Najlepsze filmy z Cezarym Pazurą. Ranking Top 10

Polub stronę

1. Chłopaki nie płaczą 2000

Chłopaki nie płaczą

  • Ocena:
Chłopaki nie płaczą

Kuba Brenner (Maciej Stuhr) to świetnie zapowiadający się skrzypek. Wplątuje się w kłopoty, gdy pomaga swojemu przyjacielowi Oskarowi (Wojciech Klata) w skorzystaniu z usług agencji towarzyskiej. Kiedy okazuje się, że nie mają pieniędzy, by zapłacić za usługi dziewczyn, ich opiekun zabiera z mieszkania Oskara wartościową figurkę. Próbując ją odzyskać, Więcej

Kuba Brenner (Maciej Stuhr) to świetnie zapowiadający się skrzypek. Wplątuje się w kłopoty, gdy pomaga swojemu przyjacielowi Oskarowi (Wojciech Klata) w skorzystaniu z usług agencji towarzyskiej. Kiedy okazuje się, że nie mają pieniędzy, by zapłacić za usługi dziewczyn, ich opiekun zabiera z mieszkania Oskara wartościową figurkę. Próbując ją odzyskać, Kuba wplątuje się w sam środek mafijnego interesu, który próbują ubić Bolec (Michał Milowicz) oraz gangsterzy z Wybrzeża: Fred i Grucha (Cezary Pazura, Mirosław Zbrojewicz). W ręce Kuby przypadkiem trafia walizka pełna pieniędzy, a wkrótce jego tropem podążają bezwzględni gangsterzy.

Wyreżyserowana przez Olafa Lubaszenkę komedia gangsterska Chłopaki nie płaczą na stałe weszła do repertuaru najlepszych polskich komedii w historii. Napisana przez Mikołaja Korzyńskiego pełna jest cytatów, które na stałe weszły do języka potocznego. „Coco jambo i do przodu”, „Ty, jak ty się nazywasz, bo zapomniałem. Kolec, Stolec?”, „To, co dla ciebie jest sufitem, dla mnie jest podłogą”, „A historii tego swetra i tak byś nie zrozumiał”, „Człowieku, nie bądź takim materialistą, trzeba się wyluzować”, „Jestem synem króla sedesów. To wysoko postawiona poprzeczka” – podobne można by wymieniać jeszcze długo. Cezary Pazura wcielił się w filmie Chłopaki nie płaczą w rolę eleganckiego i bezwzględnego gangstera Freda, który nie daje sobie w kaszę dmuchać. Jego motto to: „Chcieliście wydymać Freda, to teraz Fred wydyma was”.

2. Kiler 1997

Kiler

  • Ocena:
Kiler

Sympatyczny warszawski taksówkarz Jerzy Kiler (Cezary Pazura) zostaje brutalnie obudzony o świcie przez brygadę antyterrorystyczną. Okazuje się, że w jego taksówce odnaleziona została broń należąca do bezwzględnego płatnego zabójcy poszukiwanego przez policję. Taksówkarz zostaje uznany za legendarnego „Kilera” i z zarzutami Więcej

Sympatyczny warszawski taksówkarz Jerzy Kiler (Cezary Pazura) zostaje brutalnie obudzony o świcie przez brygadę antyterrorystyczną. Okazuje się, że w jego taksówce odnaleziona została broń należąca do bezwzględnego płatnego zabójcy poszukiwanego przez policję. Taksówkarz zostaje uznany za legendarnego „Kilera” i z zarzutami trafia do więzienia. Szybko odbijają go stamtąd ludzie gangstera Stefana „Siary” Siarzewskiego (Janusz Rewiński). Siara ma dla Kilera dwa zlecenia: zabicie dziennikarki Ewy Szańskiej (Małgorzata Kożuchowska) oraz biznesmena Ferdynanda Lipskiego (Jan Englert). Chcąc nie chcąc Jurek nie ma wyboru i zmuszony jest udawać płatnego zabójcę.

