Jolanta Fajkowska
Fot. Kurnikowski/AKPA
Z życia gwiazd

Przed laty była gwiazdą TVP. Tak Jolanta Fajkowska wspomina pracę w telewizji

„Wiem, co będzie za pięć lat, dziesięć”

Marta Nawacka 16 października 2023 14:58
Jolanta Fajkowska
Fot. Kurnikowski/AKPA

Od lat jest twarzą doskonale znaną w telewizji. Jolanta Fajkowska początkowa prowadziła programy w Telewizji Polskiej, następnie podjęła współpracę z telewizją Polsat. W rozmowie z reporterką Jastrząb Post zdradziła, jak zmieniły się polskie media od czasów, kiedy zaczynała w nich pracę. Jak dziś wygląda życie dziennikarki? Co myśli o obecnej sytuacji w TVP?

Jolanta Fajkowska – kariera

Jolanta Fajkowska jest doskonale znana polskim widzom. Swoją karierę rozpoczynała od pracy w Telewizji Polskiej, gdzie prowadziła program „Pytanie na śniadanie”. Na swoim koncie ma wywiady z wieloma znanymi i lubianymi osobami ze świata show-biznesu, jak na przykład: Richard Gere, Catherine Zeta-Jones, Sting, Goran Bregović, Anthony Hopkins, Isabella Rossellini czy Plácido Domingo. Z czasem prezenterka podjęła współpracę z telewizją Polsat.

Praca Jolanty Fajkowskiej została doceniona i przyznano jej nagrodę Businesswomen&life w kategorii ikona dziennikarstwa. „Zastanawiałam się za co, myślałam – dlaczego jestem ikoną dziennikarstwa? Ale tyle lat człowiek pracuje, że ma pewne doświadczenie, wie, o co w tym wszystkim chodzi, ale przede wszystkim wydaje mi się, że to wszystko, czego się nauczyłam od swoich mistrzów i to, co przekazali mi rodzice, procentowało przez wiele lat. W związku z tym uznaję, że zostałam nagrodzona zasłużenie”, mówiła dziennikarka.

Czytaj też: Przed laty wygrała The Voice of Poland, teraz Ola Nizio jest w ogniu krytyki. Jej decyzja oburzyła fanów

Jolanta Fajkowska, dzień otwarty w TVP, 2007 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Jolanta Fajkowska, dzień otwarty w TVP, 2007 rok

Jolanta Fajkowska o pracy w TVP

Przed laty w telewizji były tylko dwa kanały, więc Jolanta Fajkowska, jak sama przyznaje, nie miała dużej konkurencji. W rozmowie z Karoliną Motylewską dla Jastrząb Post dziennikarka wyznała, jak wspomina czas swojej pracy w TVP. „Bardzo dobrze, fantastycznie. Tam zaczynałam drogę dziennikarską, taką właśnie telewizyjną, więc mam bardzo dobre wspomnienia. Cudowni ludzie, fajni koledzy. Tyle rzeczy się działo. Ja miałam szczęście, że były tylko dwa kanały, więc wszyscy mnie znali”, opowiadała.

Okazuje się, że teraz sama bardzo rzadko ogląda kanał TVP. Jeśli jednak już się to zdarzy, to podkreśla, że wie, co czeka dziennikarzy i dziennikarki pracujące w stacji. „Po pierwsze, przyznam się, że nie za wiele oglądam, ale jeśli oglądam, to wiem, co każdą osobę w każdej telewizji czeka i wiem, co będzie za pięć lat, dziesięć. Bo najważniejsza jest wiarygodność i osobowość, jeśli jej nie ma to nie ma znaczenia, jaki to kanał. Proszę zobaczyć, ile osób się przewija przez wszystkie telewizje, wymiany są non stop. Rok, półtora i następni, i następni. Nie zatrzymujemy nawet wzroku na tych osobach, bo wiemy, że ich za chwilę nie będzie. Dlatego potrzebna jest osobowość, żeby wytrwać, żeby być. No tak to jest w mediach”, zdradziła Jolanta Fajkowska Karolinie Motylewskiej.

Zobacz także: Tego Katarzyna Dowbor o pracy przy programie Nasz nowy dom nigdy nie mówiła: ,,Zmuszałam moje dziecko...''

Jolanta Fajkowska
Fot. Kurnikowski/AKPA

Jolanta Fajkowska

Jolanta Fajkowska: czym obecnie się zajmuje?

Dziś znana i lubiana z programów śniadaniowych Jolanta Fajkowska prowadzi zajęcia z dziennikarstwa na prywatnej uczelni. Jak sama przyznaje, dzięki temu, że sama pracowała w takich produkcjach, wie, jakie cechy powinna mieć osoba, która zapadnie widzom w pamięć. Ma także swoje typy wśród dziennikarzy TVP. „Oczywiście, że mam swoje typy. W końcu prowadzę zajęcia z dziennikarstwa na prywatnej uczelni, więc wiem, czego się oczekuje od tych osób występujących przed kamerą. Sama pracowałam w programach śniadaniowych, wiem, jaka dyspozycyjność i jakie cechy powinny temu towarzyszyć, ale telewizja się zmienia. Ta telewizja to już jest inne tempo, no i ludzie się zmieniają”, opowiadała Karolinie Motylewskiej w wywiadzie dla Jastrząb Post.

Jolanta Fajkowska przyznała w tej samej rozmowie, że kiedyś rywalizacja była nieco mniejsza. Według dziennikarki jest to jednak nieodłączna część pracy w mediach. „Na początku była mniejsza rywalizacja, bo jak są dwa kanały, to wiadomo, że nie potrzeba 100 osób, tylko wystarczy 20, więc jak te 20 osiądzie, to nie puszcza. Rywalizacja jest zawsze w mediach, to jest trochę ich cecha, szukamy tematów, szukamy gości, chcemy być coraz lepsi, to naturalne, a poza tym, jak nie ma rywalizacji, to też nie ma postępu, nic się nie dzieje”, mówiła Karolinie Motylewskiej.

Dziś dziennikarka skupia się na swojej pracy na uczelni i unika show-biznesu. Rzadko pojawia się na różnych eventach i nie ukrywa, że nigdy nie przepadała za uczestniczeniem w takich imprezach. Jak przyznała w tym samym wywiadzie Jolanta Fajkowska, zdecydowanie bardziej woli wyjścia do teatru czy kina. Dodatkowym czynnikiem, który ją zniechęca jest również... dojazd, ponieważ na co dzień mieszka poza Warszawą. „Poza tym to jest czas dla początkujących”, dodaje w rozmowie z Karoliną Motylewską.  

Czytaj również: Rafał Królikowski i Dorota Mirska-Królikowska są po rozwodzie? Zaskakujące informacje z otoczenia pary

Jolanta Fajkowska, Gala XX Polish Businesswomen Awards, 2023 rok
Fot. Kurnikowski/AKPA

Jolanta Fajkowska, Gala XX Polish Businesswomen Awards, 2023 rok

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.