Nie tylko Tony Stark. 5 najlepszych filmów z Robertem Downeyem Juniorem

Polub stronę

1. Chaplin 1992

Chaplin

  • Ocena:
Chaplin

Podczas pobytu w Szwajcarii, sędziwy Charlie Chaplin (Robert Downey Jr.) wspomina swoją karierę na potrzeby tworzonej właśnie autobiografii. Pierwsze wspomnienia sięgają dzieciństwa, kiedy to już w wieku czterech lat Chaplin pojawił się na deskach londyńskiego teatru. Kilka lat później młody aktor, który zyskał sławę dzięki swojemu talentowi Więcej

Podczas pobytu w Szwajcarii, sędziwy Charlie Chaplin (Robert Downey Jr.) wspomina swoją karierę na potrzeby tworzonej właśnie autobiografii. Pierwsze wspomnienia sięgają dzieciństwa, kiedy to już w wieku czterech lat Chaplin pojawił się na deskach londyńskiego teatru. Kilka lat później młody aktor, który zyskał sławę dzięki swojemu talentowi komediowemu, wyrusza na podbój Hollywood. Tam oprócz aktorstwa zajmuje się również reżyserią. Jego celem jest posiadanie całkowitej kontroli nad własnymi filmami, a w przyszłości posiadanie własnego studia filmowego. Jeszcze przed trzydziestymi urodzinami Chaplin określany jest mianem najpopularniejszej osoby na świecie. Szykuje się też do ślubu z Mildred Harris (Milla Jovovich).

Za rolę w autobiograficznym filmie w reżyserii Richarda Attenborougha, Robert Downey Jr. po raz pierwszy w karierze został nominowany do Oscara. Przegrał jednak z Alem Pacino i jego kreacją w filmie Zapach kobiety. Scenariusz do filmu Chaplin powstał na motywach książkowej autobiografii aktora, a także książki „Chaplin: His Life and Art” autorstwa krytyka filmowego Davida Robinsona. Robert Downey Jr. był dla Attenborougha głównym kandydatem do roli Chaplina. Producenci filmu w tej roli widzieli raczej Robina Williamsa albo Billy'ego Crystala. Wybór Downeya okazał się jednak strzałem w dziesiątkę. Aktor za swoją kreację otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego aktora. Film Chaplin był nominowany do Oscara w trzech kategoriach. Oprócz Downeya Jra nominacje otrzymali również autor muzyki John Barry oraz scenografowie Stuart Craig i Chris A. Butler.

2. Zodiak 2007

Zodiac

  • Ocena:
Zodiak

Dzień Niepodległości, rok 1969. Nieznany sprawca strzela do dwójki zakochanych. Mężczyźnie udaje się przeżyć atak mordercy. Miesiąc później do redakcji gazety „San Francisco Chronicle” dociera pisany szyfrem list sygnowany przez Zodiaka. Do zbadania sprawy wyznaczony zostaje doświadczony reporter Paul Avery (Robert Downey Jr.). Nie Więcej

Dzień Niepodległości, rok 1969. Nieznany sprawca strzela do dwójki zakochanych. Mężczyźnie udaje się przeżyć atak mordercy. Miesiąc później do redakcji gazety „San Francisco Chronicle” dociera pisany szyfrem list sygnowany przez Zodiaka. Do zbadania sprawy wyznaczony zostaje doświadczony reporter Paul Avery (Robert Downey Jr.). Nie traktuje poważnie pracującego w gazecie rysownika Roberta Graysmitha (Jake Gyllenhaal), który chce mu pomóc. Kiedy jednak Graysmith dzieli się z nim cennymi spostrzeżeniami na temat listu, mężczyźni zaczynają współpracować. Tymczasem nieuchwytny morderca zabija kolejne ofiary. Śledztwo w jego sprawie prowadzą detektywi Dave Toschi (Mark Ruffalo) oraz Bill Armstrong (Anthony Edwards).

Zodiak w reżyserii Davida Finchera opowiada o jednej z najsławniejszych nierozwiązanych spraw w historii amerykańskiej kryminalistyki. Scenariusz filmu został oparty na motywach książki Roberta Graysmitha. Autorzy filmu przed przystąpieniem do zdjęć poświęcili półtora roku na dokładne zbadanie morderstw popełnionych przez Zodiaka. Film Finchera chwalono za reżyserię, obsadę i świetne przeniesienie na duży ekran klimatu San Francisco przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Choć Zodiak nie odniósł kasowego sukcesu, to film Finchera znalazł się na większości list najlepszych filmów 2007 roku sporządzonych przez krytyków.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

3. Urodzeni mordercy 1994

Natural Born Killers

  • Ocena:
Urodzeni mordercy

Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis) zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Molestowana przez ojca i zaniedbywana przez matkę Mallory razem z ukochanym rozpoczęli krwawą podróż przez Stany Zjednoczone od zamordowania rodziców dziewczyny. Niedługo potem przypieczętowali swoją miłość małżeństwem. Wkrótce o państwu Więcej

