KRÓLEWSKIE ŻYCIE

The Crown 5 zbliża się wielkimi krokami. O czym będzie kolejny sezon serialu o królowej? 

Zamachy, skandale, rozwody...

Gabriela Czernecka 10 sierpnia 2021 15:33

Premiera The Crown 5 zapowiedziana została dopiero na 2022 rok. To niezbyt dobra wiadomość dla fanów produkcji, którzy chcieliby jak najszybciej obejrzeć kontynuację losów królowej Elżbiety II, księżnej Diany czy księcia Karola Karola. Ze względu na pandemię koronawirusa wielu obawia się, ze premiera 5. sezonu The Crown jeszcze bardziej zostanie przesunięta w czasie. Na szczęście załoga odpowiadająca za serial nie osiada na laurach i co jakiś czas chętnie ujawnia szczegóły kolejnej części. Znamy m.in. obsadę, która zmienia się co dwa sezony. Wiemy więc, kto wcieli się w brytyjską królową czy jej męża księcia Filipa. Mniej więcej jesteśmy też w stanie przewidzieć, o czym będzie The Crown 5. Oto, co wydarzyło się w życiu królowej Elżbiety II w latach  90. 

The Crown 5 fabuła

Popularna produkcja opowiadająca o życiu królowej Elżbiety II i jej rodziny wzbudza ogromne zainteresowanie. Serial The Crown co dwa sezony zmienia obsadę, chcąc w pełni odzwierciedlić bohaterów, więc wszyscy z niecierpliwością śledzili wszelkie doniesienia na temat kolejnego sezonu. W The Crown 5. i 6. w królową Elżbietę II wcieli się Imelda Staunton, w księcia Filipa wcieli się Jonathan Pryce.

Niedawno ujawniono, że Helenę Bonham Carter w roli księżniczki Małgorzaty (w 1. i 2. sezonie grała ją Vanessa Kirby) zastąpi w piątym i szóstym sezonie Lesley Manville, z kolei księżną Dianę, w którą w 4. sezonie The Crown wcielała się Emma Corrin zastąpi Elizabeth Debicki, aktorka polskiego pochodzenia. To chyba największe zaskoczenie dla fanów serialu, bowiem Emma Corrin miała okazję zagrać Dianę tylko w jednej części produkcji. Nie da się jednak ukryć, że Elizabeth Debicki stanie przed ogromnym wyzwaniem, bowiem Diana w wykonaniu Emmy Corrin była wręcz oscarową rolą! Jak jednak dowodzą pierwsze zdjęcia z planu, była doskonałym wyborem producentów. Serię fotografii możesz zobaczyć TUTAJ

The Crown 5: Elizabeth Debicki
Fot. Pool Photograph/Corbis/Corbis via Getty Images

W 5. i 6. sezonie The Crown w księcia Karola (w 3 i 4 sezonie zagrał go Josh O'Connor) wcieli się Dominic West. Jak na razie oficjalnie nie wiadomo, na jakich latach skupi się produkcja, ale przypuszcza się, że obejmie lata 1992-2002, bowiem każdy dotychczasowy sezon przedstawiał dziesięć lat z życia monarchini. Co działo się w tym czasie u królowej Elżbiety II?

królowa Elżbieta II portret
Fot. Getty Images

Nie ma wątpliwości, że produkcja pokaże najgorszy rok w życiu monarchini.  Annus horribilis - tak królowa Elżbieta II podsumowała rok 1992 w życiu swoim i swojej rodziny. W ciągu dwunastu miesięcy na jaw wyszły wszystkie osobiste kłopoty rodziny królewskiej. W styczniu 1992 roku opublikowano żenujące zdjęcia księżnej Yorku, Sarah Ferguson, na wakacjach z graczem krykieta, Stevem Wyattem. Choć fotografie nie były drastyczne to ujawniały, jak nieudane było małżeństwo ukochanego syna królowej, księcia Andrzeja. Oficjalnie w marcu zawiadomiono, że książę i księżna Yorku rozstają się. Kolejny cios spotkał królową już miesiąc później. Niemal identyczne oświadczenie przekazała królowej jej jedyna córka. Księżniczka Anna postanowiła zakończyć małżeństwo z Markiem Philipsem.

W czerwcu 1992 roku światło dzienne ujrzała książka Andrew Mortona Diana. Prawdziwa historia. „Ta książka zmieniła wszystko. A ponieważ Diana współpracowała z pisarzem, nie tylko z fotografami, zniszczyła wszystkie dotychczasowe kody prywatności (…). Nie pomogło to, że historia nieudanego małżeństwa pojawiła się w chwili, gdy prasa i opinia publiczna pragnęły odwrócenia uwagi od przygnębiającej polityki i codzienności. Wielka Brytania znalazła się w szponach recesji, rządził premier, który miał kłopoty. Chociaż John Major pomieszał szyki ekspertów i wygrał pewny mandat w ogólnonarodowych wyborach, wiosną 1992 miał niewielką przewagę w Izbie Gmin i podzieloną partię”, pisze Andrew Marr w książce Prawdziwa królowa. Elżbieta II jakiej nie znamy

„20 listopada. W kaplicy zamku Windsor wybuchł pożar, który uszkodził sto komnat, w tym oficjalną jadalnię, królewskie apartamenty, reprezentacyjne komnaty i większą część historycznej konstrukcji. „Królowa bardzo przeżyła ten pożar. To był jej dom. Bardzo bliski sercu, bardzo intymny. Pamiętam, że szedłem przez ogród różany z szufladą skarpetek księcia Filipa”, wspominał ten dzień jeden z pracowników monarchini.

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

„W 1992 roku, pechowym annus horribilis, kiedy jedno po drugim rozpadały się małżeństwa bliskich Elżbiety, corgi pogryzł królową tak dotkliwie, że trzeba było założyć jej cztery szwy. Zapewne pies wyczuł narastające napięcie i uznał, że nie poświęca mu się dość uwagi”, wyjawił Marek Rybarczyk w książce Elżbieta II. O czym nie mówi królowa. Niecałe cztery tygodnie po pożarze, 9 grudnia 1992 roku, pałac ogłosił separację Karola i Diany. I gdy królowa w końcu ogłosiła, że był to dla niej najgorszy rok i sądziła, że nic nie jest już w stanie jej zaskoczyć to okazało się, że nawet ostatnie dni roku przyniosły jej rozczarowanie. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem coroczne świąteczne przesłanie królowej wyciekło na zewnątrz i zostało wcześniej wydrukowane w The Sun.

Zobacz: Oto szczegóły ugody rozwodowej między Dianą a Karolem

Przypuszcza się, że w The Crown 5 zobaczymy życie księżnej Diany i księcia Karola po rozwodzie i to, jak oboje próbowali ułożyć sobie wszystko na nowo. Mówi się, że będziemy także świadkami tragicznej śmierci księżnej Diany, która zginęła w 1997 roku w wypadku samochodowym. W 2002 roku królowa Elżbieta II straciła ukochaną siostrę. Śmierć księżniczki Małgorzaty, której losy śledziliśmy przez ostatnie cztery sezony, z pewnością zostanie odnotowana, jeśli twórcy zdecydują się zamknąć serię na latach dwutysięcznych. Choć szósty sezon The Crown, jak mówią producenci serialu, ma być ostatnim, ale nie dotrze fabułą do czasów, kiedy książę Harry poznał Meghan Markle czy książę Andrzej uwikłał się w skandal z Jeffreyem Epsteinem. Pozostaje nam cierpliwie czekać na więcej szczegółów dotyczących produkcji.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.