ZE ŚWIATA SERIALI

The Crown 4: Wszystko, co wiemy o kolejnym sezonie serialu o królowej Elżbiecie II

Fabuła, obsada i... Oto najważniejsze informacje

Gabriela Czernecka 2 listopada 2020 19:54

Czwarty sezon serialu The Crown już w połowie listopada pojawi się na platformie Netflix. Serial opowiadający o rządach królowej Elżbiety II w Wielkiej Brytanii zdobył ogromną popularność. Nic więc dziwnego, że wielu z niecierpliwością czeka na to, w jaki sposób produkcja przedstawi dalsze losy monarchini. Ten sezon będzie o tyle ciekawy, że pojawią się w nim nowe postaci. Kiedy premiera 4. sezonu The Crown? Co wydarzy się w kontynuacji i kto dołączył do obsady serialu? Oto wszystko, co wiemy o The Crown 4.

The Crown - o czym jest serial?

The Crown to serial nie tylko dla wielbicieli brytyjskiej królowej. Produkcja zachwyciła użytkowników Netflixa. Genialni aktorzy, rozmach i odzwierciedlenie rzeczywistości to zdecydowane plusy produkcji. Pierwszy sezon The Crown zadebiutował na platformie Netflix w 2016 roku i liczył 10 odcinków. Przedstawiono w nim czasy, kiedy młodziutka Elżbieta II przejęła rządy po swoim ojcu Jerzym VI. W rolę królowej Elżbiety II wcieliła się Claire Foy. Księżniczkę Małgorzatę zagrała Vanessa Kirby, księcia Filipa Matt Smith, ojca królowej, Jerzego VI Jared Harris, a królową matkę Marion Bailey. Z ciekawostek, Claire Foy zarobiła mniej niż Matt Smith, który grał młodego księcia Filipa. Od razu zauważono, że produkcja została stworzona z ogromnym rozmachem. Za 1 i 2 sezon The Crown twórcy zdobyli aż 25 ważnych nagród, w tym aż 2 Złote Globy: za najlepszy serial dramatyczny, a także za najlepszą aktorkę w serialu dramatycznym. Mowa tutaj oczywiście o Claire Foy, która swoją interpretacją młodziutkiej Elżbiety oczarowała widzów na całym świecie.

The Crown, serial, Królowa Elżbieta II
Fot. Alex Bailey/Netflix

Twórcy nie szczędzili środków, by ich produkcja robiła piorunujące wrażenie: na jeden odcinek wydawano nawet do 13 milionów dolarów. Mówi się więc, że The Crown to jedna z najdroższych serialowych produkcji. Po drugiej serii, by zgodnie z prawdą, poszczególne postaci grały osoby w ich prawdziwym wieku, nastąpiła wymiana obsady. W trzecim sezonie w rolę królowej Elżbiety II wcieliła się Olivia Colman, brytyjska aktorka i laureatka Oscara za rolę pierwszoplanową w filmie Faworyta. Podobno aktorka była przerażona perspektywą przejęcia roli królowej po uwielbianej przez wszystkich Claire. Oglądając jednak 3. sezon The Crown już po dwóch pierwszych odcinkach można zapomnieć, że ktokolwiek wcześniej grał Elżbietę II! Nic dziwnego, że Olivia Colman zarobiła więcej niż jej partner, Tobias Menzies wcielający się w księcia Filipa. Przypomnijmy, że księżniczkę Małgorzatę zagrała Helena Bonham Carter.

The Crown
Fot. mat. prasowe

Fabuła objęła okres rządów monarchini przypadający na lata 1964-1977. Małżeństwo królowej i Filipa wkroczyło w latach 60. w spokojniejszą fazę. Podobnie było z relacjami Elżbiety II z siostrą, księżniczką Małgorzatą. W tym czasie książę Karol po raz pierwszy romansował z Camilą Parker Bowles (w tej roli Emeralda Fenella), a małżeństwo Małgorzaty Windsor z lordem Snowdonem zaczęło się rozpadać. W trzecim sezonie The Crown pojawił się wątek związany z katastrofą w walijskiej wiosce Aberfan, w której w 1966 roku na skutek gwałtownych ulew, osunęła się część hałdy węglowej. Lawina uderzyła w szkołę oraz sąsiednie domy i zabiła ponad 140 osób, w większości dzieci. W tej serii zobaczyliśmy także losy dwójki najstarszych dzieci królowej - księcia Karola, w którego wcielił się Josh O’Connor oraz księżniczkę Annę – w tej roli Erin Doherty. Warto dodać, że The Crown 3 było rekordowe pod względem kosztów scenografii - twórcy sami zbudowali własną bramę wjazdową i front pałacu Buckingham ze słynnym balkonem. Warto dodać, że żadna ze scen w produkcji nie została nakręcona w prawdziwym pałacu Buckingham.

