Królowa Wiktoria i Abdul Karim, 1885 rok
Fot. Mary Evans Picture Librar / Forum
króLEWSKIE ŻYCIE

Królowa Wiktoria i Abdul Karim: tajemnicza relacja brytyjskiej królowej ze służącym

Z dnia na dzień stał się dla niej najbliższą osobą. Co tak naprawdę ich łączyło?

Gabriela Czernecka 14 sierpnia 2022 13:08
Królowa Wiktoria i Abdul Karim, 1885 rok
Fot. Mary Evans Picture Librar / Forum

Z dnia na dzień stał się najbliższą królowej Wiktorii osobą. Abdul Karim podejrzewany był o próby manipulowania władczynią, ją samą zaś oskarżano o obłąkanie. Tę tajemniczą relację długo ukrywano przed światem... O wyjątkowej parze powstał nawet film, Powiernik królowej. Co jednak naprawdę łączyło monarchinię i służącego? Oto sekrety ich relacji.

Królowa Wiktoria i Abdul Karim - tajemnicza relacja na brytyjskim dworze 

Do dziś uznawana jest za symbol Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii XIX wieku, ale także jedną z ulubionych władczyń Brytyjczyków. Gdy obejmowała tron, miała zaledwie dziewięć lat. Źródła podają, że matka nazywała ją brzydką i niezdolną do wykonania takiego zadania. Ale Wiktoria szybko pokazała, że twardo stąpa po ziemi. Zasiadając na tronie w wieku 18 lat królowa Wiktoria Hanowerska wygnała matkę i odmówiła honorowego tytułu Królowej Matki. Sama budowała swój wizerunek i całkiem nieźle sobie z tym poradziła.

W 1840 roku królowa Wiktoria wzięła ślub z księciem Albertem. Szybko stworzyli zgrane i szczęśliwe małżeństwo. Doczekali się dziewięciorga dzieci. Nazywano ją babką Europy, bo doczekała się aż 43 wnucząt - a dziewięcioro z nich zasiadało na europejskich tronach. Rządziła 63 lata, ale wiodła niezwykle fascynujące życie.  Jako pierwszej władczyni Wielkiej Brytanii w historii udało się jej osiągnąć niemożliwe - w 1876 roku została ogłoszona cesarzową Indii. Dziesięć lat późnień, świętując swój jubileusz pięćdziesięciolecia na tronie, u jej boku nie było już ukochanego męża, księcia Alberta. Zmarł w 1861 roku po zachorowaniu na dur brzuszny. Jego śmierć pozostawiła w sercu królowej Wiktorii ogromną pustkę, której nie udało się jej wypełnić. 

Czytaj też: Królowa Bona Sforza została otruta i oszukana. Na łożu śmierci wszystko zrozumiała i chciała zapobiec nieszczęściu

Królowa Wiktoria faworyt
Fot. EAST NEWS/AKG-IMAGES

Abdul Karim: kim był sługa królowej i jak Wiktoria go poznała?

Dzień jubileuszu chciała więc spędzić w wyjątkowy sposób, ale przede wszystkim zależało jej na tym, by podkreślić fakt, że jest nie tylko królową, ale i cesarzową.  Zażyczyła więc sobie sprowadzenia z Indii dwóch mężczyzn, którzy tego wyjątkowego dla niej dnia, będą mieli zaszczyt jej usługiwać. Tak w królewskim pałacu pojawił się o czterdzieści lat młodszy służący o indyjskich korzeniach. Abdul Karim miał zaledwie 24 lata i był prostym urzędnikiem. Szybko wpadł jednak w oko królowej, która w pamiętniku dokładnie zanotowała, że był wysoki i bardzo przystojny. Monarchini zapragnęła bliżej poznać czarującego Abdula, który wkrótce został zaproszony do Pałacu Buckingham. 

Zaczęli spędzać ze sobą więcej czasu. Abdul Karim usługiwał monarchini, opowiadał jej o swoim kraju, uczył języka urdu oraz hindi. Opowiadał niezwykłe historie o rodzinnych stronach. Szybko stał się nieodłącznym elementem wizerunku królowej, bowiem ta nie rozstawała się z nim na długo. Nie był jej służącym, a raczej powiernikiem jej sekretów oraz doradcą, nauczycielem. Był bardzo wykształconym człowiekiem, a monarchini często prosiła go o radę w trudnych chwilach. Niektóre źródła podają, że Abdul chciał wrócić do rodziny. W obawie przed stratą ukochanego przyjaciela, monarchini awansowała go na nauczyciela i obdarowała orderami.

