Krzysztof Kowalewski, Agnieszka Suchora, 28.10.2013 rok
Fot. VIPHOTO/East News
POŻEGNANIE

Wielkie wsparcie i muza. Tak Krzysztof Kowalewski mówił o ukochanej żonie...

Dzieliło ich 31 lat, ale łączyło wszystko inne. Poznaj historię tej miłości!

Konrad Szczęsny 19 marca 2021 10:17
Krzysztof Kowalewski, Agnieszka Suchora, 28.10.2013 rok
Fot. VIPHOTO/East News

Byli małżeństwem przed 19 lat. Doczekali się córki. Żona stanowiła dla Krzysztofa Kowalewskiego ogromne wsparcie. To dla niej oraz dziecka walczył do końca... Niestety, aktor zmarł 6. lutego 2021 roku. Miał 83 lata. Dziś odbędzie się pogrzeb Krzysztofa Kowalewskiego. Co mówił o ukochanej, Agnieszce Suchorze? Ich uczucie było naprawdę wyjątkowe...

Żona Krzysztofa Kowalewskiego wspierała go w chorobie. Aktor o Agnieszce Suchorze

Nie ukrywał, że chciałby jeszcze żyć, ale liczył się z tym, że może nie być mu dane zbyt wiele czasu. Krzysztof Kowalewski w intymnej rozmowie z Juliuszem Ćwieluchem dla magazynu „Polityka” we wrześniu zeszłego roku podkreślił, że do wszystkiego stara się podchodzić ze stoickim spokojem.

„Zawsze tak miałem, że rzeczy bardzo przykre potrafiłem od siebie odsuwać na dystans. Śmierci nie odsunę, ale mamy taki kompromis, w którym ani jej nie oczekuję, ani przed nią nie uciekam. Nie ulegam panice”, zapewnił.

Dodał, że nie chciałby przede wszystkim stracić sprawności intelektualnej.

„Powiedziałem lekarzom, że nie walczymy za wszelką cenę. Jeśli czegoś się boję, to raczej kłopotów z głową. Boję się, że te chmurki w ogóle przestaną się w tej mojej głowie pojawiać albo przestaną mi się z czymkolwiek kojarzyć”, zwierzył się.

Wyznał, że w tym trudnym czasie mógł liczyć na najbliższych: żonę Agnieszkę Suchorę i córkę Gabrielę. To one wspierały go w walce z chorobą i dla nich chciał żyć.

„Wie pan, ja nie mam prawa na nic narzekać, bo mnie życie wszystko wynagrodziło moją żoną. Na finiszu trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno. Agnieszka Suchora dała mi drugie życie”, podkreślił.

Krzysztof Kowalewski Sztuka Szelmostwa Lisa Witalisa
Fot. Screen z czytania online
Krzysztof Kowalewski Sztuka Szelmostwa Lisa Witalisa
Fot. Screen z czytania online
Jedne z ostatnich dostępnych zdjęć Krzysztofa Kowalewskiego. Prawdopodobnie wrzesień 2020

Życie prywatne Krzysztofa Kowalewskiego. Kim był jego pierwsza żona, Vivian Rodriguez?

Gdy na jego drodze stanęła Agnieszka Suchora, Krzysztof Kowalewski miał już na koncie jedno małżeństwo. Pierwszą żoną aktora była pochodząca z Kuby tancerka Vivian Rodriguez. Poznali się w warszawskim klubie SPATiF, w którym bawili się za czasów PRL wszyscy artyści. Szybko ogarnęło ich namiętne, bardzo silne uczucie. „Nasz romans był płomienny”, wspominał w jednym z wywiadów zmarły gwiazdor.

Uczucie było silniejsze niż rozsądek. Zdecydowali się na ślub, zaś w 1967 roku na świat przyszedł ich syn Wiktor. Niedługo potem Krzysztof Kowalewski musiał zmierzyć się z osobistą tragedią. Na zapalenie płuc zmarła jego matka. Kobieta zmagała się przez lata ze stwardnieniem rozsianym. Być może również z tego powodu małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Para podjęła decyzję o rozstaniu, zaś Vivian Rodriguez wyjechała do Paryża, gdzie odnalazła szczęście...

