Który jest Waszym faworytem?

Gabriela Czernecka 12 lutego 2022 14:42

Fani serialu The Crown z niecierpliwością czekają na premierę piątego sezonu produkcji, która zapowiedziana jest na listopad 2022 roku. Dla tych, którzy nie mogą się już doczekać postanowiliśmy zaprezentować kilka innych seriali o rodzinach królewskich, królach i królowych. Walki na śmierć i życie, dworskie intrygi... Oto zestawienie najlepszych produkcji o tematyce królewskiej!

Seriale o rodzinie królewskiej: The Crown

Czwarty sezon serialu The Crown za nami, a fani z niecierpliwością oczekują na kolejne odcinki produkcji. Tym razem twórcy serialu o królowej Elżbiecie II opowiedzą o wydarzeniach z lat 90. Przypomnijmy, że fabuła 4. sezonu serialu koncentrowała się wokół dwóch słynnych Brytyjek — Margaret Thatcher (Gillian Anderson w tej roli) i księżnej Diany (Emma Corrin). Na naszych ekranach znów pojawiła się Claire Foy, która wcielała się w królową w dwóch pierwszych sezonach. Mogliśmy zobaczyć m.in. scenę słynnego przemówienia z okazji 21. urodzin królowej, które zostało wygłoszone podczas jej wizyty w kolonialnej w 1947 roku w Afryce. Nie zabrakło też genialnej Olivii Colman. Nagrodzona Oscarem aktorka ponownie wcieliła się w postać monarchini. Większe zmiany w obsadzie mają nastąpić w 5. sezonie. Fani z niecierpliwością oczekują kolejnych szczegółów produkcji, bowiem każdy sezon cieszy się ogromną popularnością.

Na przykład trzecia seria serialu The Crown doczekała się całkowicie nowej, a wręcz oscarowej obsady. W dwóch pierwszych sezonach w rolę monarchini miała okazję wcielić się Claire Foy. W trzecim sezonie zastąpiła ją jednak Olivia Colman znana z roli sierżant Ellie Miller w serialu Broadchurch czy z roli królowej Anny w wielokrotnie nagradzanej Faworycie Yorgosa Lanthimosa (za tę rolę otrzymała Oscara 2019). W trzecim sezonie The Crown zobaczyliśmy nie tylko nową aktorkę w roli królowej. Wymieniona została praktycznie cała obsada: „Nie można zmusić kogoś, żeby zagrał osobę w średnim wieku. Trzeba wnieść w postać własne zmęczenie. Uczucia 50-latków są różne od tych, które mamy w wieku 30 lat”, tłumaczył decyzję o zatrudnieniu nowych aktorów w wiodących rolach Peter Morgan, twórca serialu.  

Nie ma wątpliwości, że The Crown to z pewnością jeden z najpopularniejszych seriali ostatnich czasów. O czym jest serial The Crown? „Serial ukazuje kulisy wielkich namiętności i walk o polityczne wpływy na dworze królowej Elżbiety II, a także wydarzenia, które kształtowały historię drugiej połowy XX w.”, czytamy na stronie Netflixa. Każdy sezon pokazuje inne dziesięć lat z czasów panowania brytyjskiej królowej Elżbiety II. „W 3. sezonie »The Crown« niektóre ważne elementy produkcji uległy zmianie, ale zasadniczo serial Netfliksa pozostaje taki sam. W dalszym ciągu jest wspaniale nakręcony, nadal stara się rzucić nowe światło na historię rodziny królewskiej i wciąż przynosi satysfakcję z oglądania”, pisze krytyk filmowy Jen Chaney z Vulture. 15 listopada premierę będzie miał kolejny, już trzeci sezon serialu o królowej Elżbiecie II. Czym tym razem zaskoczą nas reżyserzy? Według krytyków, będzie co oglądać!