Ile kosztowały kostiumy w seriali The Crown trzeci sezon
Fot. Materiały prasowe

The Crown 4 – kiedy? Data premiery

Już niebawem pojawi się 4. sezon serialu The Crown. Premiera nowej części planowana jest na 15 listopada 2020. Co oznacza, że na platformie Netflix od razu wylądują wszystkie odcinki. Mimo niepewnej sytuacji związanej z pandemią koronawriusa, twórcy The Crown nie dawali zapomnieć o produkcji i sukcesywnie zdradzali kolejne szczegóły czwartej części. Głośnym echem odbiła się informacja dotycząca postaci księżnej Diany, która pojawi się w tym sezonie produkcji. W królową ludzkich serc wcieli się Emma Corrin. W 4. sezonie The Crown zobaczymy, jak nieśmiała Diana Spencer poznała księcia Karola i jak  dnia na dzień stała się ulubienicą mediów. Będziemy mieli więc okazję podejrzeć, jak między parą rodziło się uczucie i co doprowadziło do rozpadu ich małżeństwa. Jak zapowiedział twórca serialu, Peter Morgan, widzowie będą mogli obejrzeć m.in. zmagania Diany z bulimią, ponieważ jego zdaniem jest to konieczne, by w pełni oddać charakter księżnej Walii. Ale nie zabraknie też momentów pełnych zachwytów - zobaczymy, jak reżyserowie zdecydowali się pokazać bajkowy ślub następcy brytyjskiego tronu. Już mamy okazję na zdjęciach podziwiać to, w jaki sposób odwzorowano suknię ślubną księżnej Diany, ale nie tylko ona będzie jedną z głównych bohaterek 4.  sezonu The Crown.

The Crown 4: Emma Corrin jako księżna Diana
Fot. Des Willie / PictureLux/Photoshot/East News

W 4. sezonie The Crown zobaczymy jedną z najważniejszych postaci w historii Wielkiej Brytanii, premier Margaret Thatcher. Tę postać powierzono Gillian Anderson, legendarnej agentce Danie Scully z serialu Z Archiwum X, a niedawno pani seksuolog z Sex Education, innego serialu Netflixa. W pozostałych rolach ponownie zobaczymy Olivię Colman (królowa Elżbieta II), Helenę Bonham Carter (księżniczka Małgorzata), Tobiasa Menziesa(książę Filip), Josha O’Connora (książę Karol), Erin Doherty (księżniczka Anna), Emerald Fennel (Camilla Parker Bowles) czy Marion Bailey (królowa matka).

The Crown 4 – fabuła

Lata 70. XX wieku zbliżają się ku końcowi. Królowa Elżbieta (Olivia Colman) i pozostali członkowie jej rodziny próbują znaleźć dla księcia Karola odpowiednią kandydatkę na pannę młodą. Książę ma już trzydzieści lat i zdaniem królowej to już najwyższy czas na ustatkowanie się i zapewnienie linii sukcesji do brytyjskiego tronu. W tym czasie Brytyjczycy zaczynają odczuwać skutki kontrowersyjnej polityki prowadzonej przez Margaret Thatcher (Gillian Anderson). Nie da się nie zauważyć, że między królową a pierwszą kobietą premier w historii kraju stosunki nie są najlepsze. 

Gillian Anderson jako Margaret Thatcher
Fot. East News

The Crown 4 – zwiastun

Netflix ujawnił już dwa oficjalne zwiastuny 4. sezonu The Crown. Pierwszy z nich na światło dzienne wyszedł w połowie października i szczególnie zwraca uwagę na relację księcia Karola z Dianą Spencer. Drugi, wyemitowany 29 października skupia się głównie na stosunkach między królową a Margaret Thatcher. Wygląda na to, że głównymi bohaterkami 4. sezonu The Crown będą kobiety!  

 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.