Książę Harry
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

„Strata mamy odcięła mnie od emocji”. Książę Harry o depresji po śmierci Diany

Olga Figaszewska 17 kwietnia 2017 17:00
Książę Harry
Fot. Getty Images

Księżna Walii zginęła w wypadku samochodowym we Francji w sierpniu 1997.  Zmarła w wyniku ciężkich obrażeń. Do niedawna odmawiało się odpowiedzi na pytanie, jak w szkockim zamku przeżywano te tragiczne chwile. W wywiadzie dla „The Telegraph", książę Harry właśnie opowiedział o swojej życiowej traumie. Jak poradził sobie ze stratą ukochanej matki? 

Zarowno książęta, jak i cała rodzina królewska przez lata unikali rozmów na temat dramatycznych wydarzeń sprzed dwudziestu lat. To właśnie najmłodszy książę, zdecydował się na odważne wyznanie. Opowiedział o  emocjach jakie towarzyszyły mu po odejściu Królowej ludzkich serc. 

Zobacz też: Wkrótce 20. rocznica śmierci księżnej Diany. William i Harry postanowili upamiętnić ją w wyjątkowy sposób

Książę Harry o depresji po stracie matki

W poruszającej rozmowie z dziennikarką Bryony Gordon, zdradził, że tak silne przeżycie, pozostawiło w jego psychice ślad na całe życie. Strata matki, spowodowała wyłączenie emocji na kilkadziesiąt lat. Harry przywdziewał kolejne maski, które pozornie miały mu pomóc w przezwyciężeniu  traumy. 

„Większość swojego życia spędziłem na wmawianiu sobie, że mam się dobrze. Utrata mamy w wieku 12 lat i tłumienie emocji przez ostatnich 20 lat odcisnęło piętno nie tylko na moim prywatnym życiu, ale też zawodowym. Moim sposobem na radzenie sobie z problemem było chowanie głowy w piasek. Starałem się nawet nie myśleć o mamie, bo w czym miałoby mi to pomóc?”, mówił książę. „I tak nic nie mogło jej przywrócić do życia”, dodał.  

Harry wyznał, że dopiero jego serce i duszę pokrzepiło wsparcie najbliższych, zwłaszcza obecność księcia Williama i pomoc terapeuty. Młody Windsor zasugerował, smutek, załamanie i lata chaosu, doprowadziły do słynnych, książęcych wybryków.

Polecamy też: Książę Karol nigdy nie kochał księżnej Diany. Biografia syna królowej rzuca nowe światło na ich związek
 

„The Telegraph" opisuje, że Książe Harry zdecydował się rozmawiać o swojej przeszłości wierząc, że to przekona innych ludzi do przezwyciężenia stygmatu, który istnieje wokół kwestii natury psychologicznej.

„Myślę, że kilka razy byłem blisko zupełnego załamania nerwowego. Dręczyłem się wyrzutami sumienia. Byłem smutny i nieustannie się okłamywałem. W końcu pogodziłem się ze stratą mamy i czuję, że dorosłem”,  mówił książę. Dziś wszystko wskazuje na to, że Harry czuje się już dobrze. „W końcu mogę brać serio moją pracę i moje prywatne życie. Umiem się angażować, a to niezwykle ważne”, wyjaśnił. 

Zobacz też: Meghan Markle. To dla niej stracił głowę książę Harry

Brudny Harry, niepokorny rudzielec

Mówiono o nim – Brudny Harry. Uwielbiany przez Brytyjczyków za „normalność”, poczucie humoru, dystans do świata jak również podobieństwo do księżnej Diany. Na swoim koncie posiada wiele wybryków. Tylko jemu Brytyjczycy potrafią zapomnieć incydenty z paleniem marihuany, piciem alkoholu, bójkami, wiecznymi romansami, lata szalonych imprez…

Skandale, były dla Harry'ego chlebem powszednim.  Początkowo zaradzić wybrykom młodego księcia, miał pobyt w ośrodku odwykowym dla narkomanów w południowym Londynie, następnie prace robotnicze w Australii. Potem do Afryki, gdzie jego zadaniem była opieka nad sierotami, chorymi na AIDS. Ostatnią deską ratunku była brytyjska armia. Akademia wojskowa była dla niego szkołą charakteru i dyscypliną, której musiał podołać. Brytyjska prasa pisała o nim same pochlebne opinie. Jak potoczyły się losy tego wspaniałego i dzielnego człowieka?

Zobacz też: Z dzienników księżnej Diany: „Cięłam piersi i uda nożem do cytryn. Zawsze po kłótniach z Karolem”

Harry idzie w ślady księżnej Diany

Harry dojrzał i zmienił swoje życiowe priorytety. Podobnie jak wszyscy członkowie rodziny królewskiej, włącza się do działalności charytatywnych. Jego celem stała się kontynuacja dzieła Diany. „Jak można komuś pomóc, to czemu nie. Mam nadzieję, że mama byłaby ze mnie dumna” - mówił. Brytyjczycy dostrzegają w nim charyzmę matki. Wyluzowany, bezpośredni przy kontaktach z ludźmi znalazł w końcu pomysł na siebie. Odwiedza sierocińce w Afryce, wspiera organizacje. Często włącza się w dość niecodzienne akcje charytatywne, jak zdobycie bieguna południowego na rzecz kobiet i mężczyzn okaleczonych przez wojnę. 

W ostatnim czasie książę Harry wraz z Kate i Williamem, wziął udział w nagłośnionej kampanii „Heads Together”. Łączy ona fundację „The Royal” księżnej Middleton i Księcia Harry'ego z fundacjami, które walczą z piętnowaniem osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, świadcząc im niezbędną pomoc.

Polecamy też: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.