„»The Crown« urzeka, bo otwiera żelazne bramy i pozwala wejść do świata, do którego normalnie nie mamy wstępu. (...) Każdy odcinek śledzi wydarzenia historyczne, które ukształtowały Wielką Brytanię, jaką znamy dzisiaj, wskazując, w jaki sposób pałacowi udało się lub nie udało z nimi poradzić”, pisze Kevin Fallon z Daily Beast. Patrząc na pierwsze trzy sezony o przygodach królowej, trudno nie zauważyć ciężaru odpowiedzialności, z jakim zmaga się młodziutka Elżbieta. Bo produkcja perfekcyjnie pokazała, że rodzina królewska to nie tylko monarchia. To przede wszystkim ludzie, którzy zmagają się z pewnymi problemami - młoda dziewczyna radzi sobie po stracie ojca (królowa Elżbieta II), stworzona do brylowania na salonach księżniczka (księżniczka Małgorzata), która zmaga się z niespełnioną miłością czy mężczyzna zmuszony do ograniczenia własnej wolności na rzecz wychowywania dzieci (książę Filip). 

Zobacz: Historia królowej ludzkich serc wielokrotnie trafiała na ekrany. Oto filmy o księżnej Dianie

Widać, że w powstanie produkcji zaangażowano wszelkie możliwe środki - najlepsi aktorzy, ogromne pieniądze i ekipa, która zadbała o każdy najmniejszy szczegół. Serial powstał z ogromnym rozmachem, a każdy odcinek wciąga od pierwszej chwili. Wszystko to razem kosztować miało ok. 100 mln funtów, co czyni The Crown jednym z najdroższych projektów w historii telewizji i drugim najdroższym serialem Netfliksa, po „The Get Down”, na którego pierwszy sezon wydano prawie 200 mln dolarów. Ale nikt nie ma wątpliwości, że to świetnie zainwestowane pieniądze. 

W oczekiwaniu na 5. sezon The Crown proponujemy obejrzeć inne seriale o tematyce królewskiej. Może któryś z nich przypadnie Wam do gustu! 

Seriale o rodzinie królewskiej: Młoda Victoria

O czym jest serial Młoda Victoria? To historia życia królowej Wiktorii Hanowerskiej z Jenną Coleman w roli głównej. Pierwszy sezon serialu Młoda Victoria pokazuje początek panowania nowej królowej. Widzimy moment, w którym dowiaduje się, że została kolejną władczynią Wielkiej Brytanii, a jej losy kończą się na narodzinach pierwszego dziecka. Mamy więc okazję podejrzeć 18-letnią dziewczynę, na której barki zrzucono stanie na czele największej w tamtych czasach potęgi, jaką była Wielka Brytania. Serial nie trzyma się jednak bardzo historycznych faktów, skupia swą uwagę głównie na relacjach królowej z innymi znanymi postaciami, szczególnie mężczyznami.

Młoda Victoria stawia przede wszystkim na emocje. Nie sposób odmówić mu jednak perfekcyjnego odwzorowania kostiumów, które świetnie oddają klimat tamtych czasów. Nie najlepiej wypada za to działalność grafików, szczególnie w przypadku usuwania śladów szkieł kontaktowych Jenny Coleman  - grana przez nią królowa miała niebieskie oczy, a aktorka brązowe. Mimo to warto obejrzeć - jestem pewna, że mimo niezgodności z rzeczywistością, po obejrzeniu serialu większość spędzi później kilka godzina na czytaniu życiorysu Wiktorii Hanowerskiej. 

