Kadr z filmu Jak zostać kotem 1
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat
ZE ŚWIATA FILMU

Filmy o kotach: 9 najlepszych propozycji

Ranking z pazurem – dostojny, tajemniczy i nieprzewidywalny jak koty!

Anna Galuhn 17 kwietnia 2023 17:25
Kadr z filmu Jak zostać kotem 1
Fot. Materiały prasowe/Kino Świat

Okazuje się, że filmy o kotach stwarzają okazję do opowiedzenia wielu świetnych historii. Dzikie futrzaki niejednokrotnie występują w horrorach. Z kolei przytulne zwierzaki domowe są częstymi bohaterami familijnych komedii. W towarzystwie ulicznych kotów poznamy Stambuł, a z kultowym kotem w butach spróbujemy zmienić życie na lepsze. Będzie zabawnie, magicznie, refleksyjnie i motywująco.

Spis treści:

  1. Oko kota (1985) – horror na podstawie opowiadań Stephena Kinga
  2. Jak zostać kotem (2016) – komedia familijna z futrzakiem w roli głównej
  3. Garfield (2004) – film familijny o kultowym kocie
  4. Szalony świat Louisa Waina (2021) – film o angielskim rysowniku kotów
  5. Narzeczona dla kota (2002) – japońskie anime o kotach
  6. Kedi: sekretne życie kotów (2016) – film dokumentalny o kotach w Stambule
  7. Król lew (2019) – filmowa wersja kultowej bajki Disneya
  8. Kot Bob i ja (2016) – film na faktach o bezdomnym chłopaku i jego kocie
  9. Kot w butach: ostatnie życzenie (2022) – przezabawna komedia o trzecioplanowych bohaterach z bajek
  10. Pozostałe filmy o kotach

Oko kota (1985) – horror na podstawie opowiadań Stephena Kinga

Ranking rozpoczniemy mrocznym filmem „Oko kota” w reżyserii Lewisa Teague’a. Są to trzy pozornie niezwiązane ze sobą historie, które splata postać kota.

W pierwszym epizodzie poznajemy Morrisona (James Woods), który udaje się do pewnej dziwnej kliniki, aby wyleczyć się z nałogu palenia papierosów.

Bohaterem drugiej opowieści jest hazardzista, Johnny Norris (Robert Hays). Gdy wraca z kasyna, nakrywa żonę w jednoznacznej sytuacji ze słynnym tenisistą.

Ostatnia historia dotyczy kilkuletniej dziewczynki. Amanda (Drew Barrymore) przygarnia kota–przybłędę.

Film warto zobaczyć nie tylko ze względu na doskonałą kompozycję, która cały czas trzyma w napięciu. To także niebywała okazja, aby zobaczyć 10–letnią Drew Barrymore na filmowym planie. Horror dostarczy nam również dużą dawkę czarnego humoru.

Osobom, które miałyby ochotę obejrzeć więcej kotów z historii Stephena Kinga, polecamy „Smętarz dla zwierzaków” w reżyserii Jeffa Buhlera. Tytuł został opisany w zestawieniu filmów o zwierzętach.

Ocena na Filmwebie: 6,6.

Jak zostać kotem (2016) – komedia familijna z futrzakiem w roli głównej

Na miejscu ósmym – zabawna komedia z Kevinem Spacey w roli kota Puszka. Fabuła filmu „Jak zostać kotem” opiera się na motywie dziewięciu żyć kota. Głównym bohaterem jest bogaty biznesmen, który zatracił się w pracy i nie ma czasu dla rodziny. Od niechcenia kupuje zwierzaka córce na urodziny. Jednak w drodze powrotnej zdarza się wypadek. Kiedy Tom Brand (Kevin Spacey) po raz kolejny otwiera oczy, okazuje się, że jest kotem.

Dziwnym trafem zostaje przygarnięty przez swoją rodzinę. Zmiana perspektywy pozwala mu dostrzec to, czego na co dzień nie widział. Teraz za wszelką cenę chce wrócić do swojej dawnej postaci. Z pomocą Felixa Perkinsa (Christopher Walken), ekscentrycznego sprzedawcy ze sklepu zoologicznego, ma na to szansę.

