O TYM SIĘ MÓWI

33 lata po katastrofie jądrowej, dzieci Czarnobyla są już dorosłymi ludźmi...

Zobacz niezwykłe zdjęcia polskiej fotografki

Rafał Kowalski 25 czerwca 2019 18:56

Katastrofa w elektrowni jądrowej, która wydarzyła się 33 lata temu, wciąż budzi ogromne emocje. Na terenie Ukrainy wciąż istnieje Czarnobylska Strefa Wykluczenia, na której mieszka obecnie garstka ludzi. Warto jednak pamiętać, że zdarzenia tragedia kwietnia 1986 roku przyniosła konsekwencje także mieszkańcom Białorusi…

Projekt fotograficzny Niewidzialni ludzie Białorusi

Trzy lata temu polska fotografka Jadwiga Bronte wykonała fotografie, które zebrane utworzyły projekt Niewidzialni ludzie Białorusi. Przedstawione na zdjęciach tzw. dzieci Czarnobyla dziś się dorosłymi ludźmi. Na fotografiach jest przedstawionych też wiele osób po prostu niepełnosprawnych umysłowo lub fizycznie. Wszystko dlatego, że na Białorusi wciąż niepełnosprawność pozostaje tematem tabu.

Wybrane zdjęcia wiele osób szokują, ale nie taki był zamysł autorki prac. Jadwiga Bronte chciała uwrażliwić odbiorców na inność i po prostu zaprezentować na fotografiach osoby, których nie widujemy na co dzień. „Moim zdaniem mieszkańcy instytucji, które odwiedziłam to niesamowici, piękni i silni ludzie. Poprzez moją pracę chcę pokazać, że osoby niepełnosprawne są mogą się uczyć, pracować, budować trwałe relacje i być częścią społeczeństwa ”, mówiła artystka w rozmowie z VICE.

Zobaczcie w galerii prace składające się na projekt Niewidzialni ludzie Białorusi. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.