Rola taksówkarza Jurka Kilera to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna rola w karierze Cezarego Pazury. Komedia kryminalna w reżyserii Juliusza Machulskiego podbiła polskie kina i rozpoczęła karierę scenarzysty Piotra Wereśniaka. Kiler jest jednym z niewielu polskich filmów – o ile nie jedynym – do którego prawa do realizacji zakupiono w Hollywood. Mówiło się, że amerykańską wersję filmu Machulskiego wyreżyseruje Barry Sonnenfeld, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Jurek Kiler powrócił w drugiej części filmu Machulskiego: Kiler-ów 2-óch. Cezary Pazura wcielił się w nim w dwie role: tytułowego Kilera oraz pułkownika Jose Arcadio Moralesa.

3. Psy 1992

Psy

  • Ocena:
Psy

Franz Maurer (Bogusław Linda) z wykształcenia jest prawnikiem, jednak całą swoją karierę zawodową związał z UB. Po zmianie ustroju Franz przechodzi pozytywnie proces weryfikacyjny i zostaje wcielony w szeregi policji. Nie wszystkim jego znajomym się to udaje. Olo Żwirski (Marek Kondrat) zostaje zwolniony i musi szukać nowego zajęcia. Nawiązuje współpracę Więcej

Franz Maurer (Bogusław Linda) z wykształcenia jest prawnikiem, jednak całą swoją karierę zawodową związał z UB. Po zmianie ustroju Franz przechodzi pozytywnie proces weryfikacyjny i zostaje wcielony w szeregi policji. Nie wszystkim jego znajomym się to udaje. Olo Żwirski (Marek Kondrat) zostaje zwolniony i musi szukać nowego zajęcia. Nawiązuje współpracę z byłym majorem SB, Grossem (Janusz Gajos). Gross i jego ludzie są między innymi odpowiedzialni za masakrę policjantów przeprowadzających akcję w jednym z trójmiejskich hoteli. W akcji brali udział także Franz i młody ambitny policjant Nowy (Cezary Pazura). Franz i Olo stają po dwóch stronach barykady, jednak osobą, która poróżni ich najbardziej będzie młoda Angela (Agnieszka Jaskółka).

Drugi film w reżyserskiej karierze Władysława Pasikowskiego na trwale przeszedł do kanonu polskiego kina zajmując w nim zasłużone wysokie miejsce. Psy okazały się ogromnym komercyjnym sukcesem, a o filmie mówili wszyscy. Pełen sensacyjnej akcji, soczystego języka i brutalności wzbudził wiele kontrowersji i zyskał miano obrazoburczego. Wyśmiewający narodowe świętości i kpiący z polskiej historii (głośna scena ze śpiewaną przez UB-ków piosenką „Janek Wiśniewski padł”) jednych oburzał, drugich zachwycał. Cezary Pazura wcielił się tu w rolę „twarzy nowego pokolenia polskich policjantów”, służbisty świeżo po szkole w Szczytnie – Waldemara Morawca, pseudonim Nowy. Powrócił do roli dwa lata później w kolejnej części kultowego filmu Pasikowskiego: Psy II: Ostatnia krew.

4. Tato 1995

Tato

  • Ocena:
Tato

Michał (Bogusław Linda) to wzięty operator filmowy, który ze względu na nawał obowiązków zawodowych zaniedbuje życie rodzinne. Niezrównoważona żona Michała, Ewa (Dorota Segda) pewnego dnia nie wytrzymuje nerwowo i oskarża męża o pobicie. Nikt nie daje wiary tłumaczeniom Michała, a Ewa razem z siedmioletnią córką Kasią (Aleksandra Więcej

Michał (Bogusław Linda) to wzięty operator filmowy, który ze względu na nawał obowiązków zawodowych zaniedbuje życie rodzinne. Niezrównoważona żona Michała, Ewa (Dorota Segda) pewnego dnia nie wytrzymuje nerwowo i oskarża męża o pobicie. Nikt nie daje wiary tłumaczeniom Michała, a Ewa razem z siedmioletnią córką Kasią (Aleksandra Maliszewska) wyprowadza się do matki (Teresa Lipowska). W trakcie sprawy rozwodowej sąd przyznaje opiekę nad Kasią matce. I tak rzadkie spotkania Kasi z ojcem są potem cały czas ograniczane do minimum przez jego teściową. Michał szuka rozwiązania u działacza Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca, Cezarego Kujawskiego (Cezary Pazura), ale widząc, że stoi na straconej pozycji, decyduje się na drastyczne rozwiązanie.

