szwedzka rodzina królewska
Fot. Mat. Prasowe/Jonas Ekströmer/Kungl. Hovstaterna
ZE ŚWIATA SERIALI

Powstanie szwedzka wersja The Crown. Jakie tajemnice skrywa szwedzka rodzina królewska?

Szwedzka rodzina królewska jest równie rozbudowana, co brytyjska...

Gabriela Czernecka 11 lutego 2021 14:14
szwedzka rodzina królewska
Fot. Mat. Prasowe/Jonas Ekströmer/Kungl. Hovstaterna

Serial The Crown o brytyjskiej królowej Elżbiecie II z dnia na dzień zdobył ogromną popularność. Fani z niecierpliwością czekają na piąty sezon serialu o rodzinie Windsorów, ale jak się okazuje, już niebawem będą mogli obejrzeć również szwedzką wersję The Crown, która opowie o życiu 74-letniego dziś króla Karola XVI Gustawa. Poznajcie szczegóły!

Powstanie szwedzka wersja The Crown 

Szwedzka telewizja TV4 i platforma C More już rozpoczęły pracę nad produkcją o szwedzkim królu Karolu XVI Gustawie i jego rodzinie. Według magazynu Variety, serial skupi się na pokazaniu życiu króla od chwili objęcia przez niego tronu w 1973 roku, gdy miał zaledwie 27 lat, a także tego, jak udało mu się ukształtować nowy wizerunek rodziny królewskiej w swoim kraju. „Mówi się, że władcy wywierają ogromny wpływ na wydarzenia na świecie. Historia naszego króla jest inna. Nie jest tak widoczna na arenie międzynarodowej, ale jest równie fascynującą, więcej, dla wielu z nas jest zupełnie nieznaną historią”, mówi Asa Lantz, który czuwa nad produkcją. 

szwedzka monarchia
Fot. Getty Images

Szwedzka rodzina królewska została poinformowana o powstawaniu filmu. Realizację szwedzkiej wersji The Crown skomentował w rozmowie z magazynem Dagens Nyheter rzecznik królewskiego dworu: „Rozumiemy, że będzie to produkcja dokumentalno-dramatyczna. Jeśli chodzi o seriale dokumentalne, dla nas istotne jest, aby były one jak najbardziej zbliżone do prawdy, aby wszystkie fakty były poprawnie przedstawione. Jeśli chodzi o ich udramatyzowaną część, opiera się ona na wolności artystycznej, nad którą nie sprawujemy kontroli”, wyznał.

Zobacz: Księżniczka Wiktoria i książę Daniel, czyli szwedzka następczyni tronu i trener

Szwedzka rodzina królewska - ciekawostki

Szwedzka rodzina królewska jest równie rozbudowana, co brytyjska monarchia, a młode pokolenie dynastii Bernadotte nie tylko w Szwecji ma status „gwiazd”. Wszyscy mają niezwykle ciekawe życiorysy i zdecydowanie ciekawostkami dorównującymi księżnej Dianie czy księżniczce Małgorzacie. Król Karol XVI Gustaw obecnie ma 73 lata. Jego żoną trzy lata po jego koronacji została Sylwia Sommerlath, która poznała przyszłego męża, pracując jako hostessa na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.

szwedzka rodzina królewska: król Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia
Fot. IBL/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Para ma trójkę dzieci: księżniczkę Wiktorię, księcia Carla Philipa i księżniczkę Madeleine. Księżniczka Wiktoria jest obecnie druga w kolejce do szwedzkiego tronu. Dziś jest szczęśliwą mamą księżniczki Estelle i księcia Oscara oraz żoną Daniela Westlinga, ale jej życie długo odbiegało od idealnego świata księżniczki. Problemy w dzieciństwie z dysleksją, nastoletnia walka z bulimią, a później zerwane zaręczyny sprawiły, że utraciła pewność siebie. „Przeszłam długą terapię, by odzyskać harmonię, odkryć samą siebie, poznać swoje granice, nie wymagać więcej, niż jestem w stanie udźwignąć”, mówiła w jednym z wywiadów. W końcu zawalczyła o siebie i dziś zdaje się być szczęśliwsza niż kiedykolwiek!

szwedzka rodzina królewska: księżniczka Victoria i książę Daniel
Fot. IBL/REX/Shutterstock/EAST NEWS

I choć dziś księżniczka Wiktoria jest następczynią szwedzkiego tronu, to jeszcze kilkanaście lat temu takie prawo miał przed nią jej brat, książę Carl Philip. Urodził się jako następca tronu, ale osiem miesięcy później 1 stycznia 1980 roku wprowadzono zasadę primogenitury, która mówi, że następcą tronu zostaje pierworodne dziecko, niezależnie od tego, jakiej jest płci. Książę Carl Philip uwielbia  wyścigi konne, na koncie ma epizod w świecie modelingu, ma spore osiągnięcia w dziedzinie fotografii. I choć szans na zasiadanie na tronie raczej nie ma, to na co dzień może cieszyć się tytułem najprzystojniejszego księcia na świecie. Jego żoną w 2015 roku została Sofia Hellqvist, była modelka i nauczycielka jogi. Dziś para jest szczęśliwymi rodzicami dwóch chłopców: dwuletniego księcia Aleksandra oraz rocznego księcia Gabriela, a niebawem na świecie pojawi się ich trzecie dziecko.

szwedzka rodzina królewska: księżniczka Zofia i książę Carl Philip
Fot. IBL/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Najmłodsza córka króla Carla XVI Gustafa, księżniczka Madeleine zajmuje więc obecnie czwarte miejsce w linii sukcesji szwedzkiego tronu, po siostrze, księżniczce Wiktorii i i jej dzieciach. Była buntowniczką, ostro imprezowała i latami za nic miała królewską etykietę. Związała się z prawnikiem, z którym ogłosiła zaręczyny. Niestety kilka miesięcy później na oficjalnej stronie szwedzkiej rodziny królewskiej pojawiło się oświadczenie informujące, że księżniczka Magdalena zerwała zaręczyny, gdyż ukochany ją zdradził. Wyjechała leczyć złamane serce do Nowego Jorku, gdzie przeszła spektakularną metamorfozę.

Zobacz także: Szwedzka rodzina królewska: najprzystojniejszy książę na świecie po raz trzeci zostanie ojcem

Z rozpieszczonej dziewczyny stała się kobietą godną tytułu księżniczki. Według niektórych źródeł, próbowano zeswatać ją z księciem Williamem. Choć spotkanie „przyszłych partnerów” się odbyło, znajomość nie była kontynuowana. Mówi się, że głównym powodem był fakt, że księżniczka Magdalena chciała prowadzić życie z dala od dworskiej etykiety, a u boku księcia Williama nie byłoby to możliwe. W 2011 roku odnalazła szczęście u boku zamożnego finansisty, Christophera O'Neilla. W 2013 roku para stanęła na ślubnym kobiercu, a dziś jest rodzicami trójki dzieci: księżniczki Adrienne, księżniczki Eleonory i księcia Nicolasa. Dziś mówi się, że jest jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych księżniczek w Europie!

szwedzka rodzina królewska: księżniczka Madeleine z rodziną
Fot. action press/REX/Shutterstock/EAST NEWS

Jak na razie szczegóły dotyczące obsady szwedzkiej wersji The Crown oraz daty planowanej premiery serialu nie są jeszcze znane. Już mówi się jednak, że serial wzbudzi spore zainteresowanie fanów i nie ma wątpliwości, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy!   

Szwedzkie The Crown
Fot. Rex Features/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…