Wtedy Diana pożegnała się z królewskim życiem

Gabriela Czernecka 28 sierpnia 2021 14:40

Rozwód Diany i Karola odbił się szerokim echem w mediach. Ich problemy małżeńskie zaczęły się już na samym początku ich związku. Ona nie była gotowa na życie na świeczniku, on zakochany w Camilli Parker-Bowles nie był przygotowany na poświęcenia dla korony. Mimo to próbowali stworzyć rodzinę. Niestety bezskutecznie. Jakich warunków musiała przestrzegać Diana po rozstaniu z księciem? 

Rozwód Diany z Karolem

Rozwód w rodzinie królewskiej dziś nie jest niczym nadzwyczajnym, ale jeszcze dwadzieścia lat temu był nie do pomyślenia. To wydarzenie porównywano wręcz do abdykacji Edwarda VIII. Mimo to na taki właśnie krok zdecydowali się Karol i Diana. Para niemal od samego początku tworzyła niedobraną parę. Mówi się, że już trzy lata po ślubie książęce małżeństwo się rozpadło, ale para robiła wszystko, by ukryć to przed mediami. 

Zobacz: Księżna Diana mogła uniknąć tragicznegowypadku? Doszło do koszmarnej pomyłki...

Gdy premier Wielkiej Bytanii ogłosił, że książę i księżna Walii zdecydowali się polubowną separację media nie pozostawiły na Karolu suchej nitki. Od 1992 do 1996 roku wiedli swoje życie osobno, ale wciąż jako małżeństwo. W końcu po czterech latach separacji uzyskano porozumienie, zgodnie z którym Diana  jako ta, która wstąpiła do rodziny królewskiej, musiała przestrzegać pewnych zasad.

Warunki rozwodowe Diany i Karola: tytuł księżnej Walii

Choć Diana zachowała tytuł księżnej Walii, pozbawiono ją tytułu Jej Królewskiej Wysokości. Jak podawał niedawno Popsugar, był to wyjątek od królewskiego protokołu, bowiem tytuł księżnej Walii otrzymuje żona księcia Walii. Tytuł ten traci jednak w przypadku wstąpienia na tron wraz z małżonkiem lub w przypadku rozwodu,  ale ze względu na uwielbienie Brytyjczyków i rozpoznawalność Diany tytuł księżnej Walii jej pozostawiono.

Tytuł Jej Królewskiej Wysokości odebrano Dianie zgodnie z protokołem królewskim. Co ciekawe, królowa nie łamiąc protokołu, chciała pozostawić Dianie możliwość posługiwania się chociaż tytułem Jej Królewskiej Mości. Książę Karol był nieugięty i za wszelką cenę chciał doprowadzić do tego, by Diana nie czuła się już członkiem rodziny. 

Więcej na temat rodziny królewskiej znajdziecie w naszej grupie na Facebooku: link tutaj>>

Warunki rozwodowe Diany: mieszkanie, odszkodowanie i opieka nad synami

Jednym z warunków, jakie ustanowiono przy rozwodzie był ten, dotyczący apartamentu, w którym Diana zamieszka po rozwodzie. Księżna zatrzymała prawo mieszkania w pałacu Kensington, gdzie przeprowadziła się z Highrove, w którym pozostał Karol. Księżnej przysługiwało także odszkodowanie pieniężne, które szacuje się na 17-20 milionów funtów.

Zobacz również: Tak Diana walczyła z Camillą o serce Karola: „Już wtedy wiedziałam, że jest ktoś jeszcze”

Diana zachowała także prawo do wspólnej opieki nad synami, które dzieliła wraz z Karolem. Zgodnie z zasadami, jakie panują na brytyjskim dworze, po rozwodzie w royal family to ojciec przejmuje pełną kontrolę nad potomstwem, a matka ma jedynie prawo do nieograniczonych wizyt z pociechami. Dla Diany zrobiono jednak wyjątek, stawiając jej ultimatum - nie może udzielić żadnego wywiadu, który oczerniłby rodzinę królewską.

Karol odpowiedzialny był za to za ponoszenie kosztów utrzymania rezydencji, ale odpowiadał także finansowo za wychowanie i kształcenie Harry’ego i Williama. Diana po rozwodzie nie zrezygnowała jednak ze służbowych podróży, które były opłacane przez Pałac Buckingham i do samego końca wykonywała swe obowiązki jako księżna Walii. 

1/5
Księżna Diana, książę Karol
Copyright @East News
1/5

Dziś mija 22 lata od rozwodu Diany z Karolem...

2/5
Księżna Diana, książę Karol
Copyright @East News
2/5

Karol oświadczył się Dianie 24 lutego 1981 roku. 

3/5
Księżna Diana, książę Karol, Diana i Karol, sekrety Diany, dzienniki Diany
Copyright @East News
3/5

Gdy premier Wielkiej Bytanii ogłosił, że książę i księżna Walii zdecydowali się polubowną separację media nie pozostawiły na Karolu suchej nitki. Od 1992 do 1996 roku wiedli swoje życie osobno, ale wciąż jako małżeństwo.

4/5
księżna Diana, książę Karol
Copyright @East News
4/5

Rozwód w rodzinie królewskiej dziś nie jest niczym nadzwyczajnym, ale jeszcze dwadzieścia lat temu był nie do pomyślenia. To wydarzenie porównywano wręcz do abdykacji Edwarda VIII. Mimo to na taki właśnie krok zdecydowali się Karol i Diana.

5/5
Księżna Diana i książę Karol
Copyright @East News
5/5

Para niemal od samego początku tworzyła niedobraną parę. Mówi się, że już trzy lata po ślubie książęce małżeństwo się rozpadło, ale para robiła wszystko, by ukryć to przed mediami. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.