Dziesięć najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Rocky 1976

Rocky

  • Ocena:
Rocky

Rocky Balboa to pięściarz walczący w podrzędnych filadelfijskich klubach bokserskich. Na życie zarabia trudniąc się odbieraniem długów. Najlepszym przyjacielem Rocky'ego jest Paulie (Burt Young), w którego nieśmiałej siostrze Adrian (Talia Shire) podkochuje się Balboa. Wkrótce w Filadelfii ma dojść do bokserskiej walki o tytuł mistrza Więcej

Rocky Balboa to pięściarz walczący w podrzędnych filadelfijskich klubach bokserskich. Na życie zarabia trudniąc się odbieraniem długów. Najlepszym przyjacielem Rocky'ego jest Paulie (Burt Young), w którego nieśmiałej siostrze Adrian (Talia Shire) podkochuje się Balboa. Wkrótce w Filadelfii ma dojść do bokserskiej walki o tytuł mistrza świata, którego bronił będzie niepokonany Apollo Creed (Carl Weathers). Kiedy jego przeciwnik zostaje kontuzjowany, Apollo postanawia dać szansę walki o tytuł jakiemuś nieznanemu bokserowi z Filadelfii. Wybór pada na Rocky'ego, który zaczyna intensywny trening pod okiem Mickeya (Burgess Meredith).

Napisanie scenariusza do filmu Rocky zajęło Sylvestrowi Stallone zaledwie trzy i pół dnia. Zainteresowane nim duże studio filmowe przyjęło warunek autora, który zgodził się sprzedać swój tekst, o ile wystąpi w roli tytułowej w nakręconym na jego podstawie filmie. Reszta jest już legendą kina. Rola Rocky'ego Balboy przyniosła Sylvestrowi Stallone sławę i na dobre rozpoczęła jego karierę. Popularny Sly został nominowany do Oscara w dwóch kategoriach (najlepszy aktor, najlepszy scenariusz), a film w reżyserii Johna G. Avildsena został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu roku. Nakręcony za niewiele ponad milion dolarów film przyniósł dochód przekraczający dwieście milionów dolarów. Poczciwy i wojowniczy Rocky powrócił na duży ekran w siedmiu kolejnych filmach serii – licząc ze spin-offem Creed: Narodziny legendy, o którym za chwilę.

2. Rambo: Pierwsza krew 1982

First Blood

  • Ocena:
Rambo: Pierwsza krew

John Rambo (Sylvester Stallone) to weteran wojny w Wietnamie, który siedem lat po zwolnieniu z wojska przemierza Stany wybierając się z odwiedzinami do starego kumpla z oddziału. Na miejscu dowiaduje się, że jego kompan nie żyje z powodu herbicydu rozpylanego w trakcie wojny przez armię amerykańską. Kolejnym punktem na trasie podróży Johna jest Więcej

John Rambo (Sylvester Stallone) to weteran wojny w Wietnamie, który siedem lat po zwolnieniu z wojska przemierza Stany wybierając się z odwiedzinami do starego kumpla z oddziału. Na miejscu dowiaduje się, że jego kompan nie żyje z powodu herbicydu rozpylanego w trakcie wojny przez armię amerykańską. Kolejnym punktem na trasie podróży Johna jest niewielkie miasteczko Hope, w którym chciałby na chwilę się zatrzymać i coś zjeść. Zmierzającego w jego stronę weterana zauważa szeryf Will Teasle (Brian Dennehy), który nie kryje wobec Rambo niechęci. Wywieziony poza granice miasta John wraca do Hope i wkrótce popada w poważny konflikt z prawem.

