Czarnobyl, pożar kwiecień 2020
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Czarnobyl: strażacy opanowali trudną sytuację w Strefie Wykluczenia

Media informują o ugaszeniu pożaru

Ksenia Krasko 14 kwietnia 2020 16:55
Czarnobyl, pożar kwiecień 2020
Fot. East News

Strażacy przez kilka dni walczyli z pożarem, który 4 kwietnia tego roku wybuchł w pobliżu miasta Czarnobyl. W sobotę 11 kwietnia ogień rozprzestrzenił się na tzw. Strefę Wykluczenia wokół elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Pożar w Czarnobylu - poziom napromieniowania

Od samego początku podejrzewano, że przyczyną pożaru było podpalenie. Jak donosi portal interfax.ru, służby zidentyfikowały winnego: „to 27-letni mieszkaniec wsi Rahivka. Wyjaśnił, że dla zabawy w trzech miejscach podpalił śmieci i trawę. Silny wiatr rozdmuchał ogień, nie mógł już tego ugasić”. Trwa postępowanie karne, mężczyźnie grozi więzienie.

Jak zapewniają władze Ukrainy, poziom promieniowania w rejonie Kijowa i samej stolicy pozostaje w normie. Nikolay Chechetkin (szef Państwowej Służby Ratunkowej) potwierdził, że w okolicach Czarnobyla ten poziom był wyższy. „To [przekroczenie] ma miejsce tam, gdzie ogień właśnie szaleje. Dlatego co najmniej raz dziennie dokonujemy zmiany zastępów strażaków”, wyjaśniał kilka dni temu.

Ogień zajął najbardziej napromieniowane tereny w tzw. Strefie Wykluczenia. „[Ogień] powoli wdziera się do Czerwonego Lasu, będącego najbardziej skażonym miejscem w Strefie. Linia ognia znajduje się tylko 3 kilometry od miasta Prypeć”, informował portal napromieniowani.pl za pośrednictwem Instagrama. Ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o ewakuacji kilkunastu rodzin. W bardzo trudnej sytuacji są również tzw. samosioły, czyli osoby, które wróciły do swoich domów po katastrofie.

Jak donosi portal RIA Novosti, we wtorek 14 kwietnia pożar ugaszono. „Poziom promieniowania w Strefie Wykluczenia pozostaje w normie i nie rośnie”, powiedział Nikolay Chechetkin. Dodał, że ogień nie rozprzestrzenił się na obiekty wojskowe, samą elektrownię, oraz magazyn odpadów radioaktywnych. Władze Ukrainy zapewniają o braku zagrożenia dla wszystkich osób, mieszkających poza 30-kilometrową Strefą Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Czarnobyl płonie. Ogień wdarł się w granice miasta, w jego północnej części na ulicy Kirowa. Płonie również port rzeczny, gdzie znajdują się barki używane w likwidacji skutków katastrofy z 1986 roku. Ogień cały czas jest również obecny w okolicach punktu kontrolnego Lelew. Prawdopodobnie pali się również sama wioska oraz okoliczny ośrodek wczasowy "Szmaragdowy". Ogień rozprzestrzenia się nie tylko w kierunku południowym, ale również północnym. Powoli wdziera się już do Czerwonego Lasu będącego najbardziej skażonym miejscem w Strefie. Linia ognia znajduje się też tylko 3 kilometry od miasta Prypeć. Z kolei w jeszcze większym pożarze w zachodniej części Strefy płoną opuszczone wioski Buda oraz Buda-Warowicze, a ogień nieubłaganie zmierza do opuszczonego miasta Wilcza. Wiele wskazuje na to, że będzie to największy pożar w historii Czarnobylskiej Strefy Zamkniętej. PS. W komentarzu pod postem zamieściliśmy prognozę przemieszczania się potencjalnie radioaktywnego dymu. Fot. Sergiy Gashak #Czarnobyl #Chernobyl #Prypeć #Pripyat #Припять #Чернобыль #pożar #Fire

Post udostępniony przez Napromieniowani.pl (@napromieniowani)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?