Porwanie przez UFO
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA FILMU

Niewiarygodne filmy o UFO – TOP 5

Filmowe dowody na istnienie UFO i ekscytujące spotkania trzeciego stopnia

Anna Galuhn 19 czerwca 2023 16:50
Porwanie przez UFO
Fot. Getty Images

Przegląd filmów o UFO otwieramy szwedzką produkcją z 2022 roku. Motyw porwania przez kosmitów okazuje się jedynym możliwym wytłumaczeniem na nagłe zaginięcia bohaterów nie tylko tej, ale także wielu wcześniejszych produkcji. W opowieściach świadków powtarza się podobny obrazek oślepiającej wiązki światła, a śladem po obecności obcych są geometryczne kręgi na polach. Zestaw fascynujących relacji i hipotez na ten temat – w filmach fabularnych i dokumentalnych o tym, co wykracza poza racjonalne myślenie.  

Spis treści:

  1. UFO (2022) – film przygodowy o porwaniu przez kosmitów
  2. Z prawdziwego archiwum X (2013) – film dokumentalny o UFO
  3. Strefa X (2010) – film sci–fi o skutkach badań NASA
  4. Crop Circles: Quest for Truth (2002) – dokument o kręgach w zbożu
  5. Uprowadzenie (1993) – amerykański dramat sci–fi
  6. Pozostałe filmy o UFO, które warto obejrzeć

UFO (2022) – film przygodowy o porwaniu przez kosmitów

Nastoletnia Denise (Inex Dahl Torhaug) po tajemniczej śmierci ojca zostaje umieszczona w sierocińcu. Chociaż wszyscy twierdzą inaczej, dziewczyna jest pewna, że został porwany przez przybyszy z kosmosu

Są ku temu poszlaki – ojciec Denise od lat zajmował się badaniem tajemniczych obiektów. Co więcej, jego zniknięcie nastąpiło w chwili przełomowego odkrycia. Nastolatka zamierza rozwikłać zagadkę z pomocą lokalnego stowarzyszenia, składającego się z miejscowych seniorów zainteresowanych cywilizacją obcych.

Szwedzki film przygodowy w reżyserii Victora Danella powstał na motywach prawdziwych historii, a także wcześniejszych filmów o kontakcie z kosmitami. W 2023 r. produkcja została nominowana do Złotych Żuków (nagroda Szwedzkiego Instytutu Filmowego) za montaż i efekty specjalne.

Z prawdziwego archiwum X (2013) – film dokumentalny o UFO

Dokument bierze na warsztat największe teorie spiskowe na temat istnienia życia pozaziemskiego. Są to rozmowy z byłymi agentami wywiadu amerykańskiego i osobami odpowiedzialnymi za komunikację publiczną. Ich wypowiedzi ujawniają tajniki działań rządowych, takich jak szerzenie dezinformacji na temat misji kosmicznych w latach 60. i 70. XX wieku.

Film powstał we współpracy z autorem książki „Mirage Men” – Markiem Pilkingtonem. Jest to angielski pisarz, który zajmuje się historiami z pogranicza wiedzy, kultury i wiary. Razem z reżyserem Johnem Lundbergiem podważają większość mainstreamowych przekonań o obiektach kosmicznych, a także zwracają uwagę na pobudki polityczne. 

Strefa X (2010) – film sci–fi o skutkach badań NASA

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W Meksyku rozbija się sonda NASA, badająca obce formy życia. Dochodzi do skażenia połowy kraju. Bogaty ojciec dziewczyny o imieniu Sam (Whitney Able) wynajmuje fotoreportera – Andrew (Scoot McNairy), aby przeprowadził jego córkę przez odizolowaną strefę aż do bezpiecznej granicy z USA.

Początkowo para głównych bohaterów podchodzi do siebie z dużą rezerwą i nieufnością. Jednak z każdą chwilą grozy Sam i Andrew coraz bardziej zbliżają się do siebie. Po drodze muszą stawić czoła nie tylko atakom istot pozaziemskich, ale także skłóconych ze sobą ludzkich frakcji. 

