Najlepsze filmy z Vinem Dieselem. Ranking Top 5

Polub stronę

1. Szeregowiec Ryan 2005

Saving Private Ryan

  • Ocena:
Szeregowiec Ryan

Trwa ofensywa Aliantów w Normandii. Szturm na dobrze strzeżone plaże kończy się sukcesem. Zostaje jednak okupiony ogromnymi stratami. Wśród żołnierzy, którzy zginęli w boju jest trzech braci Ryanów. Czwarty z nich, James Francis (Matt Damon) zaginął gdzieś poza liniami wroga. Dowództwo armii postanawia zrobić wszystko, by Więcej

Trwa ofensywa Aliantów w Normandii. Szturm na dobrze strzeżone plaże kończy się sukcesem. Zostaje jednak okupiony ogromnymi stratami. Wśród żołnierzy, którzy zginęli w boju jest trzech braci Ryanów. Czwarty z nich, James Francis (Matt Damon) zaginął gdzieś poza liniami wroga. Dowództwo armii postanawia zrobić wszystko, by tylko uratować żołnierza. Do trudnej i niebezpiecznej misji zostaje wybrany oddział doświadczonego kapitana Millera (Tom Hanks). Ich zadaniem jest odnalezienie za wszelką cenę szeregowca Ryana i sprowadzenie go w bezpieczne miejsce. Wiedząc, że mogą przypłacić to zadanie życiem, żołnierze wyruszają na swoją najprawdopodobniej najtrudniejszą misję.

Wyreżyserowany przez Stevena Spielberga Szeregowiec Ryan wprowadził kino wojenne w XXI wiek. Wszystko za sprawą imponującej, kilkuminutowej sekwencji lądowania na plażach Normandii. Krwawy i ekscytujący spektakl unaocznił okropieństwa wojny i sprawił, że widz znalazł się w samym jej środku. Duża w tym zasługa nagrodzonego Oscarem operatora Janusza Kamińskiego, który z kamerą wkroczył pomiędzy żołnierzy. Razem z nimi wyruszyliśmy w pełną patosu, emocji i wątpliwości o sens tego wszystkiego podróż poprzez zniszczone wojną francuskie miasteczka i miejsca, w których wciąż czyha śmierć. Szeregowiec Ryan został w sumie nagrodzony pięcioma Oscarami, w tym dla Spielberga za reżyserię. Vin Diesel wcielił się tu w rolę jednego z żołnierzy oddziału kapitana Millera, szeregowego Adriana Caparzo.

2. Szybcy i wściekli 5 2011

Fast Five

  • Ocena:
Szybcy i wściekli 5

Ekipa Briana O'Connera (Paul Walker) i Dominica Toretto (Vin Diesel) ukrywa się przed organami ścigania w Rio de Janeiro. Na zlecenie jednego z gangsterów postanawiają dokonać skoku na transport samochodów. Podczas akcji okazuje się, że auta są pod nadzorem amerykańskiej agencji DEA. W jednym z samochodów Dom i reszta odnajdują chip zawierający Więcej

Ekipa Briana O'Connera (Paul Walker) i Dominica Toretto (Vin Diesel) ukrywa się przed organami ścigania w Rio de Janeiro. Na zlecenie jednego z gangsterów postanawiają dokonać skoku na transport samochodów. Podczas akcji okazuje się, że auta są pod nadzorem amerykańskiej agencji DEA. W jednym z samochodów Dom i reszta odnajdują chip zawierający informacje o miejscu złożenia 100 milionów dolarów należących do ich zleceniodawcy. Chcąc się odegrać zaczynają planować śmiały skok na te pieniądze. Tymczasem do Brazylii przybywa agent specjalny Hobbs (Dwayne Johnson), którego zadaniem jest postawienie ekipy Briana i Doma przed obliczem sprawiedliwości.

Obok Xandera Cage'a i Richarda B. Riddicka, Dominic Toretto to najbardziej znana postać wykreowana przez Vina Diesela. Do tej pory (lipiec 2017) wystąpił już w ośmiu częściach tej popularnej serii (w trzeciej: Szybcy i wściekli: Tokio Drift jedynie w małym epizodzie po napisach). Wszystko zaczęło się od wyreżyserowanego przez Roba Cohena filmu Szybcy i wściekli, który okazał się jednym z największych hitów kasowych 2001 roku. Sukces był tym większy, że niespodziewany. Poświęcony nielegalnym wyścigom samochodowym został oparty na motywach artykułu „Racer X” opublikowanego w magazynie Vibe. Przez lata seria Szybcy i wściekli stopniowo zmieniała się z opowieści o wyścigach w historie o zuchwałych skokach dokonanych przy użyciu samochodów. Sygnał do tej zmiany dał właśnie najlepszy z całej serii film Szybcy i wściekli 5, który został siódmym najbardziej kasowym filmem 2011 roku.

