krzysztof kowalewski
Fot. fot. INPLUS/EAST NEWS
Niezwykłe historie

Krzysztof Kowalewski i Vivian Rodriguez - pierwsza żona aktora zostawiła go z dwójką dzieci

Krzysztof Kowalewski zakochał się w niej bez pamięci. Kim była Vivian?

Agnieszka Dajbor 29 marca 2023 15:45
krzysztof kowalewski
Fot. fot. INPLUS/EAST NEWS

Krzysztof Kowalewski i Vivian Rodriguez poznali się w 1966 roku. Krzysztof Kowalewski był wtedy świeżo upieczonym aktorem, skończył Szkołę Teatralną, zadebiutował u Aleksandra Forda- zagrał małą rólkę w „Krzyżakach”. Miał 29 lat i przebijał się na wielką scenę. Vivian pochodziła z Kuby, była Kreolką z domieszką indiańskiej krwi. Z Krzysztofem Kowalewskim poznali się w Warszawie, w klubie aktora SPATiF, w Alejach Ujazdowskich. Jak potoczył się związek Krzysztofa Kowalewskiego i jego pierwszej żony?

Krzysztof Kowalewski i Vivian Rodriguez: historia miłości

Wytańczyła mnie sobie. Czarne, lekko skośne oczy, wydatne kości policzkowe, duże usta i brzoskwiniowa skóra. Bardzo zgrabna. Wyróżniała się urodą nawet na tle Kubanek”, wspominał aktor swoją pierwszą żonę w tygodniku „Na żywo". Vivian była od niego o dwa lata młodsza, urodziła się w 1939 roku, wychowała w Hawanie. Gdy poznała Krzysztofa Kowalewskiego, miała już za sobą poważny związek i synka Heathcliffa, nazywanego Cliffem. Dla Krzysztofa Kowalewskiego to nie był najlepszy czas, jego kariera aktorska wolno się rozwijała, miał za sobą niełatwe dzieciństwo i młodość.

Jego ojciec Cyprian Kowalewski trafił podczas wojny do sowieckiej niewoli, zginał w Charkowie. Została po nim kartka wysłana z obozu w Starobielsku. Matka Elżbieta Kowalewska, aktorka o żydowskich korzeniach, starała się zapewnić synowi bezpieczeństwo w czasie wojny. Po jej zakończeniu oboje mieszkali przez pewien czas w Kielcach, wyjechali stamtąd dzień po Pogromie kieleckim, w lipcu 1946 roku. Przyjechali do Warszawy, Krzysztof uczył się, chodził do liceum im Stanisława Staszica.

Zobacz też: Bożena Dykiel: "Dzięki Bogu, że jestem aktorką charakterystyczną, a nie na przykład amantką"

vivian rodriguez
Fot. Vivian Rodriguez, z synami Cliffem i Wiktorem, fot. Archiwum Prywatne

Miał 15 lat, kiedy mama przeniosła się z nowym partnerem do teatru w Olsztynie, a on uparł się, ze zostanie w Warszawie. Mieszkał sam, i jak wspominał, był to „bardzo ważny eksperyment” ze strony matki. Od czasu do czasu przyjeżdżała na inspekcję i pomoc w uporządkowaniu gospodarstwa, ale syn sobie radził. Do Szkoły teatralnej zdawał z zagubienia – nie miał pojęcia, co chce robić w życiu. Dostał się za drugim razem. Kiedy w jego życiu pojawiła się Vivian, miał już za sobą jedną wielką miłość, martwił się, że jego kariera stoi w miejscu, bał się o matkę i jej stany depresyjne, które zaczęły dawać o sobie znać. Jako aktor grał w teatrze Dramatycznym.

Krzysztof Kowalewski o Vivian: Nasz romans był płomienny

Vivian Pineiro Rodriguez - tancerka z baletu „Tropicana” - oczarowała młodego, spragnionego miłości aktora. „Nasz romans był płomienny”, wspominał. Pobrali się po kilku miesiącach znajomości. 23 grudnia 1967 roku na świat przyszedł ich syn Wiktor. Vivian porzuciła dla Krzysztofa całe swoje dotychczasowe życie, także syna Cliffa, którego sprowadziła do Polski dopiero po dwóch latach rozłąki, w 1969 roku.

Ale polski klimat niespecjalnie służył kubańskiej tancerce. Płomienne uczucia z Krzysztofem Kowalewskim szybko zaczęło stygnąć, tym bardziej że on wtedy przede wszystkim pracował. Po latach wspominał: "Mentalnie zupełnie nie byłem gotowy na bycie ojcem. Tym bardziej że właśnie zaczynało mi się powoli układać w zawodzie. Odnosiłem pierwsze sukcesy. Oprócz telewizji coraz częściej pojawiałem się w filmach. Dziecko się jakoś w tym wszystkim nie mieściło. (…). Zresztą w świecie Vivian też chyba nie było za dużo miejsca na dziecko, o co dochodziło do wielu kłótni między nami", mówił  po latach Krzysztof Kowalewski. Był to też czas, kiedy na stwardnienie rozsiane umierała jego mama, z którą był bardzo związany.

Zobacz też: Józef Nalberczak: aktor z komedii Stanisława Barei był znany z licznych romansów. Jego śmierć do dziś budzi wiele pytań

Krzysztof Kowalewski: zostałem z dwójką dzieci

Vivien nie była gotowa na codzienność w szarej Polsce. Do tego nie była lubiana, ani przez sąsiadów, ani przez matkę aktora, która była przeciwna jego małżeństwu z kubańską tancerką. Często dochodziło do spięć. „Vivian nie znała słowa kompromis. Miała duży temperament, niewyparzony język, ogromną zaciekłość”, wspominał aktor. Byli ze sobą trzy lata. Pewnego dnia Vivian wsiadła w pociąg do Paryża, i już nie wróciła. Wyjechała bez pieniędzy, zostawiła synów” „Zostałem z dwójką dzieci. Z których starsze miało pięć lat i nie mówiło po polsku. A młodsze dwa i w ogóle mało mówiło”, mówił aktor. Obaj synowie wychowywali się u dalekiej rodziny w Zalesiu Górnym pod Warszawą, gdzie ojciec ich odwiedzał.

k kowalewski i a suchora
Fot. Krzysztof Kowalewski i Agnieszka Suchora, zdjęcie z 2014 roku, fot. AKPA

Krzysztof Kowalewski zrobił jako aktor ogromną karierę, popularność przyniosły mu filmy Stanisława Barei, ale był także cenionym i lubianym aktorem teatralnym i radiowym. W latach 70. związał się z Ewą Wiśniewską, z którą był 20 lat. W 2002 roku poślubił Agnieszkę Suchorę, z którą miał córkę Gabrielę, byli szczęśliwi do czasu śmierci aktora w lutym 2021 roku. Vivian wyjechała do  Szwajcarii, wyszła tam po raz trzeci za mąż, ściągnęła synów. Zamieszkali pod Zurychem, potem w miasteczku Zug. W końcu  tancerka wyjechała do USA. Spotkała się z Krzysztofem Kowalewskim po latach, gdy przyjechał do Kalifornii na ślub ich syna Wiktora. Mają wspólną wnuczkę Sachę Kowalewską, z którą Krzysztof Kowalewski miał bardzo dobry kontakt  

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.