Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy
Fot. INSTAGRAM@zelenskiy_official
NIEZWYKŁE HISTORIE

Bohater i mąż stanu. Oto wszystkie tajemnice prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

W jaki sposób doszedł do władzy?

Damian Brillowski 27 lutego 2022 09:12
Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy
Fot. INSTAGRAM@zelenskiy_official

Kabareciarz, tancerz, aktor, biznesmen, polityk, czy też kochający mąż i ojciec? Kim tak naprawdę jest Wołodymyr Zełenski? Zanim został prezydentem Ukrainy przeszedł długą i krętą drogę na szczyt. Założył własny kabaret, wygrał „Taniec z gwiazdami”, a rola w serialu „Sługa narodu” mająca na celu rozśmieszać widzów, okazała się dla niego niezwykle prorocza. Dziś w obliczu konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą wykazuje się niebywałą odwagą i rozwagą. Jest żołnierzem i mężem stanu. W jaki sposób doszedł do władzy? Oto wszystkie sekrety Wołodymyra Zełenskiego.

Wołodymyr Zełenski: dzieciństwo 

Wołodymyr Zełenski przyszedł na świat 25 stycznia 1978 roku w mieście Krzywy Róg w rodzinie ukraińskich Żydów. Jako dziecko przez cztery lata mieszkał z rodzicami w Mongolii, w mieście Erdenet, gdzie jego ojciec pracował jako profesor cybernetyki. Z pobytem w tymże kraju Wołodymyr ma same dobre wspomnienia. „Mongolia, mieszkałem tam prawie 4 lata, uczyłem się języka mongolskiego, jeździłem konno po mongolsku, spacerowałem po wzgórzach, które były usiane tulipanami…”, wspominał przyszły prezydent Ukrainy. 

Chłopiec był niezwykle uzdolnionym uczniem. Za młodu trafił do szkoły, w której przeszedł zaawansowaną naukę języka angielskiego. Często brał też udział w szkolnych przedstawieniach teatralnych opartych na twórczości Czechowa, Fonvizina czy Dostojewskiego. Ponadto był gitarzystą w szkolnym zespole muzycznym. 

Tuż po ukończeniu szkoły rozpoczął studia prawnicze w Instytucie Ekonomicznym w Krzywym Rogu, będącego filią Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego. Dzięki studiom uzyskał dyplom prawnika, ale nigdy nie pracował w swoim wyuczonym zawodzie, z wyjątkiem dwóch miesięcy praktyk. Będąc jeszcze na studiach zainteresował się tańcem. „Jako student zajmowałem się tańcem, zostałem zaproszony do zespołu „Zaporoże - Krzywy Róg - Tranzyt” jako choreograf”, zdradził. 

Czytaj także: Królowa Wiktoria i Abdul Karim: tajemnicza relacja brytyjskiej królowej ze służącym

Wołodymyr Zełenski jako kabareciarz 

Jak się okazało, taniec to nie była jedyna pasja Wołodymyra. W połowie lat 90. zainteresował się również kabaretem. Po tym jak dołączył do lokalnej grupy kabaretowej, wziął udział wraz z innymi członkami w kabaretowych pojedynkach w ramach KWN (popularnej w krajach wschodnich formy współzawodnictwa kabaretowego). W 1997 roku wraz z kolegami aktorami: Denisem Manzhosovem, Yurim Krapovem, Alexandrem Pikalovem stworzył grupę kabaretową „95-j kwartał”. Głównym dowódcą w zespole i autorem większości skeczy był nie kto inny jak Władimir Zełenski. 

„Złote lata” grupy przypadły na przełomie nowego tysiąclecia, dokładniej od 1998 do 2003 roku. Nowo powstały zespół uczestniczył w każdych możliwych zawodach KVN reprezentując możliwie najwyższy poziom. Swoimi występami nie ograniczali się tylko do Ukrainy, zaczęli też regularnie grać w krajach postsowieckich. W 2003 roku doszło do konfliktu między grupą „95-j kwartał” a firmą AMiK. Zełenskiemu zaproponowano pozostanie w KVN, ale bez zespołu - jako autor i redaktor. Na co ten nie wyraził zgody i odmówił dalszej współpracy. 

Czytaj także: Jacques Chirac działał na scenie politycznej przez ponad 40 lat

Wołodymyr Zełenski, Warszawa, 2019 rok
Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski jako gwiazda telewizji 

Po odejściu z grupy komik postanowił założyć własne przedsiębiorstwo producenckie pod nazwą „Studio Kwartał-95”. Na początku nawiązał współpracę z publicznym nadawcą 1+1, na antenie której został gospodarzem programu kulinarnego „Mr Cook”. Program nie przypadł do gustu ukraińskiej widowni i szybko został zdjęty z anteny. Po rozczarowującym epizodzie z kuchnią komik rozstał się z publicznym nadawcą i rozpoczął współpracę ze stacją Inter. Na jej antenie zaczął prowadzić autorski program „Kwartał wieczorny”, którego był bezpośrednim pomysłodawcą, reżyserem i głównym prezenterem występującym na ekranie. 

