Oto lista kontrowersyjnych związków siostry królowej

Gabriela Czernecka 24 listopada 2019 17:15

Nowy sezon The Crown zapowiada się naprawdę obiecująco! Ostateczny zwiastun, który został zaprezentowany przez Netfliksa zaledwie kilka dni temu robi w sieci furorę. Z materiału można dowiedzieć się, że twórcy pokażą ten etap rządów Elżbiety, gdy musiała radzić sobie z protestami górników, ale będzie się działo nie tylko politycznie. Widać, że w tym sezonie The Crown skupi się także na tragicznej historii księżniczki Małgorzaty, czyli siostry królowej Elżbiety II. Słynęła z gorących romansów. Szybko straciła miłość swojego życia, zaliczyła nieudane małżeństwo i całe późniejsze życie próbowała naprawiać błędy młodości. Tak wyglądało życie uczuciowe księżniczki Małgorzaty.

Księżniczka Małgorzata i Peter Townsend

Księżniczka Małgorzata była chyba jedną z najtragiczniejszych postaci na królewskim dworze. „Skoro była siostra dobra, więc musiała być i zła. To byłam ja”, wyznała kiedyś Małgorzata. Z Elżbietą miały szczęśliwe dzieciństwo, ale ich relacje zaczęły się psuć, gdy Elżbietę zaczęto szykować na królową. Wówczas otrzymała najlepszych nauczycieli, a Małgorzata musiała zadowolić się nauką z guwernantką. Rola, jaką przewidywała dla niej monarchia, czyli ślub z arystokratą i urodzenie przyszłych książąt i księżniczek, kompletnie nie przypadła jej do gustu. Gdy miała 16 lat wyjechała do RPA w podróż, podczas której nad jej bezpieczeństwem czuwał jeden z koniuszy króla, Peter Townsend. Księżniczka Małgorzata zakochała się w nim bez pamięci.

On starszy od niej o 15 lat, na dodatek żonaty, a do tego „tylko” służący, nie był idealnym kandydatem na męża. Ich potajemny romans rozkwitał, a królowa początkowo przymykała oko na wybryki siostry, nie traktując romansu siostry poważnie. Gdy Małgorzata ogłosiła jednak, że wychodzi za mąż za Petera (gdy temu udało się w końcu wziąć rozwód), rozpętała się afera, która wstrząsnęła nie tylko pałacem, ale i całą  Wielką Brytanią. Historia księżniczki Małgorzaty trafiła na łamy gazet - jedni kibicowali jej i zachęcali do ślubu, inni wręcz przeciwnie - pisali, że przynosi hańbę rodzinie królewskiej. Pozytywnych głosów było jednak więcej - podobno Daily Mirror zorganizował wówczas ankietę na ten temat, w której wzięło udział ponad 70 tysięcy osób i jedynie 3 procent badanych odpowiedziało „nie”.

Ówczesny premier, Winston Churchill i jego rząd, nie wyrazili jednak zgody na ślub, mimo publicznego poparcia dla pary. By utrudnić kochankom kontakty, Peter Townsend został odesłany do pracy w ambasadzie brytyjskiej w Brukseli, ale zakochani pisali do siebie listy, a ich relacja stawała się coraz silniejsza. Po 2 latach rozłąki, w 1955 roku księżniczka skończyła 25 lat. Mimo to nadal odmawiono jej prawa do zawarcia małżeństwa z Peterem. Rząd Anthony'ego Edena zdecydował, że jeśli księżniczka chce wyjść za mąż za niego, to musi zostać pozbawiona wszystkich przywilejów królewskich, w tym prawa do dziedziczenia tronu. Podobnego zdania była Elżbieta II. Jako głowa Kościoła anglikańskiego nie mogła wyrazić zgody na ślub z rozwodnikiem. Historycy zaznaczają jednak, że nie nakazywała niczego siostrze, powtarzając, że ostateczna decyzja zależy od niej samej.