Między innymi z powodu tej decyzji aktor przez lata nie miał kontaktu z synem. Na szczęście koniec końców udało im się go odnowić...

„Nie byłem gotowy na bycie ojcem. Tym bardziej że właśnie zaczynało mi się powoli układać w zawodzie. Odnosiłem pierwsze sukcesy. Dziecko się jakoś w tym wszystkim nie mieściło”, zwierzał się Krzysztof Kowalewski w autobiografii „Skarpetka w ręku: Krzysztof Kowalewski w garderobie”, wydanej w 2012 roku.

Dobranoc, panie Sułku. Wspaniały facet, twardy, ocalony z Zagłady.

Opublikowany przez Jana Hartmana Sobota, 6 lutego 2021

Życie prywatne Krzysztofa Kowalewskiego: związek z Ewą Wiśniewską

Po rozwodzie przyszedł czas na życie zawodowe. A na brak ról aktor nie miał co narzekać. Regularnie do swoich filmów angażował go Stanisław Bareja. Dzięki temu Krzysztof Kowalewski zdobył nad Wisłą dużą popularność. Nie oznaczało to jednak życia w celibacie! Wręcz przeciwnie. Tyle że aktor wolał przelotne romanse od stałych związków. Jak ujął to w swojej książce, „bywał kochliwy”. 

„Środowisko aktorskie w kwestiach łóżkowych to jednak nie jest norma społeczna. Mało kto ma za sobą tylko jedno małżeństwo. Specyfika branży...”, konstatował w drugiej autobiografii „Taka zabawna historia” z 2014 roku.

Krzysztof Kowalewski, Ewa Wiśniewska, 30.11.1989 rok
Fot. Zenon Zyburtowicz/East News

Krzysztof Kowalewski z Ewą Wiśniewską, 30.11.1989 rok

Jednak i jego serce w końcu zabiło mocniej, dzięki czemu związał się z Ewą Wiśniewską. Była od niego młodsza o 5 lat. Widzowie kojarzyć ją mogą m.in. z roli Kurcewiczowej w „Ogniem i mieczem”, za którą otrzymała prestiżową statuetkę Orła. Krzysztofa Kowalewskiego poznała w trakcie prób do spektaklu „To nie była piąta, to była dziewiąta” w Teatrze Kwadrat. Wydawało się, że są idealnie dobrani. Ich związek trwał aż przez 21 lat. Według informacji opublikowanych przez serwis Pomponik, mieli nawet wykupione... wspólne miejsce na cmentarzu, by spocząć obok siebie po śmierci.

„Żyjemy od próby do próby, od premiery do premiery. Spotykamy się często w przelocie. Gdy ona wychodzi, ja właśnie wracam, czy też odwrotnie. Ale... w związku mężczyzna-kobieta najmniej ważne są formalności. Najważniejsze jest to, co dzieje się między nami, czy da się razem żyć!”, twierdził aktor.

Sielanka skończyła się w 2000 roku. Wówczas to na drodze Krzysztofa Kowalewskiego stanęła Agnieszka Suchora, jego przyszła żona...

Krzysztof Kowalewski, Ewa Wiśniewska, 28.10.2003 rok
Fot. TRICOLORS/East News
Krzysztof Kowalewski, Ewa Wiśniewska, 28.10.2003 rok

Kim jest Agnieszka Suchora, żona Krzysztofa Kowalewskiego? Historia miłości

Ślub wzięli w 2002 roku. Małżeństwem byli przez 19 lat. Agnieszka Suchora urodziła się 10 stycznia 1968 roku w Lublinie. Jest młodsza od męża o 31 lat. Mimo tego uczucie, które ich połączyło, było bardzo silne, pełne fascynacji. Poznali się w trakcie prób do spektaklu „Wieczór Trzech Król” w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Ona – młoda, piękna, z wielką klasą. On – stateczny, ale z ogromnym poczuciem humoru, ciepłem w sobie i dystansem. Byli skazani na tę miłość...