Mickey (Woody Harrelson) i Mallory (Juliette Lewis) zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Molestowana przez ojca i zaniedbywana przez matkę Mallory razem z ukochanym rozpoczęli krwawą podróż przez Stany Zjednoczone od zamordowania rodziców dziewczyny. Niedługo potem przypieczętowali swoją miłość małżeństwem. Wkrótce o państwu Knox jest coraz głośniej w całych Stanach. Na punkcie seryjnych morderców panuje rosnąca obsesja, a fankluby morderczej dwójki rosną z dnia na dzień. Tropem zabójców podąża zdeterminowany detektyw Scagnetti (Tom Sizemore), a także ekipa dziennikarza Wayne'a Gale'a (Robert Downey Jr.). Prowadzący w telewizji cykliczny program pod tytułem Amerykańscy maniacy, Gale wkrótce będzie miał okazję do przeprowadzenia wywiadu z Mickeyem i Mallory.

Autorem oryginalnego scenariusza do filmu Urodzeni mordercy był Quentin Tarantino. Tekstem zainteresował się Oliver Stone. Zanim jednak rozpoczął realizację filmu, scenariusz został napisany niemal od nowa. Powstało wyjątkowe dzieło, które odwagą realizacyjną – Stone połączył w nim wiele technik kinowych i telewizyjnych tworząc oryginalny miszmasz m.in. filmu czarno-białego i telewizyjnego sitcomu – wyprzedzało swoje czasy. Gloryfikującemu brutalność, ale głównie krytykującemu media i ich wpływ na kreowanie sławy, filmowi Urodzeni mordercy towarzyszyło wiele kontrowersji. W wielu krajach jego emisja została zakazana. Przygotowując się do roli Wayne'a Gale'a Robert Downey Jr. towarzyszył w pracy kontrowersyjnemu australijskiemu dziennikarzowi Steve'owi Dunleavyemu.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

4. Sherlock Holmes 2009

Sherlock Holmes

  • Ocena:
Sherlock Holmes

Ekscentryczny detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr) rozwiązuje najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne Londynu końca XIX wieku. Jego towarzyszem i współlokatorem w mieszkaniu przy ulicy Baker Street jest doktor John Watson (Jude Law). Wspólnie krzyżują plany morderczego lorda Blackwooda (Mark Strong) powstrzymując go przed zamordowaniem szóstej Więcej

Ekscentryczny detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr) rozwiązuje najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne Londynu końca XIX wieku. Jego towarzyszem i współlokatorem w mieszkaniu przy ulicy Baker Street jest doktor John Watson (Jude Law). Wspólnie krzyżują plany morderczego lorda Blackwooda (Mark Strong) powstrzymując go przed zamordowaniem szóstej ofiary. Wydaje się, że stracenie lorda na szubienicy kończy sprawę, ale wkrótce cały Londyn huczy plotkami o zmartwychwstaniu Blackwooda. Sprawę komplikuje pojawienie się dawnej przeciwniczki Sherlocka, Irene Adler (Rachel McAdams), która ma dla niego pewną prośbę.

Przygody najsłynniejszego brytyjskiego detektywa w historii – Sherlocka Holmesa – przenoszono na duży i mały ekran wielokrotnie. Reżyser filmu z 2009 roku Guy Ritchie zaprezentował oryginalne podejście do tego tematu, a Holmes w interpretacji Roberta Downeya Juniora przypomina raczej ulicznego zabijakę niż detektywa w płaszczu i charakterystycznym kapeluszu. Nowocześnie nakręcony i pełen spektakularnej akcji Sherlock Holmes przypadł do gustu widzom i z dochodem przekraczającym pół miliarda dolarów został kasowym hitem. Został też nominowany do dwóch Oscarów w kategoriach: najlepsza muzyka (Hans Zimmer) i najlepsza scenografia (Sarah Greenwood i Katie Spencer). W 2011 roku duet Downey Jr./Law powrócił w drugiej części filmu: Sherlock Holmes: Gra cieni, Sherlock Holmes: A Game of Shadows.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

5. Jaja w tropikach 2008

Tropic Thunder

  • Ocena:
Jaja w tropikach

Sierżant Four Leaf Tayback (Nick Nolte) to autor bestsellerowych pamiętników o wojnie w Wietnamie, które wkrótce zostaną przeniesione na duży ekran. Obsada filmu Tropic Thunder jest imponująca. Są w niej między innymi pięciokrotny zdobywca Oscara, Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.), nieco zapomniany gwiazdor kina akcji Tugg Speedman (Ben Stiller), Więcej

Sierżant Four Leaf Tayback (Nick Nolte) to autor bestsellerowych pamiętników o wojnie w Wietnamie, które wkrótce zostaną przeniesione na duży ekran. Obsada filmu Tropic Thunder jest imponująca. Są w niej między innymi pięciokrotny zdobywca Oscara, Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.), nieco zapomniany gwiazdor kina akcji Tugg Speedman (Ben Stiller), próbujący zrobić karierę w kinie raper Alpha Chino (Brandon T. Jackson) oraz uzależniony od narkotyków komediant Jeff Portnoy (Jack Black). Początkujący reżyser filmu (Steve Coogan) nie radzi sobie jednak z zadaniem i filmowi grozi finansowa klęska. Pojawia się nieoczekiwany pomysł na uratowanie filmu. Aktorzy zostają wysłani do dżungli, gdzie każdy ich krok jest filmowany z ukrycia. Wkrótce wchodzą z zatarg z lokalnym bossem narkotykowym, nie przypuszczając, że wszystko dzieje się naprawdę i będą musieli walczyć o życie.

