Henryk VIII i Anna Boleyn
Fot. Hulton Archive/Getty Images
krÓLEWSKIE ŻYCIE

Dla niej się rozwiódł, a później oskarżył ją o najcięższe zbrodnie. Oto historia Henryka VIII i Anny Boleyn

Z dnia na dzień się w niej zakochał, ale równie szybko chciał się jej pozbyć ze swojego życia...

Gabriela Czernecka 29 lipca 2022 16:15
Henryk VIII i Anna Boleyn
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Mimo jego dużej aktywności politycznej, dziś o Henryku VIII mówi się głównie w kontekście jego małżeństw i burzliwego życia uczuciowego. Przez nie odciął się w pewnym momencie od Kościoła katolickiego. Król Anglii słynął z tego, że szybko się zakochiwał i równie szybko odkochiwał, co doprowadziło do kilku dramatów. Miał sześć żon: Katarzynę Aragońską, Annę Boleyn, Jane Seymour, Annę Kliwijską, Katarzynę Howard i Katarzynę Parr, jednak żadna z nich nie zagrzała na długo miejsca u jego boku... Wybitną zasługą w życiu władcy wykazała się Anna Boleyn - gdyby nie ona, Henryk VIII nie doczekałby się dziedzica. Oto ich niezwykła historia.

Żony króla Henryka VIII: Anna Boleyn

Romanse króla Henryka VIII większość biografów podsumowuje słynną angielską wyliczanką: „rozwiedziona, ścięta, zmarła, rozwiedziona, ścięta, przeżyła”. W historii najbardziej zapisały się jego pierwsza żona, Katrzyna Aragońska, druga - Anna Boleyn, która pchnęła króla do odcięcia się od Kościoła Katolickiego i stworzenia własnego odłamu - wyznania anglikańskiego oraz trzecia - Jane Seymour, która dała mu upragnionego syna. Ale nie ma wątpliwości, że gdyby nie Anna, król pozostałby mężem Katarzyny Aragońskiej, najprawdopodobniej nigdy nie urodziłby się mu syn, który został dziedzicem tronu (a przynajmniej nie ten z prawego łoża!), a on sam nie zapisałby się w historii jako wielki reformator religijny. 

Zobacz także: Pogarda matki i brata, dewocja, wojny z mężem. Smutne losy Anny Jagiellonki

Henryk VIII
Fot. Imagno/Getty Images

Część historii Henryka VIII i Anny Boleyn pokazano w filmie Kochanice króla, ale był to tylko fragment prywatnego życia króla, które obfitowało w wielkie skandale. Jak wyglądało naprawdę? Będąc mężem Katarzyny Aragońskiej król Henryk VIII nieustannie romansował. Źródła historyczne mówią, że darzył Katarzynę ogromnym szacunkiem, ale czy kiedykolwiek ją kochał? Wątpliwe. Król miał jednak dużą słabość do nawiązywania przelotnych znajomości. Tak też było w przypadku Anny Boleyn. Zanim jednka związał się ze swoją dwórką, został ojcem Henryka Fitzorya, księcia Richmond, którego urodziła mu kochanka Elizabeth. Katarzyna Aragońska według biografów nie skomentowała nigdy narodzin chłopca i uczestniczyła nawet w uroczystościach zarządzonych przez króla ku czci malucha.

Romans z Elizabeth nie trwał jednak długo, bo chwilę później jej miejsce zajęła Mary Boleyn (rownież na krótko), a następnie jej siotra, Anna Boleyn. Jako dwórka znakomicie mówiła po francusku, podobno była mistrzynią tańca i śpiewu. Odznaczała się zjawiskową urodą. Nic więc dziwnego, że szybko wpadła w oko królowi Henrykowi VIII, ale do dziś tak naprawdę nie do końca wiadomo, kiedy zaczął się ich romans.

Im bardziej relacja króla z Anną stawała się zażyła, tym bardziej stawał się on świadomy tego, że Katarzyna Aragońska nie zapewni mu prawowitego dziedzica. Mówi się, że była w ciąży co najmniej sześć raz. Ostatecznie tylko jedno jej dziecko z Henrykiem (córka Maria) dożyła dorosłości. Król Henryk VIII doszedł do wniosku, że Katarzyna nie da mu tego, czego oczekuje, czyli następcy tronu, więc coraz bardziej angażował się w relacje z Anną Boleyn, która umiejętnie pokierowała ambicjami króla, chcąc by ten coraz poważniej traktował ich romans.