Komediowe show szybko zyskało na popularności i po krótkim czasie wyprzedziło KVN i Comedy Club w rankingach oglądalności. W efekcie nagłego sukcesu studio Wołodymyra zaczęło realizować kolejne projekty telewizyjne m.in. „Dzielnicę wieczorną”, „Klub walki”, „Ukraina, wstawaj”. Dodatkowo satyryk poświęcił się pisaniu scenariuszy do różnych programów telewizyjnych, musicali, filmów czy imprez firmowych. Co ciekawe, studio należące do Zełenskiego po pewnym czasie rozpoczęło współpracę z zespołem kabaretowym „95. kwartał”, do którego Wołodymyr sam niegdyś należał. 

Czytaj także: Szymon Hołownia szczerze o życiu po wyborach: „Wszystkie oszczędności wydaliśmy na ten projekt”

Wołodymyr Zełenski w jednym z show, 2016
Fot. Aleksandr Gusev/Pacific Press/LightRocket via Getty Images

Wołodymyr Zełenski w jednym z show, 2016 rok

Wołodymyr Zełenski jako tancerz i aktor

W 2006 roku prezenter zgodził się na udział w pierwszej edycji ukraińskiej wersji „Tańca z gwiazdami”. Jego partnerką została dwukrotna mistrzyni świata w tańcu towarzyskim Alena Shoptenko. Program telewizyjny z udziałem Wołodymyra pobił wszelkie rekordy oglądalności, gromadząc przed ekranami aż 87,57% całkowitej widowni telewizyjnej. A finał stał się chętniej oglądaną pozycją niż noworoczne przemówienie prezydenta. Pierwszą edycję ukraińskiego „Tańca z gwiazdami” wygrał Wołodymyr Zełenski, pokonując w finale piosenkarkę Natalyę Mogilevskayą, która mimo lepszych ocen u jury nie zdobyła wystarczającej liczby głosów, co było równoznaczne z mniejszym uwielbieniem fanów. 

Po sukcesie w tanecznym show Zełenski stał się jedną z najbardziej rozchwytywanych postaci w ukraińskiej telewizji. Regularnie występował w noworocznych musicalach, brał udział w różnych programach telewizyjnych, prowadził koncerty, pisał scenariusze telewizyjne i filmowe. Niemniej jednak jego głównym projektem pozostał „Kwartał wieczorny”. W latach 2010–2012 Zełenski wszedł w skład zarządu telewizji Inter, jednocześnie nadal pełnił funkcję głównego producenta.

Biznesmen i komik spełniał się też jako aktor. Zaczął grać w rosyjskojęzycznych komediach romantycznych, takich jak: „Miłość w wielkim mieście” oraz dwóch jego kontynuacjach, „8 pierwszych randek” i „8 nowych randek”. W 2015 roku został gwiazdą satyrycznego serialu telewizyjnego „Sługa narodu”. W produkcji grał postać nauczyciela historii, który obejmuje urząd prezydenta Ukrainy. Serial z założenia komiczny, okazał się dla mężczyzny bardzo proroczy. 

Czytaj także: Jako „miss Sejmu” wystąpiła w Tańcu z gwiazdami?! Co dziś robi posłanka Sandra Lewandowska?

Wołodymyr Zełenski jako polityk

„Marzyłem o zostaniu pogranicznikiem, potem w szkole - tłumaczem i dyplomatą”, mówił przed laty. Jak widać marzenia gwiazdora spełniły się z nawiązką. Wołodymyr Zełenski został nie tylko dyplomatą, ale przede wszystkim najważniejszym politykiem w kraju. 

Pod koniec 2017 roku Zełenski wraz z kilkoma współpracownikami postanowili założyć partię polityczną o dobrze już znanej na Ukrainie nazwie „Sługa narodu”. Z każdym kolejnym miesiącem Wołodymyr odnotowywał dynamicznie rosnące poparcie w sondażach prezydenckich. Z oficjalną zapowiedzią swojego startu w wyborach prezydenckich wstrzymał się do 31 grudnia 2018 roku. Od momentu rejestracji swojej kandydatury w wspomnianych wyborach jego życie zmieniło się diametralnie.