Zwariowana komedia Jaja w tropikach w reżyserii Bena Stillera przyniosła drugą nominację do Oscara w karierze Roberta Downeya Jra. Downey wcielił się tu w postać słynnego aktora Kirka Lazarusa, który w przygotowaniach do roli nie cofnie się przed niczym. Tym razem Lazarus na potrzeby filmu przeszedł specjalną operację zmieniającą kolor jego skóry. W przeciwieństwie do pięciokrotnego zdobywcy Oscara, Lazarusa, Downeyowi Jrowi nie udało się zdobyć nagrody i przegrał z Heathem Ledgerem i jego kreacją w filmie Mroczny Rycerz. W filmie Jaja w tropikach w roli producenta filmowego wystąpił również Tom Cruise. Cruise został nominowany za swoją rolę do Złotego Globa dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Podobne rankingi

Nie tylko Kapitan Ameryka. 5 najlepszych filmów z Chrisem Evansem

plakat filmu Obdarowani. Imperial Cinepix plakat filmu Snowpiercer: Arka przyszłości, Chris Evans zdjęcie z filmu W stronę słońca. Danny Boyle plakat filmu Komórka, Chris Evans zdjęcie z filmu To nie jest kolejna komedia dla kretynów
cały ranking

Nie tylko Niesamowity Hulk. 5 najlepszych filmów z Markiem Ruffalo

Michael Keaton i Mark Ruffalo plakat filmu Wyspa tajemnic. Leonardo Di Caprio plakat filmu Zodiak. David Fincher, Robert Downey Jr., Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo plakat filmu Zakochany bez pamięci, Eternal Sunshine of Spotless Mind plakat filmu Iluzja/Monolith Video
cały ranking

Nie tylko Thor. 5 najlepszych filmów z Chrisem Hemsworthem

plakat filmu Wyścig, Rush. Chris Hemsworth, Daniel Bruhl plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Dom w głębi lasu plakat filmu W samym sercu morza. Chris Hemsworth, Ron Howard. plakat filmu Królewna Śnieżka i Łowca
cały ranking

Nie tylko Loki. 5 najlepszych filmów z Tomem Hiddlestonem

plakat filmu O północy w Paryżu. Woody Allen plakat z filmu Tylko kochankowie przeżyją. Tom Hiddleston, Tilda Swinton zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg plakat filmu Kong. Wyspa Czaszki, reż. Jordan Vogt-Roberts plakat filmu Crimson Peak. Wzgórze krwi. Guillermo del Toro
cały ranking

Nie tylko Doktor Strange i Sherlock Holmes. 5 najlepszych filmów z Benedictem Cumberbatchem

plakat filmu Zniewolony. 12 Years a Slave. Steve McQueen plakat filmu Sierpień w hrabstwie Osage plakat filmu Pokuta, Joe Wright zdjęcie z filmu Gra tajemnic. Benedict Cumberbatch zdjęcie z filmu Czas wojny. Steven Spielberg
cały ranking

Nie tylko Star-Lord. 5 najlepszych filmów z Chrisem Prattem

plakat filmu Jurassic World plakat filmu Ona, Spike Jonze plakat filmu Wróg numer jeden, Zero Dark Thirty plakat filmu Moneyball, Brad Pitt zdjęcie z filmu Siedmiu wspaniałych, Denzel Washington
cały ranking

Nie tylko Gamora. 5 najlepszych filmów z Zoe Saldaną

plakat filmu Avatar. Imperial Cinepix plakat filmu Star Trek (2009), J.J. Abrams plakat filmu Terminal, Steven Spielberg plakat filmu Nina, Zoe Saldana plakat filmu Dobosz, Drumline
cały ranking

Nie tylko Heimdall. 5 najlepszych filmów z Idrisem Elbą

plakat filmu Beasts of No Nation, Netflix, Idris Elba plakat filmu Mandela: Droga do wolności, Idris Elba plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington plakat filmu Pacific Rim
cały ranking

Nie tylko Thanos. 7 najlepszych filmów z Joshem Brolinem

plakat filmu Goonies. Richard Donner plakat filmu To nie jest kraj dla starych ludzi, bracia Coen plakat filmu Sicario plakat filmu Obywatel Milk. Sean Penn plakat filmu American Gangster. Ridley Scott, Denzel Washington
cały ranking