„Jak zostać kotem” to doskonały film familijny, z którego płynie prosty przekaz. Zabawne teksty bawią nie tylko małych, ale także dorosłych widzów. Reżyseria: Barry Sonnenfeld.

Ocena na Filmwebie: 6,1.

Garfield (2004) – film familijny o kultowym kocie

Miejsce siódme – pełnometrażówka „Garfield” zawiera same najsmaczniejsze kąski, znane z kultowego komiksu o rudym, leniwym i krnąbrnym kocie. W filmie Garfield (Bill Murray), który kocha lazanię, telewizję i dobrą drzemkę, mieszka ze swoim panem, Jonem (Breckin Meyer) – zgodnie z rysunkową historią. Jednak pewnego dnia w domu zjawia się intruz – szczeniak o imieniu Odie.

Jon dostaje pieska od uroczej weterynarz, Liz (Jennifer Love Hewitt), co oczywiście nie w smak głównemu bohaterowi tej historii. Do tej pory to on był panem domu, więc bez skrupułów pozbywa się szczeniaka. Po fakcie jednak męczą go wyrzuty sumienia.

Film powstał w reżyserii Petera Hewitta. W polskim dubbingu usłyszymy głosy Marka Kondrata (Garfield), Joanny Brodzik (Liz), a także Marii Peszek.

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Szalony świat Louisa Waina (2021) – film o angielskim rysowniku kotów

Na szóstym miejscu pełen magicznego realizmu film w reżyserii Willa Sharpe’a – „Szalony świat Louisa Waina”. Barwna komedia obyczajowa opiera się na biografii angielskiego rysownika z przełomu XIX i XX wieku. Louis William Wain znany był z rysunków kotów, które przejawiały ludzkie cechy.

Kiedy poznajemy Louisa (Benedict Cumberbatch) w filmie, jest on utalentowanym rysownikiem, któremu los nie oszczędza zmartwień. Mieszka w jednym domu razem z matką i pięcioma siostrami. Jednak wszystko odmienia się w chwili, gdy poznaje guwernantkę Emily (Claire Foy). Kobieta kradnie jego umysł i serce. Myśli tylko o niej. Emily staje się jego muzą i dzięki niej kariera Louisa nabiera rozpędu. W końcu zostaje jego żoną, a zabawne rysunki kotów zaczynają publikować największe brytyjskie gazety.

W 2021 r. film otrzymał nagrodę BIFA za najlepszą charakteryzację i fryzury.

Ocena na Filmwebie: 6,7.

Narzeczona dla kota (2002) – japońskie anime o kotach

Miejsce piąte – baśniowa animacja japońskiego studia Ghibli. Główną bohaterką „Narzeczonej dla kota” jest Haru – nastolatka, która pewnego dnia ratuje kota spod kół rozpędzonej ciężarówki. Okazuje się, że zwierzę potrafi mówić. Co więcej, jest księciem w królestwie kotów, które istnieje równolegle do świata ludzi. W ramach wdzięczności za uratowanie mu życia, dziewczyna ma zostać jego żoną.

Anime w reżyserii Hiroyuki Mority powstało na motywach mangi autorstwa Aoi Hiiragi. W „Narzeczonej dla kota” pojawiają się postaci z poprzedniej ekranizacji jej komiksu pt. „Szept serca” (1995). W angielskim dubbingu głosy podkładają m.in. Anne Hathaway, Peter Boyle czy Tim Curry.

Pomysł na zrealizowanie filmu wyszedł od Hayao Miyazakiego – reżysera „Księżniczki Mononoke” (1997). Tytuł ten został opisany w zestawieniu filmów o ekologii.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Kedi: sekretne życie kotów (2016) – film dokumentalny o kotach w Stambule

Miejsce czwarte – „Kedi: sekretne życie kotów”. Być może dla wielu miłośników tych zwierząt będzie to pozycja numer 1. Dokument o Stambule, który oglądamy z ich perspektywy, to prawdziwa perełka. Dużą wartością filmu jest to, że urocze futrzaki mają swoją tożsamość – indywidualny charakter i osobną historię.

