KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ulubiony król Hitlera, który wybrał miłość zamiast tronu i korony. Kim był Edward VIII?

Imprezowicz, który nie stronił od używek i romansów...

Gabriela Czernecka 28 maja 2021 09:35

Chłopięca uroda, promienny urok, nonszalancki styl życia. Imprezowicz, który nie stronił od używek, a dzięki nieprzeciętnej urodzie mógł przebierać w kochankach. Mówi się, że był pierwszym celebrytą w rodzinie królewskiej, ale uwielbiany przez tłumy arystokrata wcale nie chciał być królem. To zmieniło się, gdy poznał amerykańską rozwódkę Wallis Simpson, która stała się autorką największego skandalu obyczajowego XX wieku. Kim był król Edward VIII? 

Król Edward VIII - kim był wuj królowej Elżbiety II?

Dziś pamięta się o nim głównie dlatego, że dla miłości porzucił królewski tron. Edward VIII abdykował 11 grudnia 1936 roku. Królem był przez zaledwie dziesięć miesięcy, nie doczekał nawet koronacji, ale miłość okazała się dla niego ważniejsza. Po abdykacji otrzymał tytuł Księcia Windsoru, ale także zakaz pokazywania się na królewskim dworze. Wszystko za sprawą miłości do Amerykanki, dwukrotnej rozwódki i... skandalistki, Wallis Simpson, dla której kompletnie stracił głowę: „Staje się ona życiową  obsesją znudzonego monotonią młodego arystokraty. Ten jest gotów zrobić wszystko, by zaimponować Wallis (...). Spełnia prośbę ukochanej i nad basenem maluje jej paznokcie u nóg (scenę podpatruje służący). Innym razem, udając psa, następca tronu na czworaka szczeka, prosząc ją o papierosa”, pisze Marek Rybarczyk w książce Skandale angielskich dworów

Sprawdź: Jego podejrzewano, że jest gejem, ona jest powiernicą sekretów królowej. Oto tajemnice Wessexów

Zanim jednak zagłębimy się w związek tej dwójki, nie można nie wspomnieć o tym, kim był Edward VIII, a tak naprawdę książę David tak mówili do niego najbliżsi i rodzina zanim został królem). Przede wszystkim młody David od małego nienawidził dworskich konwenansów. Szybko rozpoczął swoje miłosne podboje, a dzięki nieodpartemu urokowi mógł przebierać w kochankach. Stał się nie tylko idolem dla Brytyjczyków, ale mówi się, że był jednym z pierwszych celebrytów - podziwiano go bowiem nie tylko w Londynie, ale i Nowym Jorku czy Paryżu. Jak pisze Marek Rybarczyk w książce Skandale angielskich dworów, dzieciństwo nie wróżyło mu takich sukcesów.

król Edward VIII
Fot. Getty Images

Ojciec, Król Jerzy V miał bardzo surowe podejście do obu swoich synów - Davida (przyszłego Edwarda VIII) i Jerzego VI (ojca królowej Elżbiety II). Traktował ich jak rekrutów i krytykował za każde odstępstwo od protokołu. Mimo to David nie omieszkał korzystać z uroków życia: „W szkole morskiej w Dartmouth, do której zagnał synów Jerzy V, nastoletni David złapał świnkę i stał się bezpłodny. I przez całe życie przypominał trochę dziecko - kaprysił i był bardzo wybuchowy”, pisze Rybarczyk. Mimo tego, że do dziś nie potwierdzono plotek o niepłodności przyszłego króla, to ten często korzystał z usług pań do towarzystwa, a mimo to nie posiadał potomstwa. 

przypominał trochę dziecko - kaprysił i był bardzo wybuchowy

Kobiety szalały za przystojnym księciem, który był uosobieniem wszystkiego, co modne i nowoczesne. Kochał tańczyć i pić alkohol, słuchał jazzu, jadał dietetyczne potrawy. Mimo uwielbienia tłumu, nie nadawał się jednak na króla. Choć często romansował z mężatkami, nie przestrzegał protokołu i  wszystko, co związane było z monarchią, traktował z przymróżeniem oka. W 1918 roku związał się z Winifredą Dudley Ward i był jej wierny przez szesnaście lat. Sądzono, że wreszcie się ustatkuje. 

Edward VIII i Wallis Simpson - historia skandalicznego romansu

To się zmieniło, gdy poznał amerykańską rozwódkę, Wallis Simpson. I choć ich związek wzbudzał kontrowersje, wszyscy tak naprawdę tylko czekali aż przyszły król w końcu znudzi się skandalistką. Przypomnijmy, że Wallis tak bardzo zawróciła w głowie ukochanemu, że ten nawet malował jej paznokcie u stóp, gdy odpoczywała nad basenem. Była Amerykanką, dwukrotną rozwódką, a na dodatek wątpiono w to, czy w ogóle jest kobietą!

Zobacz też: Książę Harry wypowiada wojnę monarchii?! „To mój obowiązek, żeby...”

Król Edward VIII, Wallis Simpson
Fot. Getty Images

Gdy 20 stycznia 1936 roku zmarł król Jerzy V (dziadek Elżbiety II), Edward VIII objął tron, a jego romans trafił na pierwsze strony gazet. Związek króla z Amerykanką, a do tego dwukrotną rozwódką, kobietą, o której pisano, że jest szpiegiem, a nawet hermafrodytą, był ciosem dla monarchii. Ich małżeństwu sprzeciwiało się społeczeństwo oraz Kościół. W międzyczasie zaczęto przyglądać się samemu królowi. Za jego największe grzechy uważano sympatyzowanie z Hitlerem i współpracowanie z nazistami. Nic sobie nie robił z tego, że media wątpią w jego umiejętność panowania, ale gdy prasa zaczęła źle pisać o wybrance jego serca, natychmiast reagował. 

Edward VIII wybrał Wallis i... abdykował. Panował 325 dni, nie zdążył być nawet koronowany

Mimo to na ślub z Wallis Simpson król Edward VIII potrzebował oficjalnej zgody. Parlament w końcu postawił królowi ultimatum - albo tron albo miłość. Edward VIII wybrał Wallis i... abdykował. Panował 325 dni, nie zdążył być nawet koronowany. Według licznych biografii, nigdy nie żałował swojej decyzji. Rok poźniej stanął z Wallis na ślubnym kobiercu, ale nikt z rodziny królewskiej nie pojawił się na uroczystości. Już nie król, a książę Windsoru wraz z żoną zostali skazani na banicję. Książę początkowo sądził, że będzie mógł wrócić do Wielkiej Brytanii po roku lub dwóch latach spędzonych na wygnaniu, ale król Jerzy VI nie wyraził na to zgody, grożąc sankcjami. 

I tak książę Windsoru i Wallis Simpson do końca życia mieszkali we Francji. W listopadzie 1971 wykryto u księcia raka krtani. Niestety okazało się, że jego stan jest na tyle zaawansowany, że operacja była bezcelowa. Królowa Elżbieta wykorzystała oficjalną wizytę w Paryżu i odwiedziła stryja dopiero 19 maja 1972 w parku Bagatela. Dziesięć dni później, 29 maja 1972 książę Edward zmarł w ramionach swojej żony, szepcząc jej do ucha „Kochanie...”.  

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.