Pierwszymi skojarzeniami, jakie przychodzą do głowy na dźwięk nazwiska Stallone są Rocky i Rambo. To dwie najsłynniejsze postaci, jakie zagrał ten popularny aktor. Podobnie jak i bokser Balboa, także i John Rambo powrócił w trzech kolejnych filmach serii. W pierwszej, opartej na motywach powieści Davida Morrella, który stworzył postać Johna Rambo, weteran wojny wietnamskiej podejmuje partyzancką walkę z pełnymi nienawiści pod jego adresem policjantami. Kiedy akcja filmu przenosi się do otaczających Hope lasów, stróże prawa są bezsilni w starciu z prawdziwą maszyną do zabijania. Wpłynąć na Rambo może jedynie jego dowódca: pułkownik Sam Trautman (Richard Crenna). Stallone współtworzył scenariusz do wszystkich części serii Rambo, a na jesień 2019 roku została zapowiedziana premiera filmu Rambo V.

3. Creed: Narodziny legendy 2015

Creed

  • Ocena:
Creed: Narodziny legendy

Adonis Johnson (Michael B. Jordan) to nieślubny syn bokserskiego mistrza świata Apollo Creeda wychowywany od małego przez jego żonę Mary Anne (Phylicia Rashad), która zabrała go z sierocińca. Adonis nie potrafi znaleźć dla siebie innego zajęcia niż boks. Choć Mary Anne jest przeciwna temu, by Adonis kontynuował karierę bokserską – jej mąż Więcej

Adonis Johnson (Michael B. Jordan) to nieślubny syn bokserskiego mistrza świata Apollo Creeda wychowywany od małego przez jego żonę Mary Anne (Phylicia Rashad), która zabrała go z sierocińca. Adonis nie potrafi znaleźć dla siebie innego zajęcia niż boks. Choć Mary Anne jest przeciwna temu, by Adonis kontynuował karierę bokserską – jej mąż zginął na ringu – to nie jest w stanie go powstrzymać. Adonis wyrusza do Filadelfii, by spotkać się tam z przyjacielem ojca, Rockym Balboą (Sylvestrem Stallone) i poprosić, by został jego trenerem. Kiedy wybucha wiadomość, że do Filadelfii dotarł syn słynnego Apolla, Adonis otrzymuje propozycję lukratywnej walki. Warunek jest jeden: wystąpi na ringu pod nazwiskiem ojca.

Choć w zestawieniu dziesięciu najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone postanowiliśmy traktować serie, jako jedno pełne dzieło, dla filmu Creed robimy wyjątek. Nie jest to bowiem kolejna część serii Rocky, a jej spin-off, której bohaterem jest Adonis Johnson. Stallone powraca do roli Rocky'ego, ale już nie wchodzi na ring. Walczący z ciężką chorobą Balboa to popis aktorski Stallone'a, który za swoją rolę otrzymał Złotego Globa i nominację do Oscara. Przegrał jednak rywalizację oskarową z Markiem Rylance'em i jego rolą w filmie Most szpiegów. Creed to rasowe kino bokserskie podlane sporą dawką nostalgii i melancholii. Film w reżyserii Ryana Cooglera odniósł sukces i był dobrze oceniany przez krytyków. 21 listopada 2018 premierę będzie miała kontynuacja filmu Cooglera: Creed II.

Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

4. Niezniszczalni 2 2012

The Expendables 2

  • Ocena:
Niezniszczalni 2

Barney Ross (Sylvester Stallone) to przywódca grupy najemników nazywanej Niezniszczalnymi. Po udanej misji w Nepalu przyjmują kolejne zadanie. Agent CIA Mr. Church (Bruce Willis) chce, by Niezniszczalni wybrali się do Albanii, na której terytorium spadł amerykański samolot wojskowy. Barney i jego ludzie mają zabrać z jego pokładu komputer, na Więcej

Barney Ross (Sylvester Stallone) to przywódca grupy najemników nazywanej Niezniszczalnymi. Po udanej misji w Nepalu przyjmują kolejne zadanie. Agent CIA Mr. Church (Bruce Willis) chce, by Niezniszczalni wybrali się do Albanii, na której terytorium spadł amerykański samolot wojskowy. Barney i jego ludzie mają zabrać z jego pokładu komputer, na którego dysku zapisane zostało miejsce składowania pięciu ton plutonu pozostałego po radzieckiej armii. Po dotarciu na miejsce katastrofy, Niezniszczalni zostają otoczeni przez ludzi handlarza broni Jeana Vilaina (Jean Claude Van Damme). Vilain zabiera komputer i zabija jednego z ludzi Rossa. Barney poprzysięga zemstę.