Spacerując przez ulice nawiększego miasta w Turcji, poznajemy Sułtana, Spryciarę, Przylepę, Flirciarza, Bestię, Cwaniaka i Szajbę. Każdy kot jest inny i chodzi swoimi drogami.

Film w reżyserii Ceydy Torun otrzymał dwie nagrody na festiwalu Critics’ Choice Documentary w kategoriach:

  • najlepszy film dokumentalny,
  • najsympatyczniejszy bohater filmu dokumentalnego.

Tytuł zdobył także wyróżnienie Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Atlanty.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Król lew (2019) – filmowa wersja kultowej bajki Disneya

Trzecie miejsce na podium zajmuje historia, której nie trzeba przypominać. Młody Simba po śmierci ojca ma przejąć tron w królestwie zwierząt.

Tym razem jednak opowieść, znana z rysunkowej wersji, została przedstawiona na nowo w bardziej rzeczywistych, filmowych kadrach. Dzięki nim „Król lew” (2019) w reżyserii Jona Favreau zachwyca pięknymi afrykańskimi plenerami. Zdjęcia do filmu powstawały w RPA i Los Angeles.

W oryginalnym dubbingu usłyszymy głos Beyoncé (jako Nala). Piosenkarka wypadła świetnie, czego potwierdzeniem jest Kryształowa Statuetka z 2019 r. (nagroda People's Choice). Uznanie krytyków zdobył także głos Chiwetela Ejiofora, którym przemawia filmowy Skaza (Czarna Szpula w 2020 r.).

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Zobacz także: Najlepsze filmy animowane nagrodzone Oscarem – TOP 5

Kot Bob i ja (2016) – film na faktach o bezdomnym chłopaku i jego kocie

Miejsce drugie – komediodramat „Kot Bob i ja”, który powstał na podstawie powieści autobiograficznej Jamesa Bowena. Główny bohater (Luke Treadaway) jest narkomanem, który pomimo tego, że się stara, nie potrafi wyjść z nałogu. Na życie zarabia grając na ulicy na gitarze. W pewnym momencie do jego domu wchodzi kot. Wyjada mu płatki, co jest początkiem nowego, lepszego rozdziału.

Film jest przykładem na to, że w życiu wszystko jest możliwie. Nawet z najtrudniejszej sytuacji można wyjść cało, jeśli mamy motywację i chęć do zmiany.

James Bowen urodził się w angielskim hrabstwie Surrey w 1979 r. Chłopak od dziecka był outsiderem. Nie odnajdywał się w grupie rówieśników, nie dogadywał się także z matką i ojczymem. W wieku 18. lat wyjechał do siostry do Londynu. Wkrótce wylądował na ulicy. Popadł w depresję, zaczął brać narkotyki. Momentem zwrotnym w jego życiu było przygarnięcie kota. Wzięcie odpowiedzialności za zwierzaka, pozwoliło mu wyjść z nałogu. Wkrótce napisał o tym książkę, która stała się światowym bestsellerem.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Zobacz także: Filmy motywacyjne, które ładują baterie

Kot w butach: ostatnie życzenie (2022) – przezabawna komedia o trzecioplanowych bohaterach z bajek

Miejsce pierwsze – „Kot w butach: ostatnie życzenie”. Słynny kot z kultowego „Shreka” już po raz drugi wystąpił w swojej autonomicznej historii (wcześniejsza to „Kot w butach” z 2011 r.). Tym razem czas futrzastego bohatera dobiega końca. Z legendarnych dziewięciu żyć, pozostało mu tylko jedno. Jedyną szansą na odmianę tej smutnej sytuacji jest złota gwiazdka, która spełnia ostatnie życzenie.

Kot w butach rusza, aby ją odszukać. Chce poprosić o kolejne dziewięć żyć. Nie jest jednak jedynym bohaterem z bajki, który pragnie ją zdobyć. W filmie zobaczymy także wilka z „Czerwonego Kapturka”, Złotowłosą i trzy niedźwiadki oraz wiele innych, przezabawnych postaci trzecioplanowych.