Seriale o rodzinie królewskiej: Nastoletnia Maria Stuart

O czym jest serial Nastoletnia Maria Stuart? Tytułowa szesnastowieczna królowa Szkocji (w tej roli Adelaide Kane) z klasztoru udaje się na dwór francuski, gdzie ma zostać żoną Franciszka, przyszłego króla Francji. Wcześniej zaplanowane zaślubiny miały zespoić dwa państwa, co szybko okazuje się, nie jest takie proste. Liczne kryzysy, morderstwa, intrygi i przepowiednie sprawiają, że serial ogląda się nie odrywając wzroku od ekranu. Magnetyczna Maria Stuart, genialne kostiumy i scenografia oraz świetna muzyka to zdecydowane plusy produkcji. Minus? Czasami ma się wrażenie, że to.. telenowela, a serial choć ma historyczny rys, jest raczej luźno inspirowaną opowieścią.

Seriale o rodzinie królewskiej: Biała Księżniczka

O czym jest Biała księżniczka? To nowy miniserial kostiumowy amerykańskiej stacji Starz. Akcja filmu dotyczy rok 1485 w Anglii, czy czasu ciągnącej się od dziesięcioleci Wojny Dwóch Róż. To wojna pomiędzy dwoma rodami - Yorków i Lancasterów - którzy aspirują do tronu. W to wszystko wplątana jest Elżbieta York (Jodie Comer w tej roli), której małżeństwo z nowym królem na zjednoczyć dwa zwaśnione rody i przywrócić pokój. Dużo spisków, oczywiście genialne kostiumy, ale odzwierciedlenie rzeczywistości traktowane jest z przymróżeniem oka. Na co warto zwrócić uwagę to z pewnością mnogość wątków, która początkowo odrobinę przeraża, ale wraz z każdym odcinkiem co raz lepiej rozumiemy, o co w tym wszystkim naprawdę chodzi.

Seriale o rodzinie królewskiej: Dynastia Tudorów

O czym jest serial Dynastia Tudorów? To historia panowania Henryka VIII, oczywiście z uwzględnieniem, a nawet wręcz szczególnym przedstawieniem jego życia miłosnego. Przypomnijmy że Henryk VII miał sześć żon i doprowadził do odłamania się kościoła katolickiego i przeprowadzenia reformacji. Historia rozwodu z Katarzyną Aragonską, poślubienie Anny Boleyn czy wątek Jane Seymour - serial Dynastia Tudorów to kompletne poszerzenie tego, co mieliśmy okazję widzieć w filmie Kochanice króla. Pomijając liczne nieścisłości, nie trudno zauważyć rozmach, z jakim nakręcono produkcję. Genialne aktorskie kreacje to zdecydowany plus, który wynagrodzi historyczne (czasem dość spektakularne) wpadki.

Zobacz: Dla niej się rozwiódł, a później oskarżył ją o najcięższe zbrodnie. Oto historia Henryka VIII i Anny Boleyn

Seriale o rodzinie królewskiej: The Royals

A na koniec serial nieco o bardziej żartobliwej tematyce, czyli współczesna rodzina królewska. O czym jest The Royals? To dramat o fikcyjnej królewskiej rodzinie, o ludziach kompletnie zniszczonych przez pieniądze, władze, pożądanie i bogactwo. Serial głównie polecany damskiej części widowni. Wielu kojarzy się z serialem.. Gossip Girl, bo nie brak w nim intryg, przystojnych aktorów i genialnych strojów. Produkcja z pwnością spodoba się wszystkim tym, którzy kiedykolwiek zastanawiali sie, jakby to było przynależeć do rodziny królewskiej. Chwała, splendor, bogactwo, ale i… mroczna strona władzy.

1/5
Serial The Royals
Copyright @Mat. prasowe
1/5

Serial The Royals

2/5
Serial Nastoletnia Maria Stuart
Copyright @Mat. prasowe
2/5

 Serial Nastoletnia Maria Stuart

3/5
Serial Tudorowie
Copyright @Mat. prasowe
3/5

Serial Dynastia Tudorów

4/5
Serial Biała księżniczka
Copyright @Mat. prasowe
4/5

 Serial Biała księżniczka

5/5
Serial Nastoletnia Maria Stuart
Copyright @Mat. prasowe
5/5

 Serial Nastoletnia Maria Stuart

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.