3. Pitch Black 2000

Pitch Black

  • Ocena:
Pitch Black

Odległa przyszłość. Wśród pasażerów odbywających podróż w stanie hibernacji na pokładzie statku kosmicznego Hunter-Gratzner znajduje się m.in. oficer Johns (Cole Hauser), który transportuje groźnego przestępcę Richarda B. Riddicka (Vin Diesel). Dzięki modyfikacji oczu, Riddick posiada umiejętność widzenia w ciemności. Wiąże Więcej

Odległa przyszłość. Wśród pasażerów odbywających podróż w stanie hibernacji na pokładzie statku kosmicznego Hunter-Gratzner znajduje się m.in. oficer Johns (Cole Hauser), który transportuje groźnego przestępcę Richarda B. Riddicka (Vin Diesel). Dzięki modyfikacji oczu, Riddick posiada umiejętność widzenia w ciemności. Wiąże się to jednak z nadwrażliwością na światło. Zderzenie statku z odłamkami komety sprawia, że konieczne jest awaryjne lądowanie na najbliższej planecie. Nie wszyscy wychodzą z niego bez szwanku. Okazuje się, że dzięki trzem słońcom, planeta stale skąpana jest w świetle dziennym. Wkrótce ocaleni zostają zaatakowani przez mieszkające tu krwiożercze stworzenia. W zamian za uwolnienie, Riddick deklaruje, że pomoże reszcie wydostać się z tego miejsca. Inaczej nie kiwnie nawet palcem I spokojnie będzie patrzył jak giną.

Stale skryty za przeciwsłonecznymi okularami cyniczny żołnierz, pilot, były najemnik oraz morderca – Richard B. Riddick. To rola, która sprawiła, że o Vinie Dieselu zaczęło być głośno. Rok później dzięki roli Dominica Toretto w filmie Szybcy i wściekli ugruntował swoją pozycję wschodzącej gwiazdy kina akcji. A do roli Riddicka powracał jeszcze dwa razy w filmach: Kroniki Riddicka (2004) oraz Riddick (2013). Pitch Black w reżyserii Davida Twohy'ego wbrew nieprzychylnym recenzjom okazał się kasowym hitem (tzw. uśpionym hitem, czyli filmem, który zdobywa sukces pomimo niewielkiej promocji lub jej całkowitego braku). Głównie dzięki postaci antybohatera, w jakiego wcielił się Diesel. Kolejne części filmu nie zdobyły już jednak takiego rozgłosu.

4. Lojalność ponad wszystko 2006

Find me Guilty

  • Ocena:
Lojalność ponad wszystko

Końcówka lat 80. XX wieku. Nazywany Grubym Jackiem podrzędny gangster Jackie DiNorscio (Vin Diesel) zostaje skazany na 30 lat więzienia za handel narkotykami. Kuzyn Jacka, Tony Compagna (Raúl Esparza) postanawia zeznawać przeciwko rodzinie mafijnej Lucchese, dla której razem pracowali. Na jej czele stoi Nick Calabrese (Alex Rocco), którego Więcej

Końcówka lat 80. XX wieku. Nazywany Grubym Jackiem podrzędny gangster Jackie DiNorscio (Vin Diesel) zostaje skazany na 30 lat więzienia za handel narkotykami. Kuzyn Jacka, Tony Compagna (Raúl Esparza) postanawia zeznawać przeciwko rodzinie mafijnej Lucchese, dla której razem pracowali. Na jej czele stoi Nick Calabrese (Alex Rocco), którego chce dopaść prokurator okręgowy Sean Kierney (Linus Roache). Jack również dostaje możliwość zostania świadkiem oskarżenia na zbliżającym się procesie, ale nie zamierza wydawać swoich przyjaciół z mafii. Rusza wielki i głośny proces, na którym DiNorscio zostaje jednym z oskarżonych. Widząc nieporadność swojego adwokata, Gruby Jack postanawia bronić się sam.

