Dorota Segda, Stanisław Radwan, Viva! 19/2014
Fot. Piotr Domagała/PURPLE TALENTS
WSPOMNIENIE

Był mistrzem w swoim fachu, pracował z najlepszymi reżyserami. Tak wyglądała kariera Stanisława Radwana

Na swoim koncie miał wiele nagród i wyróżnień

Karol Sowa 15 października 2023 07:46
Dorota Segda, Stanisław Radwan, Viva! 19/2014
Fot. Piotr Domagała/PURPLE TALENTS

Czternastego października odszedł Stanisław Radwan, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz twórców muzyki teatralnej i filmowej. Pracował z takimi artystami jak: Konrad Swinarski, Andrzej Wajda, Jerzy Jarocki, Zygmunt Hübner, Krzysztof Kieślowski Tadeusz Bradecki, Krzysztof Babicki czy Krystian Lupa. Prywatnie związany był z Dorotą Segdą. Jak wyglądała jego kariera?

Kim był Stanisław Radwan?

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. I to właśnie tam nauczali go między innymi: Ludwik Stefański i Krzysztof Penderecki. 

Swoją karierę zaczął w 1966 roku. Zadebiutował wówczas, pisząc muzykę z Krzysztofem Pendereckim do filmu „Szyfry" w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa. Rok później wziął udział w paryskich kursach, gdzie kształcił się pod okiem Oliviera Messiaena i Pierre'a Schaeffera.

Od samego początku związany był z Krakowem, gdzie współtworzył środowisko Piwnicy pod Baranami. Co więcej, był szefem muzycznym krakowskiego Teatru Rozmaitości, jednak najważniejsze miejsce w jego sercu miał Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, w którym pracował od 1977 roku, a w latach 80. przez dekadę był jego dyrektorem.

CZYTAJ TEŻ: Nie żyje Stanisław Radwan. Z młodszą o 27 lat Dorotą Segdą łączyło go silne i wyjątkowe uczucie

Stanisław Radwan
Fot. Łepecki Michał/AKPA

Kariera Stanisława Radwana

Na swoim koncie miał wiele kompozycji. Współpracował z najlepszymi reżyserami w kraju. Poza Andrzejem Wajdą i Jerzym Jarockim cenił sobie pracę z Jerzym Grzegorzewskim, z którym stworzył wyjątkowy duet artystyczny. Dlaczego? Ponieważ razem odpowiadali za muzykę do ponad pięćdziesięciu spektakli. 

Przez wszystkie lata pracy zdobył też wiele nagród i wyróżnień. W 2019 roku uhonorowano go tytułem doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W dodatku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Na tym jednak nie koniec. Nagradzano go między innymi: Grand Prix na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatr za muzykę do „Tanga" Sławomira Mrożka. Był również laureatem nagrody „Gustaw" ZASP-u za szczególne zasługi dla środowiska teatralnego.

Prywatnie związany był z Dorotą Segą, którą poznał, gdy był około pięćdziesiątki. Dzieliło ich 27 lat, łączyła wielka i wyjątkowa miłość. Mimo że wielu wątpiło, że im się uda, oni nic sobie z tego nie robili. Zakochani unikali błysku fleszy. Delektowali się swoim uczuciem w zaciszu domowym. Lubili robić wspólnie zwyczajne czynności, ich więź była nierozerwalna, silna. W tym związku nie było mowy o kryzysach. Co więcej, żona do samego końca trwała przy swoim mężu. Stanisław Radwan odszedł 14.10.2023 roku w wieku 84 lat. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie żyje Stanisław Radwan. Był wybitnym kompozytorem, a prywatnie mężem Doroty Segdy. Miał 84 lata

Stanisław Radwan, Dorota Segda, 2001 rok

Stanisław Radwan, Dorota Segda
Fot. Mikulski/AKPA

Dorota Segda, Stanisław Radwan
Fot. Piotr Domagała/PURPLE TALENTS

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.