„Kot w butach: ostatnie życzenie” w reżyserii Joela Crawforda jest pełnoprawną, zamkniętą w całość, historią. Co więcej, cięty humor doskonale bawi widzów w każdym wieku.

Film zdobył dwie nagrody Annie (2023) – za najlepszy montaż i storyboarding.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Pozostałe filmy o kotach

Inne filmy o kotach, które warto obejrzeć, w kolejności chronologicznej:

  1. Aryskotraci (1970) – film animowany Disneya o staruszce, która cały swój majątek przepisała kotce i jej rodzinie,
  2. Kot Fritz (1972) – satyra polityczna rozgrywająca się w latach 60 XX w. w Stanach Zjednoczonych. Film animowany dla dorosłych w reżyserii Ralpha Bakshiego,
  3. Ludzie–koty (1982) – horror o ludziach, którzy zmieniają się w dzikie koty. Reżyseria: Paul Schrader,
  4. Duch i mrok (1996) – film przygodowy o budowniczych walczących z dzikimi lwami w Afryce. Reżyseria: Stephen Hopkins, w roli głównej: Michael Douglas,
  5. Kobieta kot (2004) – film w uniwersum Batmana z Halle Berry w roli głównej. Reżyseria: Pitof,
  6. Keanu (2016) – amerykańska komedia o skradzionym kocie i ulicznych gangach. Reżyseria: Peter Atencio,
  7. Koty (2019) – filmowa wersja musicalu „Cats” Andrew Lloyd Webbera. Reżyseria: Tom Hooper,
  8. Duch śniegów (2021) – film przyrodniczy o poszukiwaniu śnieżnej pantery z doskonałą oprawą muzyczną w wykonaniu Nicka Cave i zespołu The Bad Seeds. Tytuł został opisany w zestawieniu filmów francuskich. 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na wybraną biżuterię
-20% na wybraną biżuterię
Rabat 20% na biżuterię marki d... więcej»
Zobacz
+
-20% na wybraną biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię marki dostępny w salonach stacjonarnych i online. Oferta nie dotyczy kolekcji Nomination oraz nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 3 190 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 2 552 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane kosmetyki
-20% na wybrane kosmetyki
Darmowa dostawa oraz próbki i... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
-20% na wybrane kosmetyki
Online
Stacjonarnie

Darmowa dostawa oraz próbki i prezenty w każdym zamówieniu. Nie wiesz jaki kosmetyk wybrać dla swojej skóry? W Topestetic możesz skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologów przez czat, mailowo lub telefonicznie — a także w gabinecie na warszawskim Wilanowie. Sprawdź na topestetic.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
Rabat do -20%
Rabat do -20%
-10% na zakupy za min. 99 zł l... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
Rabat do -20%
Online

-10% na zakupy za min. 99 zł lub -20% na zakupy za min. 199 zł. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami oraz nie dotyczą produktów Hebe Partner. Oferta i szczegóły w aplikacji Hebe i na hebe.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na produkty marki
-20% na produkty marki
Rabat 20% na produkty marki Ri... więcej»
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
+
-20% na produkty marki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty marki Rituals przy zakupach za min. 100 zł. Kod promocyjny obowiązuje w sklepach Rituals, aplikacji oraz na naszej stronie internetowej rituals.com. Z rabatu wyłączone są inne promocje, edycje limitowane oraz kalendarze adwentowe. Szczegóły u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Szalenstwo24
Zobacz
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Rabat -20% przy zakupach produ... więcej»
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
+
Rabat do -25% na produkty Clarins!
Online

Rabat -20% przy zakupach produktów za min. 99 zł. Rabat -25% przy zakupach za min. 299 zł. Rabat nalicza się po wpisaniu kodu promocyjnego: CLARINS2024. Rabat nie dotyczy produktów z linii Precious. Kod promocyjny działa do 25.04.2024 do godz. 7:00. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:CLARINS2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.