Kongres kobiet, Agata Duda, Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa
Fot. East News, Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek, Robert Wolański, Robert Wolański
O TYM SIĘ MÓWI

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet. Byłe pierwsze damy apelują do Agaty Dudy! Czy małżonka Prezydenta RP zabierze głos?

Damian Duda 11 września 2017 12:30
Kongres kobiet, Agata Duda, Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska, Danuta Wałęsa
Fot. East News, Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek, Robert Wolański, Robert Wolański

 

Agata Kornhauser-Duda nie skorzystała z zaproszenia na IX Ogólnopolski Kongres Kobiet, który został zorganizowany w Poznaniu. Jednak najwięcej zamieszania w mediach nie wywołała nieobecność małżonki Andrzeja Dudy, a apel wystosowany przez byłe pierwsze damy.

 

Przeczytaj tez: „Najbardziej milcząca Pierwsza Dama’’. Agata Duda kończy 45 lat

Apel byłych pierwszych dam

IX Ogólnopolski Kongres Kobiet odbywa się pod hasłem „Alert dla praw kobiet’’, a bierze w nim udział 5 tys. uczestników. Niestety, z powodów osobistych, Danuta Wałęsa nie wzięła udziału w dyskusji. W liście wystosowanym do uczestników Kongresu żona Lecha Wałęsy zaznaczyła, że prawa kobiet są dziś szczególnie ważne. „Pragnęłabym, by ich obrona i promocja były skuteczne. Jestem z wami, jestem za kobietami. Bądźmy aktywne i solidarne”, twierdzi Danuta Wałęsa. 

 

Była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska twierdzi, że każda kobieta może dużo zdziałać. Jej zdaniem najważniejsza jest wiara w swoje możliwości.

 

To mogą być małe role, na waszą skalę. Ludzie bardzo często chcą porównywać się do postaci wielkich. Ale każda z was, w tym miejscu, w którym jest ma wiele do powiedzenia. Najważniejsze jest to, żebyśmy uwierzyły w siebie i żebyśmy się wzajemnie wspierały’’, podkreśliła Kwaśniewska.

 

Zdaniem Anny Komorowskiej najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla siebie. „Trzeba szukać swojego miejsca i nie dać sobie wmówić, że jesteśmy drugiego sortu’’, twierdzi była pierwsza dama.

 

IX Kongres Kobiet, Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska
Fot. East News

List pierwszej damy do uczestników debat o niepełnosprawności

Mimo że Agata Kornhauser-Duda nie pojawiła się na Kongresie, pierwsza dama napisała list do uczestników debat o niepełnosprawności.

 

W okresie minionych dwóch lat prezydentury mojego męża miałam bardzo dużo okazji do spotkań z dziećmi i dorosłymi dotkniętymi różnymi niepełnosprawnościami. Intensywne wrażenia z tych kontaktów pozostawiły niezatarty ślad w mojej pamięci i jestem wszystkim tym osobom bardzo wdzięczna za możliwość poznania ich świata, tego co robią, co jest dla nich ważne, z jakimi radościami, ale też problemami spotykają się na co dzień. Jest to niezwykle silnie zintegrowane środowisko, które mocno się wspiera i dąży do wypracowania dla siebie jak najlepszych warunków do życia w społeczeństwie i prowadzenia własnej aktywności, a ta ostatnia jest często imponująca i może być przykładem dla nas — osób w pełni sprawnych’’, napisała pierwsza dama. 

 

IX Kongres Kobiet, Anna Komorowska
Fot. East News

 

IX Kongres Kobiet, Jolanta Kwaśniewska
Fot. East News

 

Zobacz też: Agata Duda na uroczystości w Warszawie. Czy ta sukienka pasuje do jej stylu?

 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.