„Przyszłam na próbę spektaklu „Wieczór Trzech Króli”, w którym on grał. Trochę się spóźnił, ale miło się ze mną przywitał. Miał na sobie czerwony sweter. Było w nim wszystko, co pociągało mnie w mężczyźnie: poczucie humoru, autorytet. Był dużym facetem, przy którym czułam się bezpiecznie, a do tego najłagodniejszym człowiekiem na świecie”, zachwycała się w rozmowie z „Twoim Stylem” Agnieszka Suchora jakiś czas temu.

Niestety, uczucie, które ich połączyło sprawiło, że w artystycznym środowisku zawrzało. Wszyscy wiedzieli, że aktor jest związany z Ewą Wiśniewską. Kontrowersje były tym większe, że bardzo szybko wyszło na jaw, że młodsza partnerka spodziewa się dziecka Krzysztofa Kowalewskiego! Wkrótce na świat przyszła ich córka Gabriela. Co na to dotychczasowa ukochana aktora? Według informacji tygodnika „Na żywo” między obiema paniami doszło swego czasu w teatralnej garderobie do „ostrej wymiany zdań”.

„Nie widziałam powodu, żeby przymykać oko na wyjazdy Krzysztofa na kąpiele do nowo narodzonego dziecka”, skomentowała gorzko po latach Ewa Wiśniewska w „Twoim Stylu”. 

Smaczku wszystkiemu dodawał fakt, że Agnieszka Suchora była młodsza od Krzysztofa Kowalewskiego o ponad 30 lat. Nie przeszkodziło im to jednak sformalizować związku. Ślub wzięli w 2002 roku. Złośliwymi uwagami i komentarzami, dotyczącymi różnicy wieku, w ogóle się nie przejmowali... Miłość była najważniejsza.

„Nie przerażała mnie różnica wieku. Minęło już ponad 20 lat, a my wciąż jesteśmy razem”, podkreślała swego czasu w wywiadzie żona zmarłego 6. lutego aktora.

Ich córka w tym roku skończy 21 lat. Od czasu do czasu wraz z rodzicami pojawiała się publicznie, m.in. przy okazji jubileuszów sławnego taty...

Krzysztof Kowalewski, Agnieszka Suchora, córka Gabriela Kowalewska, 29.02.2012 rok
Fot. Tomasz Urbanek/East News

Krzysztof Kowalewski, żona Agnieszka Suchora i córka Gabriela Kowalewska, 29.02.2012 rok

Tak żona Krzysztofa Kowalewskiego, Agnieszka Suchora, pożegnała ukochanego męża

W czym tkwił sekret ich związku? Jak się wydaje, we wzajemnym szacunku i wyrozumiałości. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Krzysztof Kowalewski nazwał małżonkę osobą „nadzwyczajną” oraz „prawdziwym mędrcem”. Nie inaczej było w wywiadzie dla „Polityki” z września 2020 roku.

„Ja nie mam prawa na nic narzekać, bo mnie życie wszystko wynagrodziło moją żoną. Na finiszu trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno. Agnieszka Suchora dała mi drugie życie”, zadeklarował aktor Juliuszowi Ćwieluchowi. Z kolei w innym przyznał, że chce żyć jak najdłużej właśnie dla najbliższych. „Chciałbym jak najdłużej być w pełni sił, żeby zapewnić córce radosne dzieciństwo, a potem dobre życie”.

To właśnie żona wspierała Krzysztofa Kowalewskiego, gdy spadły na niego problemy zdrowotne. Już dwa lata temu do mediów zaczęły docierać informacje, że aktor zmaga się ze skutkami otyłości. W kwietniu zeszłego roku miał natomiast trafić do szpitala z powodu problemów z sercem. Mimo że chciał walczyć dla żony i córki, nie udało mu się wygrać.

W czułym wpisie w mediach społecznościowych Agnieszka Suchora pożegnała go w wyjątkowy sposób... 

„Najdroższy. Najwspanialszy. Najczulszy”, napisała.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?