Po niemal trzech latach burzliwego romansu, księżniczka Małgorzata ogłosiła światu, że wraz z Peterem Townsendem jednak rezygnują ze ślubu, a robią to przez wzgląd na chrześcijańskie wartości i swoje królewskie powinności: „Chciałabym powiedzieć, że zdecydowałam się nie wychodzić za mąż za kapitana Petera Townsend'a. Zdawałam sobie sprawę z tego, że pod warunkiem zrzeczenia się mojego prawa do dziedziczenia tronu, mogłabym zawrzeć związek cywilny. Pamiętając jednak o nauce Kościoła, że chrześcijańskie małżeństwo jest nierozerwalne i świadoma mojego obowiązku wobec Wspólnoty postanowiłam te rozważania umieścić przed innymi”, wyznała. Po wygłoszeniu tego postanowienia, odeszła ze smutną miną. Zakochani się rozstali i postanowili żyć samotnie, ale zawarli między sobą pakt, w którym zgodnie stwierdzili, że skoro nie mogą być małżeństwem, to nie będą także z nikim innym. 

Niestety księżniczka przyzwyczajona do iście królewskiego życia nie tak widziała swoją przyszłość. Po rozstaniu rzuciła się więc w wir przyjęć, zabaw i... romansów. „Zawsze trzymała papierosa w ręku. I szklankę, z której powoli sączyła whisky lub gin. Widocznie tego potrzebowała”, wspominała jej koleżanka Billy Mitchell w filmie dokumentalnym Secret Lives: Princess Margaret z 1996 roku.

Księżniczka Małgorzata i Lord Snowdon

Dopiero w wieku 29 lat zaczęła poważnie myśleć o tym, by się ustatkować. Jej decyzję przyspieszył list Petera Townsenda, który napisał do niej w 1959 roku, informując ją o tym, że planuje wziąć ślub z Belgijką Marie-Luce Jamagne. Księżniczka nie mogła uwierzyć, że ukochany postanowił przerwać ich pakt. Zawiedziona treścią listu poprosiła go o dwa tygodnie zwłoki z oficjalnym ogłoszeniem zaręczyn, a w tym czasie podjęła decyzję o swoich zaręczynach z fotografem Anthonym Armstrong-James'ie. Ten od samego początku wzbudzał kontrowersje. Jeszcze przed ślubem z księżniczką uznał, że życie brytyjskiej monarchii jest wybitnie nudne. Małgorzata przy nim czuła się jednak szczęśliwa - odnalazła odrobinę wolności z dala od królewskiego dworu. 26 lutego 1960 roku ogłoszono ich zaręczyny, para pobrała się na początku maja tego samego roku. Zamieszkali w Pałacu Kensington.

Księżniczka Małgorzata dzieci

Gdy spodziewali się pierwszego dziecka, Antonyemu Armstrongowi-Jonesowi nadano tytuł Lorda Snowdon, by przyszły potomek księżniczki miał odpowiedni tytuł i honory. Ich syn, David, urodził się 3 listopada 1961 roku, zaś córka, Sarah Chatto, 1 maja 1964 roku. Początkowo fotograf wydawał się idealnym przyszłym mężem - dostosował się do dworskiego protokołu, godnie trzymał się za Małgorzatą podczas oficjalnych wizyt. Szybko stało się jednak jasne, że nie jest urodzony do tego, by być numerem drugim. 

Księżniczka Małgorzata romanse

Związek Snowdona i księżniczki Małgorzaty obfitował w skandale i kontrowersje. Lord zaczął słynąć z zamiłowania do całonocnych imprez i licznych romansów, i to nie tylko z kobietami. Był podejrzewany o romans z architektami wnętrz, Nicholasem Haslamem i Tomem Parrem. Księżniczka Małgorzata miała dość niewiernego męża i sama zaczęła uciekać w romanse. Podobno Małgorzata miała aż 20 kochanków. Wśród nich miał być ojciec chrzestny jej córki, Anthony Barton, producent win.

