Wtedy Diana pożegnała się z królewskim życiem

Gabriela Czernecka 8 grudnia 2022 10:28

Rozwód Diany i Karola odbił się szerokim echem w mediach. Ich problemy małżeńskie zaczęły się już na samym początku ich związku. Ona nie była gotowa na życie na świeczniku, on zakochany w Camilli Parker-Bowles nie był przygotowany na poświęcenia dla korony. Mimo to próbowali stworzyć rodzinę. Niestety bezskutecznie... Jakich warunków musiała przestrzegać Diana po rozstaniu z ówczesnym księciem?

Rozwód Diany z Karolem

Rozwód w rodzinie królewskiej dziś nie jest niczym nadzwyczajnym, ale jeszcze ponad dwie dekady temu był nie do pomyślenia. To wydarzenie porównywano wręcz do abdykacji Edwarda VIII. Mimo to na taki właśnie krok zdecydowali się Karol i Diana. Para niemal od samego początku tworzyła niedobraną parę. Mówi się, że już trzy lata po ślubie książęce małżeństwo się rozpadło, ale para robiła wszystko, by ukryć to przed mediami. 

Gdy premier Wielkiej Bytanii ogłosił, że ówczesny książę i księżna Walii zdecydowali się polubowną separację media nie pozostawiły na Karolu suchej nitki. Od 1992 do 1996 roku wiedli swoje życie osobno, ale wciąż jako małżeństwo. W końcu po czterech latach separacji uzyskano porozumienie, zgodnie z którym Diana  jako ta, która wstąpiła do rodziny królewskiej, musiała przestrzegać pewnych zasad.

Czytaj też: Prawda o dokumencie Harry'ego i Meghan wyszła na jaw. W zwiastunie pojawiły się manipulacje

Warunki rozwodowe Diany i Karola: tytuł księżnej Walii

Choć Diana zachowała tytuł księżnej Walii, pozbawiono ją tytułu Jej Królewskiej Wysokości. Jak podawał niedawno Popsugar, był to wyjątek od królewskiego protokołu, bowiem tytuł księżnej Walii otrzymuje żona księcia Walii. Tytuł ten traci jednak w przypadku wstąpienia na tron wraz z małżonkiem lub w przypadku rozwodu,  ale ze względu na uwielbienie Brytyjczyków i rozpoznawalność Diany tytuł księżnej Walii jej pozostawiono.

Tytuł Jej Królewskiej Wysokości odebrano Dianie zgodnie z protokołem królewskim. Co ciekawe, królowa nie łamiąc protokołu, chciała pozostawić Dianie możliwość posługiwania się chociaż tytułem Jej Królewskiej Mości. Książę Karol był nieugięty i za wszelką cenę chciał doprowadzić do tego, by Diana nie czuła się już członkiem rodziny. 

Warunki rozwodowe Diany: mieszkanie, odszkodowanie i opieka nad synami

Jednym z warunków, jakie ustanowiono przy rozwodzie był ten, dotyczący apartamentu, w którym Diana zamieszka po rozwodzie. Księżna zatrzymała prawo mieszkania w pałacu Kensington, gdzie przeprowadziła się z Highrove, w którym pozostał Karol. Księżnej przysługiwało także odszkodowanie pieniężne, które szacuje się na 17-20 milionów funtów.

Diana zachowała także prawo do wspólnej opieki nad synami, które dzieliła wraz z Karolem. Zgodnie z zasadami, jakie panują na brytyjskim dworze, po rozwodzie w royal family to ojciec przejmuje pełną kontrolę nad potomstwem, a matka ma jedynie prawo do nieograniczonych wizyt z pociechami. Dla Diany zrobiono jednak wyjątek, stawiając jej ultimatum - nie może udzielić żadnego wywiadu, który oczerniłby rodzinę królewską.

Karol odpowiedzialny był za to za ponoszenie kosztów utrzymania rezydencji, ale odpowiadał także finansowo za wychowanie i kształcenie Harry’ego i Williama. Diana po rozwodzie nie zrezygnowała jednak ze służbowych podróży, które były opłacane przez Pałac Buckingham i do samego końca wykonywała swe obowiązki jako księżna Walii.  

Zobacz także: Wielka Brytania. Nauczyciel z byłej szkoły dzieci księżnej Kate i księcia Williama został aresztowany

1/6
Księżna Diana, książę Karol
Copyright @East News
1/6

Dziś mija 26 lat od rozwodu księżnej Diany i księcia Karola...

2/6
Księżna Diana, książę Karol
Copyright @East News
2/6

Karol oświadczył się Dianie 24 lutego 1981 roku. 

3/6
Księżna Diana, książę Karol, Diana i Karol, sekrety Diany, dzienniki Diany
Copyright @East News
3/6

Gdy premier Wielkiej Bytanii ogłosił, że książę i księżna Walii zdecydowali się polubowną separację media nie pozostawiły na Karolu suchej nitki. Od 1992 do 1996 roku wiedli swoje życie osobno, ale wciąż jako małżeństwo.

4/6
księżna Diana, książę Karol
Copyright @East News
4/6

Rozwód w rodzinie królewskiej dziś nie jest niczym nadzwyczajnym, ale jeszcze dwadzieścia lat temu był nie do pomyślenia. To wydarzenie porównywano wręcz do abdykacji Edwarda VIII. Mimo to na taki właśnie krok zdecydowali się Karol i Diana.

5/6
Księżna Diana i książę Karol
Copyright @East News
5/6

Para niemal od samego początku tworzyła niedobraną parę. Mówi się, że już trzy lata po ślubie książęce małżeństwo się rozpadło, ale para robiła wszystko, by ukryć to przed mediami. 

6/6
Ślub księżnej Diany i księcia Karola, 29.07.1981 rok
Copyright @Tim Graham Photo Library via Getty Images
6/6

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…