Te metamorfozy robią wrażenie!

Gabriela Czernecka 16 listopada 2020 09:57

Już od 15 listopada 2020 roku fani rodziny królewskiej, ale nie tylko (!) mają okazję obejrzeć 4. sezon The Crown. Serial o królowej Elżbiecie II z dnia na dzień zyskał ogromną popularność. Trudno się dziwić - genialni aktorzy, rozmach i odzwierciedlenie rzeczywistości to zdecydowane plusy produkcji. Już za 1 i 2 sezon The Crown twórcy zdobyli aż 25 ważnych nagród, w tym aż 2 Złote Globy: za najlepszy serial dramatyczny, a także za najlepszą aktorkę w serialu dramatycznym. Twórcy nie szczędzili środków, by ich produkcja robiła piorunujące wrażenie: na jeden odcinek wydawano nawet do 13 milionów dolarów. Mówi się więc, że The Crown to jedna z najdroższych serialowych produkcji. Po drugiej serii, by zgodnie z prawdą, poszczególne postaci grały osoby w ich prawdziwym wieku, nastąpiła wymiana obsady. Podobnie będzie w przypadku piątego i szóstego sezonu, który ma być ostatnim.

The Crown: serial a rzeczywistość

Przypomnijmy, że w 1. i 2. sezonie The Crown królową Elżbietę zagrała Claire Foy. W trzecim sezonie w rolę królowej Elżbiety II wcieliła się Olivia Collman, brytyjska aktorka i laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Faworyta. Niedawno ujawniono, że w piątym i szóstym sezonie w królową wcieli się Imelda Staunton. Księcia FIlipa kolejno zagrali Matt Smith Tobias Menzies, a w ostatnich dwóch sezonach wcieli się w niego Jonnathan Pryce. Księżniczkę Małgorzatę w 1. i 2. sezonie The Crown zagrała Vanessa Kirby, w 3. i 4. sezonie The Crown wcieliła się w nią Helena Bonham Carter, a w 5. i 6. sezonie zagra ją Lesley Manville. Pierwsze dwa sezony skupiły się na przybliżeniu historii tego, jak królowa Elżbieta II przejęła tron i jak radziła sobie w pierwszych latach, balansując między budowaniem życia prywatnego, zakładaniem rodziny a wypełnianiem obowiązków wobec korony. W 3. sezonie The Crown fabuła objęła okres rządów monarchini przypadający na lata 1964-1977. Małżeństwo królowej i Filipa wkroczyło w latach 60. w spokojniejszą fazę. Podobnie było z relacjami Elżbiety II z siostrą, księżniczką Małgorzatą. W tym czasie książę Karol po raz pierwszy romansował z Camilą Parker Bowles (w tej roli Emeralda Fenella), a małżeństwo Małgorzaty Windsor z lordem Snowdonem zaczęło się rozpadać. 

Teraz wszyscy z niecierpliwością wyczekiwali na 4. sezon The Crown, który zdecydowanie należeć będzie do kobiet. Już patrząc na zwiastuny łatwo było zauważyć, że w tej serii producenci skupili się przede wszystkim na pokazaniu postaci księżnej Diany (Emma Corrin w tej roli) i tego jak wkroczyła do rodziny królewskiej; Margaret Thatcher (Gillian Anderson) oraz królowej Elżbiety II. Jak została przedstawiona historia miłosna Diany i Karola? Czym Margaret Thatcher podpadła królowej i jak w roli męża królowej odnajdywał się książę Filip? Premiera 4. sezonu The Crown odbyła się 15 listopada 2020. Postanowiliśmy przyjrzeć się bacznie aktorom, którzy wcielają się w główne role. Jak bardzo odwzorowano rzeczywistość? Oto rodzina królewska na ekranie i... w rzeczywistości. W niektórych przypadkach podobieństwo jest naprawdę uderzające!  