Głośnym echem odbił się w Wielkiej Brytanii też romans Małgorzaty z Roderickiem Llewellynem, a zdjęcia ich zażyłej relacji trafiły na okładkę News of The World. Był od niej młodszy o 17 lat, razem wyjechali na wyspę Mustique na Karaibach, gdzie ponoć Małgorzata romansowała także z... Mickiem Jaggerem. „Co mi zostało po romansach? Butelka dżinu i paczka fajek”, miała powiedzieć któregoś dnia Małgorzata. Chwilę później romansowała z Robinem Douglasem-Homem. Niestety dla Małgorzaty był tylko chwilową rozrywką, ale on darzył ją prawdziwym uczuciem i nie zniósł odrzucenia. 18 miesięcy po rozstaniu z księżniczką popełnił samobójstwo, ale dopiero później wyszło, że zmagał się z depresją.

Ukrywanie romansów, wzajemne robienie sobie na złość, dogryzanie i życie w świetle reflektorów sprawiło, że między małżonkami pojawiła się agresja. Jeden z biografów podaje, że pewnego wieczoru Snowden założył żonie na głowę papierową torbę i wypisał na kartce „20 przyczyn, dla których jej nienawidzi”. W końcu para rozwiodła się w 1978 roku. To był pierwszy rozwód w ścisłej rodzinie królewskiej od czasów Henryka VIII.

Bujne życie towarzyskie księżniczki Małgorzaty, w tym utracona miłość i burzliwe małżeństwo, sprawiły, że siostra królowej popadła w nałogi. Wzmogło się jej uzależnienie od papierosów - paliła ich tak dużo, że skończyło się to operacją i wycięciem części lewego płuca. Choć w końcu rzuciła palenie, popadła w alkoholizm. Zmarła w 2002 roku. 

1/5
Księżniczka Małgorzata
Copyright @Getty Images
1/5

Księżniczka Małgorzata słynęła z gorących romansów. Szybko straciła miłość swojego życia, zaliczyła nieudane małżeństwo i całe późniejsze życie próbowała naprawiać błędy młodości.

2/5
Księżniczka Małgorzata
Copyright @Getty Images
2/5

Księżniczka Małgorzata była chyba jedną z najtragiczniejszych postaci na królewskim dworze. „Skoro była siostra dobra, więc musiała być i zła. To byłam ja”, wyznała kiedyś. Z Elżbietą miały szczęśliwe dzieciństwo, ale ich relacje zaczęły się psuć, gdy Elżbietę zaczęto szykować na królową.

3/5
Księżniczka Małgorzata, Lord Snowden
Copyright @Getty Images
3/5

26 lutego 1960 roku ogłoszono zaręczyny księżniczki Małgorzaty z Lordem Snowdenem, para pobrała się na początku maja tego samego roku. Zamieszkali w Pałacu Kensington.

4/5
Siostra królowej Elżbiety II księżniczka Małgorzata dzieci
Copyright @East News
4/5

Gdy spodziewali się pierwszego dziecka, Antonyemu Armstrongowi-Jonesowi nadano tytuł Lorda Snowdon, by przyszły potomek księżniczki miał odpowiedni tytuł i honory. Ich syn, David, urodził się 3 listopada 1961 roku, zaś córka, Sarah Chatto, 1 maja 1964 roku. 

5/5
Siostra królowej Elżbiety II, księżniczka Małgorzata
Copyright @Getty Images
5/5

Bujne życie towarzyskie księżniczki Małgorzaty, w tym utracona miłość i burzliwe małżeństwo, sprawiły, że siostra królowej popadła w nałogi. Wzmogło się jej uzależnienie od papierosów - paliła ich tak dużo, że skończyło się to operacją i wycięciem części lewego płuca. 

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.