Przyzwyczajonych do wcześniejszych wcieleń aktora, musiała zaskoczyć całkowita transformacja Vina Diesela konieczna do odegrania roli Grubego Jacka. Diesel przytył do tej roli i pozwolił oszpecić się charakteryzacji. Wygląd fizyczny nie był jednak dla niego najważniejszy. Udziałem w filmie Lojalność ponad wszystko (znanym także pod tytułem Uznajcie mnie za winnego) Diesel chciał udowodnić, że dobrze czuje się także w rolach skrajnie różnych od bohaterów kina akcji, jakich kreował wcześniej. Próba została przyjęta z uznaniem, a rola w filmie wyreżyserowanym przez Sidneya Lumeta to jedna z najlepszych w karierze Vina Diesela. Film Lojalność ponad wszystko opowiada prawdziwą historię procesu mafijnej rodziny Lucchese, jaki rozpoczął się w 1987 roku przed sądem w New Jersey. Był to pierwszy przypadek procesu, w którym na ławie oskarżonych zasiedli wszyscy członkowie rodziny mafijnej sądzeni z jednego aktu oskarżenia. Część scenariusza filmu stanowiły oryginalne transkrypcje sądowe z tego procesu.

5. Stalowy gigant 1999

The Iron Giant

  • Ocena:
Stalowy gigant

Październik 1957 roku. Wyścig kosmiczny wchodzi w nową erę wraz z wysłaniem przez Rosjan w kosmos pierwszego Sputnika. Niedługo potem u wybrzeży Maine rozbija się tajemniczy obiekt, który spadł prosto z nieba. Prawdę o nim odkrywa dziewięcioletni Hogarth Hughes. Chłopiec widzi, że to ogromny stalowy robot, który próbuje doładować się Więcej

Październik 1957 roku. Wyścig kosmiczny wchodzi w nową erę wraz z wysłaniem przez Rosjan w kosmos pierwszego Sputnika. Niedługo potem u wybrzeży Maine rozbija się tajemniczy obiekt, który spadł prosto z nieba. Prawdę o nim odkrywa dziewięcioletni Hogarth Hughes. Chłopiec widzi, że to ogromny stalowy robot, który próbuje doładować się przy wykorzystaniu linii wysokiego napięcia. Wkrótce wychowywany samotnie przez matkę Hogarth zaprzyjaźnia się z gigantem, który obdarzony jest ciekawością świata i dobrym sercem. Tymczasem do miasta przybywa ogarnięty paranoją agent rządowy Kent Mansley, który poznaje tajemnicę giganta i alarmuje wojsko.

Jest w dorobku aktorskim Vina Diesela kilka znaczących ról „głosowych”, wśród których najbardziej rozpoznawalną jest chyba drewniany Groot ze Strażników Galaktyki. Ale to także kochany przez wszystkich posiadacz gołębiego serca: Stalowy gigant. Oparty na motywach powieści The Iron Man autorstwa Teda Hughesa film Stalowy gigant to reżyserski debiut Brada Birda, autora takich filmów jak Ratatouille czy Iniemamocni. Uważany za jeden z najlepszych współczesnych filmów animowanych Stalowy gigant dopiero po latach doczekał się uznania. Z powodu kiepskiej kampanii reklamowej film Birda okazał się klapą finansową. Nie przeszkodziło mu to w zostaniu dziełem kultowym. Postać Stalowego giganta można było niedawno zobaczyć w filmie Stevena Spielberga: Player One.

Podobne rankingi

Nie tylko Tony Stark. 5 najlepszych filmów z Robertem Downeyem Juniorem

plakat filmu Chaplin. Robert Downey Jr. plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Urodzeni mordercy. Oliver Stone plakat filmu Sherlock Holmes/Galapagos Films plakat filmu Jaja w tropikach
cały ranking

Nie tylko Kapitan Ameryka. 5 najlepszych filmów z Chrisem Evansem

plakat filmu Obdarowani. Imperial Cinepix plakat filmu Snowpiercer: Arka przyszłości, Chris Evans zdjęcie z filmu W stronę słońca. Danny Boyle plakat filmu Komórka, Chris Evans zdjęcie z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów
cały ranking

Nie tylko Niesamowity Hulk. 5 najlepszych filmów z Markiem Ruffalo

Michael Keaton i Mark Ruffalo plakat filmu Wyspa tajemnic. Leonardo Di Caprio plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Zakochany bez pamięci, Eternal Sunshine of Spotless Mind plakat filmu Iluzja/Monolith Video
cały ranking

