Gołda Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, VIVA! grudzień 2015, VIVA! 25/2015
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM
ZE ŚWIATA LITERATURY

Wielki sukces Gołdy Tencer i Katarzyny Przybyszewskiej-Ortonowskiej! 

Książka „Jidisze mame” zdobyła prestiżowe wyróżnienie

Konrad Szczęsny 28 października 2019 16:43
Gołda Tencer, Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, VIVA! grudzień 2015, VIVA! 25/2015
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

To wybitna książka. Nie tylko wciągająca i doskonale napisana, lecz także znakomicie wydana. Doceniło to gremium Nagrody Magazynu Literackiego „Książki”. Jidisze Mame Gołdy Tencer i Katarzyny Przybyszewskiej-Ortonowskiej otrzymało prestiżowe wyróżnienie. Jak uzasadniono werdykt?

„Jidisze mame” zdobyła nagrodę magazynu „Książki”

Autobiografia wielkiej żydowskiej artystki, Gołdy Tencer, trafiła na rynek 4 września tego roku. To znacznie więcej niż książka: pełna jest poruszających wspomnień, wyjątkowych zdjęć oraz niezwykłych, często bolesnych emocji. To swoisty zapis walki o kulturę narodu, który doświadczył zagłady i musi ocalić to wszystko, co pozostało. To także opowieść o kobiecie odważnej, bezkompromisowej oraz wizjonerce, która marzenia potrafiła wcielić życie i podejmowała ryzykowne decyzje, by udowodnić, że niemożliwe nie istnieje.

Kunszt literacki Jidisze mame doceniło gremium jurorskie magazynu Książki. Ogłosiło ono dzieło Gołdy Tencer i Katarzyny Przybyszewskiej-Ortonowskiej książką miesiąca września 2019 roku.

„Otrzymaliśmy wspaniale napisaną, zredagowaną – i dodajmy do tego świetnie zilustrowaną – biografię kobiety, która, jak powiedział o niej Szewach Weiss, jest łącznikiem między pokoleniem przedwojennym, wojennym, poholokaustowym a pokoleniem młodych Żydów”, uzasadnia przyznanie wyróżnienia Ewa Tenderenda-Ożóg. 

Autorkom serdecznie gratulujemy!  

 

Gołda Tencer książka
Fot. Mat. prasowe

Gołda Tencer, syn
Fot. Piotr Molecki/East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.