Film w reżyserii Geretha Edwardsa w 2011 r. otrzymał statuetkę na festiwalu Saturny, a rok wcześniej trzy nagrody BIFA (British Independent Film Award).

Zobacz także: TOP 10 filmów o przetrwaniu: survival na ekranie w najlepszym wydaniu

Crop Circles: Quest for Truth (2002) – dokument o kręgach w zbożu

Autor dokumentu, William Gazecki, stawia szereg pytań o genezę i znaczenie tajemniczych kręgów w zbożu, które powstają w różnych miejscach na całym świecie. Analizuje ich układ, geometrię, prezentuje interpretacje naukowe i relacje świadków.

Reżyser stara się jak najszerzej przedstawić różne punkty widzenia. Bada wpływ kręgów na lokalną społeczność, a także podaje przykłady dzieł artystycznych, które powstały z inspiracji tym tajemniczym zjawiskiem. Dla osób zainteresowanych UFO jest to ciekawe studium wiedzy, które poszerza horyzonty. 

Uprowadzenie (1993) – amerykański dramat sci–fi

Fabuła filmu oparta jest na wydarzeniach z 1975 r. Dotyczą one tajemniczego zniknięcia Travisa Waltona (D. B. Sweeney). Pewnego dnia główny bohater podczas pracy przy wycince lasu widzi wiązkę jasnego światła. Zaintrygowany zjawiskiem podchodzi bliżej i znika bez śladu. To w tym miejscu urywają się wszystkie relacje naocznych świadków.

Mieszkańcy niewielkiego miasteczka w Arizonie są podzieleni. Jedni uważają, że Travisa porwali kosmici, inni nie wierzą w historie o obcych. Po pięciu dniach mężczyzna wraca, a jego wspomnienia przebijają obrazy tego, czego doświadczył podczas zaginięcia.

Film w reżyserii Roberta Liebermana otrzymał cztery nominacje do Saturnów w 1994 r. 

Pozostałe filmy o UFO, które warto obejrzeć

O różnych formach pozaziemskich bytów powstało wiele filmów sci–fi, w tym kinowe hity takie jak „Avatar”, „E.T.” czy „Faceci w czerni”. O nich pisaliśmy już w rankingu filmów o kosmitach.  Z kolei osoby zainteresowane fabułą rozgrywającą się w przestrzeni międzyplanetarnej odsyłamy do zestawienia najlepszych produkcji o kosmosie.

Jako uzupełnienie tej listy proponujemy zestaw filmów dokumentalnych i paranaukowych:

  1. Spotkanie z UFO (1975) – historia małżeństwa, które zostało porwane przez obcych. Para pod wpływem hipnozy opowiada o swoich doświadczeniach. Reżyseria: Richard A. Colla,

  2. Na niebie, na ziemi (2008) – polski dokument o kręgach w Wylatowie i innych wioskach na Kujawach. Reżyseria: Maciej Cuske,

  3. Tajna historia UFO (2012) – dokument National Geographic, który zbiera nagrania świadków, wypowiedzi i zdjęcia o tajemniczych obiektach na Ziemi,

  4. Sirius (2013) – film dokumentalny o Stevenie M. Greerze, który walczył o ujawnienie tajnych dokumentów amerykańskich odnośnie spotkań piątego stopnia. Reżyseria: Amardeep Kaleka. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN: czy tęskni za mediami, kiedy znowu… włoży szpilki i dlaczego wpada w „dziki szał”, gdy przegrywa. MICHAŁ WRZOSEK: kiedyś sam się odchudził, dziś motywuje i uczy innych, jak odchudzać się z głową. EWA SAMA swoje królestwo stworzyła w… kuchni domu w Miami. ONI ŻYJĄ FIT!: Lewandowska, QCZAJ, Steczkowska, Chodakowska, Klimentowie, Jędrzejczyk, Danilczuk i Jelonek, Paszke, Skura…