Wybory prezydenckie zostały zaplanowane na marzec 2019 roku. W pierwszej turze głosowania, polityk-celebryta uzyskał poparcie 30,2% społeczeństwa. W efekcie zajął pierwsze miejsce i awansował do drugiej tury, w której zmierzył się z ubiegającym o reelekcję Petrem Poroszenką. 21 kwietnia podczas drugiej tury wyborów zdeklasował rywala, otrzymując 73,2% głosów. W ten sposób Wołodymyr Zełenski został nowym prezydentem Ukrainy (oficjalnie prezydentem został po zaprzysiężeniu 20 maja 2019 roku). Jedną z pierwszych decyzji Zełenskiego było rozwiązanie parlamentu. W nowo zorganizowanych wyborach parlamentarnych jego partia „Sługa narodu” uzyskała bezwzględną większość w parlamencie.

Czytaj także: Sekretna praca Kingi Dudy ujawniona. Co dziś robi córka prezydenta?

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy 2021
Fot. Stefanie Loos-Pool/Getty Images)

Wołodymyr Zełenski jako prezydent Ukrainy 2021 rok

Wołodymyr Zełenski jako dumny mąż i ojciec 

Dla prezydenta Ukrainy mimo wielu sukcesów jakie osiągnął to rodzina stanowi najważniejsze trofeum. Oni znają go prywatnie i wiedzą, jaki jest na co dzień. Przed nimi nie założy maski komika i nie zacznie odgrywać roli, bo wie że łatwo go zdemaskują. Zresztą nie ma takiej potrzeby. Przy najbliższych, w końcu może być sobą. Swoją żonę Ołenę poznał już w czasach szkolnych, uczęszczali do równoległych klas. Później kobieta została autorką w „Studio Kwartał-95”. Dzięki wspólnej pracy młodzi jeszcze bardziej się do siebie zbliżyli. 6 września 2003 roku zakochani stanęli na ślubnym kobiercu. 

Już rok później na świat przyszło ich pierwsze dziecko, córka Alexandra (ur. 15 lipca 2004 roku), która mając 10 lat zagrała wspólnie z ojcem filmie „8 nowych randek”. W produkcji zagrała Sashę, czyli córkę głównego bohatera granego przez jej prawdziwego tatę. Z kolei w 2016 roku wzięła udział w programie dla dzieci „Rozśmiesz komika” i wygrała 50 000 hrywien. Jak widać córka odziedziczyła po znanym ojcu talent do aktorstwa i rozśmieszania publiczności. 

„Myślę, że jednym z najważniejszych czynów każdego mężczyzny jest odpowiedzialność za rodzinę. Mam córkę, mam żonę… Myślę, że to dość odważny czyn”, przyznał podczas jednego z wywiadów dumny mąż i ojciec. 

21 stycznia 2013 roku Wołodymyr i Ołena ponownie zostali rodzicami. Na świat przyszedł tym razem syn Kirill. Niedawno świętował 9. urodziny. Z kolei córka Alexandra w tym roku stanie się już pełnoletnia i sama zacznie decydować o swoim życiu. Jednak zawsze może liczyć na wsparcie rodziców. Obecnie to jednak ojciec będzie potrzebował tego wsparcia najwięcej. W obliczu zbliżającego się konfliktu zbrojnego między Rosją a Ukrainą słowa Wołodymyra Zełenskiego brzmią niezwykle poruszająco. „Obraliśmy kierunek do Europy. Nie chcemy być Związkiem Radzieckim. Chcemy być państwem europejskim”, podkreśla prezydent Ukrainy. 

Czytaj także: Uczeń i nauczycielka... Oto historia skandalicznej miłości Brigitte i Emmanuela Macronów

Wołodymyr Zełenski, żona Ołena
Fot. Maxym Marusenko/NurPhoto via Getty Images

Wołodymyr Zełenski, żona Ołena
Fot. PAP/Leszek Szymański

Wołodymyr Zełenski z żoną Ołeną

Wołodymyr Zełenski o wojnie

Nie opuścił kraju, a jego postawa i bohaterstwo Ukraińców w obliczu rosyjskiego ataku porusza cały świat. Wołodymyr Zełenski przeciwstawia się wrogowi. Cała Ukraina stawia zacięty opór, by wyzwolić swój kraj.

„Będziemy bronić naszego kraju, bo to jest nasza ziemia, nasza ojczyzna, nasze dzieci. I my wszyscy będziemy tego bronić. Wszyscy jesteśmy tutaj i ja też. To chciałem Wam powiedzieć. Chwała Ukrainie”, podkreślał ukraiński przywódca. Jego stanowisko, spokój i  odwaga pomagają obywatelom. Zagrzewa żołnierzy do walki i podnosi na duchu. Kiedy Amerykanie zaproponowali mu ewakuację z ojczyzny, prezydent Ukrainy od razu ją odrzucił. „Potrzebuję amunicji, nie podwózki! Walka toczy się tutaj”, miał odpowiedzieć.

Wołodymyr Zełenski cały czas informuje o sytuacji w kraju.  Teraz prezydent Ukrainy zaznaczył, że kraj tworzy „międzynarodowy” legion cudzoziemski dla ochotników z innych państw. „Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju”, podkreślił.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.