ZE ŚWIATA SERIALI

Gambit królowej najpopularniejszym serialem Netflixa. Oto historia prawdziwej bohaterki!

Kim jest królowa szachów Judit Polgar?

Gabriela Czernecka 7 grudnia 2020 17:48

Serial Gambit królowej z dnia na dzień zawładnął platformą Netliksa i stał się najpopularniejszą produkcją ostatnich tygodni. Siedmioodcinkowy serial oparty został na powieści Waltera Tevisa z 183 roku. W głównej roli widzimy charyzmatyczną i hipnotyzującą spojrzeniem Anyę Taylor-Joy, ale w obsadzie znaleźli się również Moses Ingram, Harry Melling, Bill Camp, Thomas Brodie-Sangster czy polski aktor, Marcin Dorociński. Niewielu jednak wie, że historia przedstawiona w Gambicie królowej została oparta nie tylko na książce, ale i na prawdziwej historii znanej szachistki. Sprawdzamy, kim jest Judit Polgár i jak dziś wygląda jej życie.

Gambit królowej serial
Fot. Netflix / The Hollywood Archive / Hollywood Archive/Photoshot/Ea

Serial Gambit Królowej - o czym jest produkcja Netfliksa?

Serial Gambit królowej to opowieść o młodej Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku trafia do sierocińca. Tam poznaje mężczyznę, który zaraża ją pasją do szachów. Szybko okazuje się, że młodziutka Beth ma ogromny talent, ale dręczą ją własne demony. Napędzana środkami odurzającymi podbija świat szachów zdominowany przez mężczyzn. Produkcja szybko zyskała uznanie i w zaledwie miesiąc znalazła się w TOP 10 najchętniej oglądanych produkcji na Netfliksie. Serial nieco odbiega jednak od rzeczywistości.

Gambit królowej serial
Fot. Netflix / The Hollywood Archive / Hollywood Archive/Photoshot/Ea

Serialową Beth Harmon, na której historii inspirowano się, tworząc produkcję jest Judit Polgár. Ale nie wychowała się w sierocińcu i nie miała problemów z uzależnieniem. Za to w jej domu wszystko podporządkowane było nauce tej dyscypliny. W szachy nauczyła się grać w wieku pięciu lat. Nikogo nie zdziwi więc fakt, że obie siostry Judit również są znanymi szachistkami. Żadna z nich nie uczęszczała jednak do szkoły. Uczył je ojciec, Laszlo Polgar, który wyznawał zasadę tylko „ciężka praca popłaca”. Całe swoje życie poświęcił więc wychowaniu córek na geniuszy, bo jak mówił: „Mistrzów się nie rodzi, ich się wychowuje”.

Wszystkie córki Polgara od małego codziennie po 8-10 godzin spędzały na nauce. Wiele osób zaczęło oskarżać Leszlo o znęcanie się nad córkami, przez co policja często wizytowała w ich domu. Mimo to ojciec Judit Polgar się nie poddawał. Najstarsza córka mając cztery lata ogrywała graczy w budapeszteńskim klubie szachowych. W 1986 roku została pierwszą kobietą uczestniczącą w eliminacjach do mistrzostw świata, co ciekawe, jako pierwsza z sióstr uzyskała tytuł męskiego arcymistrza. Zsófia znalazła w 6 najlepszych szachistek świata, ale porzuciła szachy dla sztuki. To historia Judit Polgar wzbudza jednak największe zainteresowanie, bowiem jej udało się osiągnąć najbardziej spektakularne sukcesy. 

Już w wieku sześciu lat Judit zaczęła zdobywać swoje pierwsze medale. Mając dziewięć lat wzięła udział w międzynarodowym festiwalu, mając jedenaście zdobyła III miejsce na mistrzostwach świata w Rio Gallegos. Zdecydowanie przełomowym w jej szachowej karierze był rok 1988. Dwunastoletnia Judit wystąpiła na kobiecej szachowej olimpiadzie. Gdyby tego było mało zdobyła tytuł arcymistrzyni, męskiego mistrza i mistrza świata juniorów do 12 lat. „Kiedy dorosnę, chcę mieć zamek”, mówi w wywiadzie dla The Telegraph. Z roku na rok zdobywała kolejne tytuły i złote medale, wzbudzając podziw znanych szachistów. 

Judit Polgar GAMBIT KRÓLOWEJ
Fot. East News

Mając 15 lat została najmłodszym ówczesnym arcymistrzem na świecie. Oficjalnie tytuł przyznano jej pod koniec 1992 roku. Rok później mówiono już o niej jako o najlepszej szachistce świata. Następne lata mijały jej na zdobywaniu zwycięstw i pokonywaniu najsłynniejszych szachistów -Kasparowa, Spasskiego i Magnusa Carlsena.  W 2003 roku awansowała do grona super-arcymistrzów.

Nieprzerwanie przez dwadzieścia sześć lat (1989-2015) zajmowała pierwsze miejsce wśród kobiet na liście rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej. W 2014 roku zakończyła karierę, by poświęcić się życiu prywatnemu. Judit Polgár w 2000 roku wyszła za mąż za lekarza weterynarii, Guszava Fonta, z którym ma dwójkę dzieci - syna Olivera i córkę Hannę. Jej marzenie z dzieciństwa się spełniło - dziś ma wielki apartament z widokiem na Dunaj. Jej dzieci chodzą do szkoły, a od szachów wolą tenis i taniec. Ona sama mocno działa na rzecz równości płci w szachach.  

Judit Polgar GAMBIT KRÓLOWEJ
Fot. East News

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.