Mariusz Szczygieł, VIVA! 20/2018
Fot. Adam Pluciński/MOVE
ZE ŚWIATA KULTURY

Mariusz Szczygieł laureatem Nagrody Literackiej Nike

Nagrodzono książkę „Nie ma”

Weronika Kostyra 6 października 2019 21:11
Mariusz Szczygieł, VIVA! 20/2018
Fot. Adam Pluciński/MOVE

W Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego po raz 23. przyznano Nagrodę Literacką Nike. W tym roku nominowano autorki i autorów powieści, poezji i reportażu. Są biografie, a nawet obszerna monografia naukowa. Także sporo książek eseistycznych. W konkursie znalazły się znakomite nazwiska: Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch, Dorota Masłowska, Marta Podgórnik, Marcin Król. Decyzją jury laureatem został Mariusz Szczygieł za książkę Nie ma.

Zdobywca Nike: Mariusz Szczygieł za książkę „Nie ma”

„Ciężko to unieść. Wzruszyłem się”, powiedział Mariusz Szczygieł, odbierając nagrodę za to reportaży Nie ma. Książka prawdziwe historie o nie ma. „Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma przeszłości. Nie ma pamięci. Nie ma widelców do sera. Nie ma miłości. Nie ma życia. Nie ma fikcji. Nie ma właściwego koloru. Nie ma komisji. Nie ma grobu. Nie ma siostry. Nie ma klamek. Nie ma niebieskich tulipanów. Nie ma nie ma”, czytamy w opisie. Rozmówcami Mariusza Szczygła byli ludzie z różnych światów: czeska poetka, ukraiński żołnierz, polska księgowa, albański malarz, izraelska pisarka, a także jego ojciec, z którym autor wybiera się ostatni raz w życiu do Pragi. Nad książką unosi się rada, którą dała autorowi Hanna Krall: „Wszystko musi mieć swoją formę, swój rytm, panie Mariuszu. Zwłaszcza nieobecność”.

„Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś nie ma niż jest? To brawurowe i ekscentryczne podejście jak na reportaż, którego racją jest przecież to, co jest, co zdarzyło się i co jest w sposób natrętny, bulwersującym. We wstępnie do swojej książki autor zawiadamia czytelnika, że dedykuje książkę przyjaciołom, którzy już odeszli. Lecz ich nieobecność stanowi rzeczywisty wymiar jego codzienności”, powiedział w uzasadnieniu Marek Zaleski, przewodniczący jury. Wcześniej pisarz zdobył także nagrodę czytelników Gazety Wyborczej, towarzyszącą Nagrodzie Literackiej Nike.

Literacka Nagroda Nike to wyróżnienie nadawane za najlepszą książkę roku. W konkursie startują wszystkie gatunki literackie. Laureat otrzymuje sto tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są Wyborcza i Fundacja Agory.

Rok temu zwyciężył Marcin Wicha za książkę Rzeczy, których nie wyrzuciłem. 

Książka Nie ma, Mariusz Szczygieł

TAGI #Nike #książka

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.