1/13
The Crown: Claire Foy jako królowa Elżbieta II
Copyright @Alex Bailey / Netflix, Getty ImagesThe Crown: Vanessa Cirby jako księżniczka Małgorzata
1/13

The Crown: Claire Foy jako królowa Elżbieta II: Claire miała okazję wcielić się w monarchinię w pierwszych dwóch sezonach. Swoją interpretacją młodziutkiej Elżbiety oczarowała widzów na całym świecie, a ta rola przyniosła jej Złotego Globa za najlepszą aktorkę w serialu dramatycznym.

2/13
The Crown Olivia Collman jako Elżbieta II
Copyright @Netflix/Youtube screen; Getty Images
2/13

The Crown Olivia Collman jako Elżbieta II - Podobno aktorka była przerażona perspektywą przejęcia roli królowej po uwielbianej przez wszystkich Claire, mimo to nie ma wątpliwości, że dała z siebie wszystko, bowiem oglądając 3. sezon The Crown łatwo można zapomnieć, że ktokolwiek wcześniej grał Elżbietę II!

3/13
The Crown: The Crown: Imelda Staunton jako królowa Elżbieta II
Copyright @Getty Images
3/13

The Crown: Imelda Staunton jako królowa Elżbieta II - w 5. i 6. sezonie The Crown w monarchinię wcieli się Imelda Staunton. Czy poradzi sobie w tej roli? To się dopiero okaże...

4/13
The Crown: Vanessa Kirby jako księżniczka Małgorzata
Copyright @Alex Bailey / Netflix, Getty Images
4/13

 The Crown: Vanessa Kirby jako księżniczka Małgorzata. Aktorka znana jest m.in. z roli w filmie „Mission: Impossible – Fallout ” czy „Szybcy i wściekli: Hobbs i Shaw”.

5/13
The Crown: Helena Boham Carter jako księżniczka Małgorzata
Copyright @Netflix/Ferrari Press/East News, Getty Images
5/13

The Crown: Helena Bonham Carter jako księżniczka Małgorzata: Aktorka wcieliła się w siostrę królowej w 3. i 4. sezonie The Crown.

6/13
The Crown: Lesley Manville jako księżniczka Małgorzata
Copyright @Getty Images
6/13

The Crown 5. i 6.: Lesley Manville wcieli się w księżniczkę Małgorzatę w ostatnich dwóch sezonach produkcji.

7/13
The Crown: Matt Smith jako książę Filip
Copyright @V/Netflix/Kobal/REX/Shutterstock/EAST NEWS
7/13

The Crown: Matt Smith jako książę Filip - aktor wcielił się w męża królowej w dwóch pierwszych sezonach produkcji.

8/13
The Crown: Tobias Menzies jako książę Filip
Copyright @Netflix/Youtube screen, Getty Images
8/13

The Crown: Tobias Menzies jako książę Filip w trzecim i czwartym sezonie serialu o królowej

9/13
The Crown: Jonathan Pryce jako książę Filip
Copyright @Getty Images
9/13

Jonathan Pryce wcieli się w księcia Filipa w 5. i 6. sezonie The Crown.

10/13
The Crown: Josh O'Connor jako książę Karol
Copyright @Netflix/Youtube screen; Getty Images
10/13

The Crown: Josh O'Connor jako książę Karol w 3. i 4. sezonie serialu

11/13
The Crown 4: Gillian Anderson jako Margaret Thatcher
Copyright @Netflix/Ferrari Press/East News; Getty Images
11/13

The Crown 4: Gillian Anderson jako Margaret Thatcher

12/13
The Crown 4: Emma Corrin jako księżna Diana
Copyright @Netflix/Youtube screen; Getty Images
12/13

The Crown 4: Emma Corrin jako księżna Diana

13/13
The Crown 4: Elizabeth Debicky jako księżna Diana
Copyright @Getty Images
13/13

W The Crown 5. i 6. sezonie serialu w księżną Dianę wcieli się Elizabeth Debicki.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…