Nie tylko Thor. 5 najlepszych filmów z Chrisem Hemsworthem

plakat filmu Wyścig, Rush. Chris Hemsworth, Daniel Bruhl plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Dom w głębi lasu plakat filmu W samym sercu morza. Chris Hemsworth, Ron Howard. plakat filmu Królewna Śnieżka i Łowca
cały ranking

Nie tylko Loki. 5 najlepszych filmów z Tomem Hiddlestonem

plakat filmu O północy w Paryżu. Woody Allen plakat z filmu Tylko kochankowie przeżyją. Tom Hiddleston, Tilda Swinton zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg plakat filmu Kong. Wyspa Czaszki, reż. Jordan Vogt-Roberts plakat filmu Crimson Peak. Wzgórze krwi. Guillermo del Toro
cały ranking

Nie tylko Doktor Strange i Sherlock Holmes. 5 najlepszych filmów z Benedictem Cumberbatchem

plakat filmu Zniewolony. 12 Years a Slave. Steve McQueen plakat filmu Sierpień w hrabstwie Osage plakat filmu Pokuta, Joe Wright zdjęcie z filmu Gra tajemnic. Benedict Cumberbatch zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg
cały ranking

Nie tylko Star-Lord. 5 najlepszych filmów z Chrisem Prattem

plakat filmu Jurassic World plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Wróg numer jeden, Zero Dark Thirty plakat filmu Moneyball, Brad Pitt zdjęcie z filmu Siedmiu wspaniałych, Denzel Washington
cały ranking

Nie tylko Heimdall. 5 najlepszych filmów z Idrisem Elbą

plakat filmu Beasts of No Nation, Netflix, Idris Elba plakat filmu Mandela: Droga do wolności, Idris Elba plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington plakat filmu Pacific Rim
cały ranking

Nie tylko Thanos. 7 najlepszych filmów z Joshem Brolinem

plakat filmu Goonies. Richard Donner plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, bracia Coen plakat filmu Sicario plakat filmu Obywatel Milk. Sean Penn plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington
cały ranking

Top 6 najlepszych filmów z Ryanem Reynoldsem

plakat filmu Deadpool. Ryan Reynolds plakat filmu X-Men Geneza: Wolverine. Hugh Jackman zdjęcie z filmu Złota dama zdjęcie z filmu Narzeczony mimo woli. Sandra Bullock, Ryan Reynolds plakat filmu Bodyguard Zawodowiec. Monolith Films
cały ranking

Najlepsze filmy z Cezarym Pazurą. Ranking Top 10

plakat filmu Chłopaki nie płaczą plakat filmu Kiler zdjęcie z filmu Psy plakat filmu Tato plakat filmu Nic śmiesznego
cały ranking

Najlepsze filmy z Javierem Bardemem. Ranking Top 5

plakat filmu W stronę morza plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, bracia Coen plakat filmu Biutiful zdjęcie z filmu Drżące ciało plakat filmu Skyfall
cały ranking

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem. Ranking Top 10

plakat filmu Forrest Gump, Tom Hanks plakat filmu Szeregowiec Ryan. Steven Spielberg plakat filmu Zielona mila. Tom Hanks plakat filmu Apollo 13 plakat filmu Filadelfia, Jonathan Demme
cały ranking

Dziesięć najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone. Ranking Top 10

Plakat filmu Rocky. Sylvester Stallone zdjęcie z Rambo: Pierwsza krew. Sylvester Stallone plakat filmu Creed. Narodziny legendy. Ryan Coogler plakat filmu Niezniszczalni 2/Monolith Video plakat filmu Cobra. Sylvester Stallone
cały ranking

Najlepsze filmy z Dwayne'em Johnsonem. Ranking Top 10

plakat filmu Szybcy i wściekli 5 plakat filmu Gang z boiska, Dwayne Johnson plakat filmu Król Skorpion plakat filmu Sztanga i cash. Michael Bay plakat filmu Policja zastępcza
cały ranking

Najlepsze filmy z Harrisonem Fordem. Ranking Top 10

plakat filmu Poszukiwacze zaginionej Arki. Steven Spielberg, Harrison Ford, Indiana Jones plakat filmu Imperium kontratakuje. Irvin Kershner plakat filmu Czas apokalipsy, Apocalypse Now plakat filmu Gwiezdne wojny Nowa nadzieja. Imperial Cinepix plakat filmu Indiana Jones i Ostatnia krucjata. Steven Spielberg
cały ranking