenia. Najważniejsze jest to, żebyśmy uwierzyły w siebie i żebyśmy się wzajemnie wspierały’’, podkreśliła Kwaśniewska.

 

Zdaniem Anny Komorowskiej najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla siebie. „Trzeba szukać swojego miejsca i nie dać sobie wmówić, że jesteśmy drugiego sortu’’, twierdzi była pierwsza dama.

 

IX Kongres Kobiet, Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska
Fot. East News

List pierwszej damy do uczestników debat o niepełnosprawności

Mimo że Agata Kornhauser-Duda nie pojawiła się na Kongresie, pierwsza dama napisała list do uczestników debat o niepełnosprawności.

 

W okresie minionych dwóch lat prezydentury mojego męża miałam bardzo dużo okazji do spotkań z dziećmi i dorosłymi dotkniętymi różnymi niepełnosprawnościami. Intensywne wrażenia z tych kontaktów pozostawiły niezatarty ślad w mojej pamięci i jestem wszystkim tym osobom bardzo wdzięczna za możliwość poznania ich świata, tego co robią, co jest dla nich ważne, z jakimi radościami, ale też problemami spotykają się na co dzień. Jest to niezwykle silnie zintegrowane środowisko, które mocno się wspiera i dąży do wypracowania dla siebie jak najlepszych warunków do życia w społeczeństwie i prowadzenia własnej aktywności, a ta ostatnia jest często imponująca i może być przykładem dla nas — osób w pełni sprawnych’’, napisała pierwsza dama. 

 

IX Kongres Kobiet, Anna Komorowska
Fot. East News

 

IX Kongres Kobiet, Jolanta Kwaśniewska
Fot. East News

 

Zobacz też: Agata Duda na uroczystości w Warszawie. Czy ta sukienka pasuje do jej stylu?

 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.