Debiutujący za kamerą Maciej Ślesicki w trakcie realizacji filmu Tato inspirował się między innymi takimi filmami jak Sprawa Kramerów czy Papierowy księżyc, a nawet Fatalne zauroczenie. Efekt przypadł do gustu widzów, którzy tłumnie zapełnili kina. Tato został jednym z największych hitów sezonu, a w pamięci na długo pozostała m.in. kończąca film piosenka Przemysław Gintrowskiego „Tylko kołysanka”. W tym będącym połączeniem thrillera, komedii i wyciskacza łez filmie, Cezaremu Pazurze przypadła rola pozbawionego złudzeń działacza Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca. „Człowieku, jak chcesz mieć dziecko to zabieraj je od matki i schowaj się tak, żeby nikt cię nie znalazł! Inaczej sąd stwierdzi, że oczywiście, twoja żona jest k...ą, ale ty jesteś pedałem, alkoholikiem, bezrobotnym, w najlepszym przypadku dozorcą” – radzi swoim słuchaczom. Podobnie jak i cztery lata wcześniej za rolę w Krollu, Pazura za rolę Kujawskiego odebrał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

5. Nic śmiesznego 1995

Nic śmiesznego

  • Ocena:
Nic śmiesznego

Adam Miauczyński (Cezary Pazura) leżąc na stole w prosektorium i czekając na pogrzeb zaczyna podsumowywać swoje życie. „Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego” – zapowiada historię, którą zaraz opowie. Już od małego Miauczyński miał pod górkę. Pozostawiony bez opieki zaraz po porodzie boleśnie obtarł sobie nogi, a blizny Więcej

Adam Miauczyński (Cezary Pazura) leżąc na stole w prosektorium i czekając na pogrzeb zaczyna podsumowywać swoje życie. „Nie spotkało mnie w życiu nic śmiesznego” – zapowiada historię, którą zaraz opowie. Już od małego Miauczyński miał pod górkę. Pozostawiony bez opieki zaraz po porodzie boleśnie obtarł sobie nogi, a blizny zostały mu do końca życia. Rodzice woleli, żeby był dziewczynką, więc mama ubierała go w sukienki. Choć studia na wydziale reżyserii skończył z wyróżnieniem, to przez całą karierę pełnił na planach rolę drugiego reżysera. W życiu osobistym Miauczyńskiego również nie czekało nigdy nic dobrego. Mimo to każdego dnia wychodził z domu z nadzieją, że w końcu spotka tę jedyną.

Adam Miauczyński to postać, która przewija się w większości filmów Marka Koterskiego. Cezary Pazura wcielił się w jego rolę w filmach Nic śmiesznego i Ajlawju. Potem Miauczyńskim byli jeszcze Marek Kondrat w filmie Dzień świra oraz Adam Woronowicz w filmie Baby są jakieś inne. Nic śmiesznego, podobnie jak i reszta filmów Koterskiego, wymyka się klasyfikacji gatunkowej. Najbliższy czarnej komedii opowiada słodko-gorzką historię niezadowolonego z życia reżysera filmowego, którego losy przez wielu porównywane były do Piszczyka z filmu Andrzeja Munka Zezowate szczęście. Podobnie jak i w innych swoich filmach, także i tutaj Koterski piętnuje polskie przywary i wyśmiewa krajową rzeczywistość.

Podobne rankingi

Top 5 filmów Władysława Pasikowskiego

zdjęcie z filmu Psy plakat filmu Pokłosie Cezary Pazura w filmie Kroll Marcin Dorociński w filmie Jack Strong Bogusław Linda w filmie Psy 2
cały ranking