Ciekawych premier będzie znacznie więcej

Katarzyna Piątkowska 24 stycznia 2019 18:27

Na jakie książki czekamy najbardziej w 2019 roku? Szykuje się kilka bardzo interesujących premier światowych, choć i polskich też będzie niemało. Naszym zdaniem szczególnie sześć zasługuje na wyróżnienie...

Najciekawsze książki 2019 roku

Pierwsza to autobiografia Michelle Obamy, która na świecie ukazała się już pod koniec ubiegłego roku. Polska wersja trafi do księgarń 13 lutego. Druga to zapowiadana na 15 maja powieść od Michela Houellebecqa. Jaką wizję przyszłości roztoczy przed nami mistrz? Ciekawi też jesteśmy pozycji od Margaret Atwood, która skuszona sukcesem serialu na podstawie jej powieści Opowieść podręcznej, napisała kontynuację o tytule The Testament. Premiera  we wrześniu.


Co ponadto? Dla fanów pisarstwa J.K. Rowling ukaże się książka Fantastyczne zwierzęta. Zbrodnie Grindewalda, na podstawie której nakręcono, wyświetlany już w Polsce film. Ale… świat czarodziejów nigdy się nie nudzi. Z kolei Elizabeth Gilbert, autorka bestsellera Jedz, módl się, kochaj zabierze nas do Nowego Jorku z lat 40. ubiegłego wieku, a Jo Nesbo znów postawi na naszej drodze najsłynniejszego norweskiego policjanta Harry’ego Hole. Będzie się działo! Przyjrzyjcie się uważnie naszym propozycjom i poznajcie datę ich polskich premier.

Michel Houellebecq, Serotonina, 15 maja

Houellebecq przewidział strajk „żółtych kamizelek”. Zresztą nie po raz pierwszy udało mu się trafnie zdiagnozować społeczne nastroje, przez co niektórzy nazywają go nawet prorokiem. Spontaniczne protesty, które rozlały się po Francji pod koniec 2018 roku, opisał zanim miały miejsce, w książce Serotonina. Najnowsza powieść najlepszego francuskiego pisarza ukazała się we Francji 4 stycznia, zaś w Polsce dostępna będzie od 15 maja. Co znaczące średni nakład we Francji to około pięć tysięcy egzemplarzy,a dla porównania polskie Wydawnictwo Flammarion wydało Serotoninę w 320 tysiącach egzemplarzy i już zapowiedziało dodruk - 50 tysięcy.
Dokąd zabierze nas historia pogrążonego w depresji pracownika francuskiego ministerstwa rolnictwa, który funkcjonuje tylko dzięki tabletkom Captorix zwiększającym wydzielanie serotoniny, hormonu szczęścia? Zdradzony rusza na prowincję, bu odnaleźć byłą żonę, którą… zdradził. Trafia do Normandii zdewastowanej przez globalizację i politykę rolną Unii Europejskiej. Obserwuje bunt ludzi, którzy mimo dramatycznej sytuacji mają jeszcze siłę się zbuntować. Wszystko przeradza się w krwawy dramat. Pisano, że  książka jest „najbardziej rozpaczliwą i mroczną powieścią w dorobku pisarza” i jednocześnie, że jest „pięknym dziełem o nieskończonym smutku”. Czekamy na tę pozycję z niecierpliwością.

Margaret Atwood, The Testaments, wrzesień

30 lat temu pisarka stworzyła dystopijny świat, w którym kobiety pełnią rolę niewolnic ekstremalnych fundamentalistów. Najgorsza jest rola podręcznej - własności bogatego małżeństwa, któremu ma rodzić dzieci poczęte podczas rytualnego gwałtu. Na podstawie Opowieści podręcznej powstał serial, który cieszył się ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego, że w końcu, po 30 latach autorka zdecydowała się napisać kontynuację powieści. Jej akcja ma toczyć się 15 lat po ucieczce Fredy z potwornego Gilead. W książce znajdzie się wszystko, co chcielibyście wiedzieć o tym, jak działa Gilead, a  inspiracją będzie aktualna sytuacja polityczna w Stanach Zjednoczonych.

Michelle Obama, Becoming. Moja historia, 13 lutego

Napisana z wielkim humorem i dystansem opowieść o życiu pierwszej damy. To właśnie w autobiografii Michelle Obama zdradziła kilka tajemnic, które do tej pory znali tylko jej najbliżsi. Opisała swoje dzieciństwo spędzone w najuboższej dzielnicy Chicago. Wyznała, że poroniła, a jej córki urodziły się dzięki metodzie in vitro. Żartowała też, że zmusiła Baracka Obamę do oświadczyn. Warto. Nie tylko dla amerykanofilów.


J.K. Rowling, Fantastyczne zwierzęta. Zbordnie Grindewalda, już do kupienia

Oryginalny scenariusz musi zadowolić wszystkich fanów prozy J.K. Rowling i świata czarodziejów. Akcja przenosi się z Nowego Jorku (tu rozgrywała się akcja Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć) do Paryża. Newt Skamander na prośbę Dumbledora podejmuje się schwytania czarnoksiężnika Gellerta Grindewalta. Choć fani serii na pewno widzieli już film pod tym samym tytułem z przyjemnością sięgną po książkę. Szkoda tylko, że nie jest to powieść. Ale czego się nie robi z miłości do ukochanej pisarki.

Elizabeth Gilbert, City of Girls, 4 czerwca

„Życie jest ulotne i niebezpieczne, i nie ma sensu odmawiać sobie przyjemności” zachęca do przeczytania nowej powieści Elizabeth Gilbert. City of Girls ma być pyszną powieścią o seksie, przygodzie i młodej dziewczynie, która odkrywa, że nie trzeba być dobrą dziewczyną, żeby być dobrą osobą. Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 40. XX wieku.

Jo Nesbo, Knife, druga połowa roku

Kolejna z serii książka o najbardziej znanym policjancie w Norwegii Harrym Hole. Po dramatycznej końcówce Pragnienia, w Nożu spotykamy Harry'ego Hole budzącego się z ciężkim kacem całego umazanego krwią. Harry'emu przyjdzie stanąć twarzą w twarz nie tylko ze swoim starym, śmiertelnym wrogiem, lecz również z najmroczniejszym, jak dotąd, wyzwaniem...

Która zapowiedź książki zainteresowała Was najbardziej? Chętnie poznamy Wasze zdanie. Z kolei w galerii możecie zobaczyć, jak prezentują się okładki naszych literackich propozycji na 2019 rok. 

1/5
Serotonina
Copyright @
1/5

Michel Huellebecq, Serotonina, 15 maja

2/5
Michelle Obama, Moja historia
Copyright @
2/5

Michelle Obama, Becoming. Moja historia, 13 lutego

3/5
M. Atwood, The Testaments
Copyright @
3/5

Margaret Atwood, The Testaments, wrzesień
 

4/5
Jo Nesbo, Knife
Copyright @
4/5

Jo Nesbo, Knife

5/5
City of Angels
Copyright @
5/5

Elizabeth Gilbert, City of Girls, 4 czerwca

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.