Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Olga Tokarczuk za literacki Nobel otrzyma 3,5 miliona złotych. Wiadomo, na co je przeznaczy!

„Jakoś sobie z tym poradzę...”

Gabriela Czernecka 11 października 2019 16:31
Olga Tokarczuk
Fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Akademia Szwedzka uhonorowała polską pisarkę za „narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Olga Tokarczuk w rozmowie ze szwedzką gazetą Dagens Nyheter potwierdziła, że 10 grudnia zamierza stawić się w Sztokholmie na ceremonii wręczenia nagrody. Wyjawiła także swoje zawodowe plany! Na co wyda otrzymane za literackiego Nobla 3,5 miliona złotych? 

Olga Tokarczuk - Nobel

Olga Tokarczuk jest jedną z najbardziej utytułowanych współczesnych polskich pisarek. Zadebiutowała w 1979 roku, wydając pierwsze opowiadania pod pseudonimem. Jest autorką powieści takich jak: Podróż ludzi KsięgiBieguniKsięgi JakubowePrawiek i inne czasyPodróż ludzi KsięgiE.E.Dom dzienny, dom nocny, Prowadź swój pług przez kości umarłych oraz Gra na wielu bębenkach. Pisarka jest laureatką wielu prestiżowych nagród, między innymi Międzynarodowej Nagrody Bookera - to najważniejsze literackie wyróżnienie przyznawane w Wielkiej Brytanii. Olga Tokarczuk została doceniona za książkę Bieguni w tłumaczeniu Jennifer Croft. Ma na swoim koncie także Paszport Polityki oraz Nagrodę literacką Nike.

Teraz na jej konto  trafiła literacka Nagroda Nobla. Olga Tokarczuk nie kryła wzruszenia: „Ktoś do mnie zadzwonił kiedy jechałam samochodem. Wyśwetlił mi się numer ze Szwecji i… to był ten telefon”, mówiła kilka minut temu podczas konferencji prasowej. Nie ukrywała radości! „Dedykuję tę nagrodę Polakom, bo jesteśmy na kilka dni przed wyborami. Wyborami, które mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją”, dodała.

Na tę wspaniałą wiadomość polska literatura czekała 23 lata. Pisarka dołączyła właśnie do grona innych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. Jako laureatka Literackiej Nagrody Nobla otrzyma 9 milionów szwedzkich koron, czyli około 3,5 milionów złotych. W rozmowie ze szwedzką gazetą Dagens Nyheter przyznała, że stawi się na wręczeniu nagrody: „Oczywiście, że przyjadę do Sztokholmu odebrać Nagrodę Nobla. Muszę tylko znaleźć czas na napisanie odczytu”, powiedziała. 

Na co Olga Tokarczuk przeznaczy pieniądze z Nobla?

Olga Tokarczuk ma jednak przede wszystkim nadzieję, że prestiżowa nagroda jej nie zmieni, za to pomoże jej w dalszym rozwoju. Podsumowała wszystko słowami: „Jakoś sobie z tym poradzę”. W rozmowie z RMF FM powiedziała: „Jest takie pytanie, czy potraktować tę nagrodę teraz jako coś, co przewraca świat do góry nogami. Myślę, że będę kontynuowała ten tour promocyjny i nie będę robiła żadnych ekscentrycznych ruchów i że spróbuję się jakoś ułożyć z tą nagrodą”, powiedziała.

Olga Tokarczuk jest obecnie w trakcie trasy promocyjnej po Niemczech, podczas której promuje swoje Księgi Jakubowe. Jak czytamy, ma też dalekosiężne plany - chce wrócić do pracy przy własnym biurku, planuje bowiem remont domu, a zimą - wyjazd do jakiegoś zacisznego miejsca, by móc w pełni skupić się na pisaniu kolejnej książki, bo jak mówi „Strasznie się cieszę na ten wyjazd. Życie idzie dalej”. Oldze Tokarczuk raz jeszcze gratulujemy!  

Olga Tokarczuk, Uroda Życia
Fot. jacek kołodziejski

Olga Tokarczuk
Fot. Łukasz Giza/Agencja Gazeta

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.