Powodzenie filmów Rocky Balboa (2006) i John Rambo (2008) pozwoliło Sylvestrowi Stallone na realizację nowych projektów. Aktor po latach posuchy powrócił do formy fizycznej i rozpoczął drugie aktorskie życie. Licząca trzy filmy seria Niezniszczalni odniosła duży sukces kasowy głównie dzięki prostemu pomysłowi, jaki stanął za jej powodzeniem. Stallone'owi, który jest również współautorem scenariuszy do filmów z serii Niezniszczalni, udało się zebrać na dużym ekranie większość gwiazd kina akcji lat 80. Obok ww. Stallone'a, Willisa i Van Damme'a w filmie Niezniszczalni 2 można zobaczyć też m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Dolpha Lundgrena czy Chucka Norrisa. Do zestawienia najlepszych filmów z Sylvestrem Stallone wybieramy drugą część Niezniszczalnych, bo według nas jest najlepsza.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

5. Cobra 1986

Cobra

  • Ocena:
Cobra

Kiedy centrum handlowe zostaje sterroryzowane przez uzbrojonego mężczyznę, zaradzić może jedynie bezkompromisowy policjant Marion Cobretti, pseudonim Cobra. Jego metody nie podobają się przełożonym, ale efektów jego pracy nie można odmówić. Tymczasem w Los Angeles grasuje seryjny morderca kobiet: Nocny Rzeźnik (Brian Thompson), lider radykalnej Więcej

Kiedy centrum handlowe zostaje sterroryzowane przez uzbrojonego mężczyznę, zaradzić może jedynie bezkompromisowy policjant Marion Cobretti, pseudonim Cobra. Jego metody nie podobają się przełożonym, ale efektów jego pracy nie można odmówić. Tymczasem w Los Angeles grasuje seryjny morderca kobiet: Nocny Rzeźnik (Brian Thompson), lider radykalnej organizacji znanej pod nazwą Nowy Świat. Kolejnym celem mordercy jest modelka Ingrid Knudsen (Brigitte Nielsen). Kobiecie udaje się uniknąć śmierci i zostaje oddana pod opiekę Cobry i jego partnera (Reni Santoni). Wkrótce cała trójka stanie się obiektem ataku ze strony fanatycznych wyznawców Nocnego Rzeźnika.

Wyreżyserowany przez George'a P. Cosmatosa i napisany przez Sylvestra Stallone film Cobra został luźno oparty na motywach powieści „Fair Game” autorstwa Pauli Gosling. Co ciekawe, została ona przeniesiona na duży ekran jeszcze raz pod tym samym książkowym tytułem w 1995 roku. Choć recenzje krytyków nie były zbyt pochlebne, film Cobra odniósł sukces kasowy, a po latach uznawany jest za kultowy. Chyba każdy kojarzy charakterystyczny wizerunek tytułowego Cobry – okulary słoneczne, dwudniowy zarost, zapałka w ustach – oraz jego czarny samochód. Cobra to rasowe kino akcji, a padający w nim cytat: „Jesteś zarazą, a ja lekarstwem”/”You're a disease, and I'm the cure” na stałe trafił do panteonu najlepszych tekstów rzucanych przez postaci grane przez Sylvestra Stallone.

Podobne rankingi

Top 10 filmów z Bruce'em Willisem

plakat filmu Pulp Fiction, Uma Thurman plakat filmu Szklana pułapka, Die Hard. Bruce Willis plakat filmu Szósty zmysł. Bruce Willis, M. Night Shyamalan plakat filmu 12 małp. Bruce Willis, Brad Pitt, Terry Gilliam zdjęcie z filmu Piąty element. Milla Jovovich
cały ranking

Top 5 filmów z Joaquinem Phoenixem

plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Gladiator. Ridley Scott plakat filmu Spacer po linie, James Mangold plakat filmu Hotel Rwanda, Terry George plakat filmu Znaki, M. Night Shyamalan
cały ranking