Zobacz także: Intrygi, kostiumy, wyższe sfery... Oto najlepsze filmy i seriale o królewskiej tematyce

Choć król Henryk VIII według biografów nie kochał Katarzyny Aragońskiej, to na pewno darzył ja ogromnym szacunkiem. Jak podają liczne źródła, usilnie szukał rozwiązania, które zapewniłoby Katarzynie spokojne życie, ale i nie zniszczyło mu reputacji. W końcu jednak pod naciskami nowej kochanki zaczął twierdzić, że poślubienie żony brata było błędem, powątpiewał w to, że biorąc z nim ślub była dziewicą i zaczął rozgłaszać, że problemy ze spłodzeniem potomka to kara boża. W końcu postanowił wziąć sprawy w swoje ręce - poprosił Rzym o unieważnienie małżeństwa z Katarzyną Aragońską.

Nie mógł się jednak doczekać na decyzję papieża (a być może po prostu pod naciskami Anny Boleyn) król Henryk VIII zerwał relacje z Rzymem i ogłosił się głową Kościoła Anglikańskiego. Katarzynę Aragońską wygnał z dworu i nie czekając na zgodę kościoła król Henryk VIII i Anna Boleyn wzięli ślub w tajemnicy 25 stycznia 1533 roku. Według biografów już wtedy Anna Boleyn była w ciąży, a dopiero w maju tego roku ogłoszono, że małżeństwo Henryka z Katarzyną jest już nieważne. Nie ma wątpliwości, że Henryka VIII i Annę Boleyn łączyły gwałtowne wybuchy namiętności, o czym świadczy siedemnaście listów pełne gorących wyznań, jakie napisał do niej król. 

7 września na świat przyszło pierwsze dziecko króla Henryka VIII z Anną Boleyn. Niestety ku jego rozczarowaniu  urodziła się córka, księżniczka Elżbieta, co mocno zdenerwowało króla. Rok później Anna Boleyn znów była w ciąży, ale niestety poroniła. Henryk VIII ponownie rzucił się w ramiona kochanek, co stało się powodem pierwszych problemów w ich małżeństwie. On, by nie myśleć o braku dziedzica spędzał czas w towarzystkie dwórek, ona usilnie próbowała zajść w ciążę, ale ciągła myśl o zdradach męża jej tego nie ułatwiała. Anna Boleyn zaczęła snuć intrygi i pozbywać się z dworu potencjalnych miłości męża. Ostatnią nadzieją była kolejna ciąża.

Przeczytaj także: Elżbieta I Tudor miłość do cukru przypłaciła wielkim cierpieniem. Nazywano ją „męczennicą ropotoku”

Anna Boleyn
Fot. Ann Ronan Picture Library/Image State/East News

W tym czasie dwór poinformowano o śmierci Katarzyny Aragońskiej, co mocno ucieszyło Annę, którą naweet podejrzewano, że przyczyniła się do jej śmierci. Ale gdy królowa umarła, pozycja Anny Boleyn była teraz niepodważalna. To się jednak zmieniło, gdy zobaczyła, że jej dwórka, Jane Seymour (jego przyszła trzecia żona), siedzi królowi na kolanach. Anna Boleyn z powodu szoku, zaskoczenia i gniewu poroniła, a jak się później okazało - syna. Sam król podszedł do sprawy dość… obojętnie twierdząc, że relacja z Anną do niczego już nie doprowadzi. Stwierdził, że Anna uwiodła go czarami i w rzeczywistości nigdy nie był w niej zakochany. 

Ich związek trwał trzy lata i mówi się, że definitywnie zakończył się, gdy poroniła. Gdy Anna Boleyn przeczuwała, że nie zdoła już uratować małżeństwa z królem, przestała zabiegać o jego względy, a wręcz przeciwnie, zaczęła niepochlebnie wypowiadać się o jego wyglądzie. To nie spodobało się królowi, do którego docierać zaczęły okrutne wieści. Kilka dni później Annie przedstawiono zarzuty o kazirodztwo z własnym bratem Jerzym i cudzołóstwo z pięcioma innymi mężczyznami. Została oskarżona nie tylko o zdradę króla, ale i stanu, a groziło jej za to spalenie żywcem na stosie.

Król Henryk VIII postanowił jednak okazać żonie miłosierdzie i… Anna Boleyn została ścięta mieczem sprowadzonym specjalnie na tę okazję. Anna do końca zaprzeczała jednak, by kiedykolwiek dopuściła się zdrady i w ostatnich słowach miała wychwalać króla Henryka VIII za okazane jej miłosierdzie. Król niewiele sobie jednak z tego robił i jak mówi historia, nie cierpiał zbyt długo po śmierci ukochanej. Już dwa tygodnie po jej śmierci, ożenił się po raz trzeci...  

Czytaj również: Do dziś śmierć Aleksandra Wielkiego owiana jest tajemnicą. Tak wyglądały ostatnie dni jego życia

Henryk VIII i Anna Boleyn
Fot. Hulton Archive/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…