Powiernik królowej stał się jej Munshi (nauczyciel w języku perskim) i wypracował sobie wysoką pozycję na królewskim dworze. Za zgodą monarchini udało mu się nawet sprowadzić swoją rodzinę do Londynu. Mówi się, że nawet dyktował jej listy, a sama królowa Wiktoria zaczęła rozmawiać z nim o sprawach, które powinny pozostawać tajemnicą. W końcu członkowie rodziny królewskiej zwrócili uwagę na ulubionego sługę królowej, który towarzyszył jej nawet podczas spotkań z głowami państw. Monarchini za nic miała jednak uwagi swoich najbliższych, a z Abdula Karima chciała stworzyć człowieka wręcz równego sobie. Zażądała, by zniszczono wszelkie dowody na to, by powiernik jej sekretów kiedykolwiek służył podając do stołu.  Wówczas zbuntowały się dzieci królowej twierdząc, że jest obłąkana, a jej decyzja może spowodować, że lekarz wyda opinię mówiącą o tym, że utraciła zmysły.

Zobacz także: Kate Middleton była prześladowaną w szkole kujonką? Sekrety księżnej Cambridge ze szkolnych lat

królowa Wiktoria i Abdul
Fot. Mary Evans Picture Library/Mary Evans Picture Library/East News

Królowa Wiktoria i Abdul Karim - miłość czy przyjaźń?

Monarchini nie była z tego zadowolona, ale pogodziła się z tą sytuacją. Czy była to zażyła przyjaźń czy miłość? Nie wiadomo, ale historycy twierdzą, że to mało prawdopodobne, by mieli romans. Dzieliła ich spora różnica wieku - gdy się poznali on miał 24, a ona 68 lat. Wiele wskazuje na to, że oboje czerpali korzyści z tej relacji - on wspinał się po szczeblach kariery w królewskiej posiadłości, ona miała towarzysza i przyjaciela, który sprawiał, że nie czuła się tak samotna. „Wiktoria miała się komu zwierzyć. Rozmawiali o smutkach, kłopotach z dziećmi, o samotności. Była to pełna emocji relacja na wielu poziomach: matka-syn, ale także młody hinduski mężczyzna-dojrzała, 60-letnia kobieta”, wyznała Shrabani Basu, która napisała scenariusz do filmu Powiernik królowej. 

Monarchini chętnie odwdzięczała się Karimowi za jego obecność. Podarowała mu kilka posiadłości, prywatny powóz z woźnicą. Wspólnie podróżowali, a Karim miał nawet okazję zapoznać się z tajnymi dokumentami rządowymi. Podejrzewano go nawet o bycie szpiegiem, ale nigdy nie znaleziono na to żadnych dowodów. 

Królowa Wiktoria zmarła w 1901 roku, a członkowie jej rodziny już w dniu jej pogrzebu próbowali zatuszować, by brytyjską królową łączyło coś ze służącym. Abdul Karim wraz z rodziną został zmuszony do opuszczenia kraju. Nie mógł uczestniczyć nawet w pogrzebie królowej. Spalono dokumenty, fotografie i listy, które para ze sobą wymieniała, a które były dowodem na to, że łączyła ich silna więź. Po latach znaleziono jednak kilka listów oraz fotografii, które dowodzą ich przywiązaniu, ale i pozycji, jaką udało się wypracować służącemu. I tak tajemnica Windsorów, którą próbowali zatuszować, w końcu ujrzała światło dzienne…  

Zobacz również: Na to pytanie królowa Elżbieta II czekała siedem lat. Przez niemal rok tylko najbliżsi znali prawdę

Królowa Wiktoria, Abdul Karim

Królowa Wiktoria służący
Fot. The Print Collector/Image State/East News

Poniżej scena z filmu Powiernik królowej. Film opowiada o relacji królowej Wiktorii z Abdulem Karimem.

Królowa Wiktoria powiernik królowej
Fot. Features/Kobal/REX/Shutterstock/EAST NEWS

ŹródłoGazeta.plhistoria.org.plhistmag.org

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…