Nie tylko Tony Stark. 5 najlepszych filmów z Robertem Downeyem Juniorem

plakat filmu Chaplin. Robert Downey Jr. plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Urodzeni mordercy. Oliver Stone plakat filmu Sherlock Holmes/Galapagos Films plakat filmu Jaja w tropikach
cały ranking

Nie tylko Kapitan Ameryka. 5 najlepszych filmów z Chrisem Evansem

plakat filmu Obdarowani. Imperial Cinepix plakat filmu Snowpiercer: Arka przyszłości, Chris Evans zdjęcie z filmu W stronę słońca. Danny Boyle plakat filmu Komórka, Chris Evans zdjęcie z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów
cały ranking

Nie tylko Niesamowity Hulk. 5 najlepszych filmów z Markiem Ruffalo

Michael Keaton i Mark Ruffalo plakat filmu Wyspa tajemnic. Leonardo Di Caprio plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Zakochany bez pamięci, Eternal Sunshine of Spotless Mind plakat filmu Iluzja/Monolith Video
cały ranking

Nie tylko Thor. 5 najlepszych filmów z Chrisem Hemsworthem

plakat filmu Wyścig, Rush. Chris Hemsworth, Daniel Bruhl plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Dom w głębi lasu plakat filmu W samym sercu morza. Chris Hemsworth, Ron Howard. plakat filmu Królewna Śnieżka i Łowca
cały ranking

Nie tylko Loki. 5 najlepszych filmów z Tomem Hiddlestonem

plakat filmu O północy w Paryżu. Woody Allen plakat z filmu Tylko kochankowie przeżyją. Tom Hiddleston, Tilda Swinton zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg plakat filmu Kong. Wyspa Czaszki, reż. Jordan Vogt-Roberts plakat filmu Crimson Peak. Wzgórze krwi. Guillermo del Toro
cały ranking

Nie tylko Doktor Strange i Sherlock Holmes. 5 najlepszych filmów z Benedictem Cumberbatchem

plakat filmu Zniewolony. 12 Years a Slave. Steve McQueen plakat filmu Sierpień w hrabstwie Osage plakat filmu Pokuta, Joe Wright zdjęcie z filmu Gra tajemnic. Benedict Cumberbatch zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg
cały ranking

Nie tylko Star-Lord. 5 najlepszych filmów z Chrisem Prattem

plakat filmu Jurassic World plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Wróg numer jeden, Zero Dark Thirty plakat filmu Moneyball, Brad Pitt zdjęcie z filmu Siedmiu wspaniałych, Denzel Washington
cały ranking

Nie tylko Heimdall. 5 najlepszych filmów z Idrisem Elbą

plakat filmu Beasts of No Nation, Netflix, Idris Elba plakat filmu Mandela: Droga do wolności, Idris Elba plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington plakat filmu Pacific Rim
cały ranking

Nie tylko Thanos. 7 najlepszych filmów z Joshem Brolinem

plakat filmu Goonies. Richard Donner plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, bracia Coen plakat filmu Sicario plakat filmu Obywatel Milk. Sean Penn plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington
cały ranking

Najlepsze filmy z Cezarym Pazurą. Ranking Top 10

plakat filmu Chłopaki nie płaczą plakat filmu Kiler zdjęcie z filmu Psy plakat filmu Tato plakat filmu Nic śmiesznego
cały ranking

Najlepsze filmy z Javierem Bardemem. Ranking Top 5

plakat filmu W stronę morza plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, bracia Coen plakat filmu Biutiful zdjęcie z filmu Drżące ciało plakat filmu Skyfall
cały ranking

Najlepsze filmy z Tomem Hanksem. Ranking Top 10

plakat filmu Forrest Gump, Tom Hanks plakat filmu Szeregowiec Ryan. Steven Spielberg plakat filmu Zielona mila. Tom Hanks plakat filmu Apollo 13 plakat filmu Filadelfia, Jonathan Demme
cały ranking