Kadr z filmu Sny wędrownych ptaków 3
Fot. Materiały prasowe/Against Gravity
ZE ŚWIATA FILMU

Najlepsze filmy o Indianach – TOP 10: zdumiewająca podróż na Dziki Zachód nie tylko w klasycznych westernach

Ranking faktów i wyobrażeń na temat rdzennych Amerykanów

Anna Galuhn 13 czerwca 2023 09:31
Kadr z filmu Sny wędrownych ptaków 3
Fot. Materiały prasowe/Against Gravity

W zestawieniu skupimy się na filmach, których głównymi bohaterami są rdzenni mieszkańcy Ameryki. Świadomie pomijamy wiele dobrych westernów, ponieważ zasługują one na miejsce w osobnym rankingu. Fascynującą podróż po pozornie bezludnych, a tak naprawdę tętniących życiem puszczach rozpoczniemy od najnowszych tytułów. Stopniowo przejdziemy do klasyki kina, zahaczając o kilka popularnych westernów – aby nie pozostawiać z niczym fanów tego gatunku.

Spis treści:

 1. Sny wędrownych ptaków (2018) – kolumbijska saga o początkach handlu marihuaną
 2. Hostiles (2017) – współczesny western o Dzikim Zachodzie z końca XIX wieku
 3. Nawet deszcz (2010) – rewizja mitu Krzysztofa Kolumba
 4. Madeinusa (2006) –  opowieść o Wielkanocy w Andach
 5. Apocalypto (2006) – brutalny świat dawnej cywilizacji Majów
 6. Pocahontas (1995) – animowana historia indiańskiej księżniczki
 7. Ostatni Mohikanin (1992) – dramat historyczny w puszczach Ameryki Północnej
 8. Tańczący z wilkami (1990) – jeden z najbardziej popularnych westernów wszech czasów
 9. Misja (1986) – film fabularny o misji jezuitów wśród plemion Guarani
 10. Mały wielki człowiek (1970) – historia białego chłopca adoptowanego przez Czejenów
 11. Pozostałe filmy o Indianach, które warto obejrzeć

Sny wędrownych ptaków (2018) – kolumbijska saga o początkach handlu marihuaną

„Sny wędrownych ptaków” to szczypta historii na temat początków handlu marihuaną połączona z opowieścią o rdzennej społeczności Wayúu. Akcja rozgrywa się w latach 60. i 70. XX wieku na obrzeżach Kolumbii. Zaida (Natalia Reyes) ma wkrótce wyjść za mąż. Jednak za nim do tego dojdzie, wybrany mężczyzna musi ją wykupić. Cena, którą wyznacza stojąca na czele klanu Ursula (Carmiña Martínez) przewyższa możliwości młodego Rapayeta (José Acosta), który stara się o jej rękę. 

Kiedy Rapayet i jego przyjaciel, Moises (Jhon Narváez), spotykają amerykańskich hipisów, dostrzegają pomysł na biznes. Podejmują się handlu marihuaną. W ten sposób szybko zdobywają pieniądze nie tylko na wykupienie Zaidy.

Obraz stworzony przez Ciro Guerrę i Cristinę Gallego w piękny sposób pokazuje początki handlu marihuaną, które doprowadziły do konfliktu w plemieniu Indian. Rodzinna saga nasuwa skojarzenia z „Ojcem chrzestnym”, o którym więcej w zestawieniu filmów o mafii.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Zobacz także: Filmy o narkotykach, narkomanach, imprezach, przemycie i innych uzależnieniach

Hostiles (2017) – współczesny western o Dzikim Zachodzie z końca XIX wieku

Akcja filmu rozgrywa się na terenie północno–zachodnich stanów. Doświadczony kapitan Joseph J. Blocker (Christian Bale) otrzymuje rozkaz eskortowania indiańskiego wodza o imieniu Chief Yellow Hawk (Wes Studi) na jego ojczyste ziemie w Montanie.

Blocker ma negatywny stosunek do społeczności plemiennych. Jednak z czasem dostrzega coraz więcej podobieństw z wodzem i jego rodziną. Trudna podróż, podczas której niejednokrotnie ociera się o granicę życia i śmierci, pozwala mu przepracować własne przekonania.

„Hostiles” w reżyserii Scotta Coopera to portret minionej epoki, który z rozwagą weryfikuje kolonialną przeszłość. Poprzez głęboką charakterystykę postaci, dołącza się do dyskusji na temat rasizmu i zderzenia kultur.     

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Nawet deszcz (2010) – rewizja mitu Krzysztofa Kolumba

„Nawet deszcz” w reżyserii Icíar Bollaín to film o konstrukcji pudełkowej. Głównymi bohaterami są Sebastian (Gael García Bernal) i Costa (Luis Tosar), którzy postanawiają zrealizować film o Krzysztofie Kolumbie. W planach mają ukazanie prawdziwej historii, która odbiega od patetycznej wizji wielkiego odkrywcy ze szkolnych podręczników. 

Prace na planie filmowym w Boliwii zakłóca tzw. „wojna o wodę” – konflikt wywołany prywatyzacją wodociągów. Spięcia pomiędzy rdzennymi Boliwijczykami a politykami i właścicielami dużych korporacji stają się przeszkodą w realizacji filmu. Sebastian i Costa muszą podjąć decyzję, czy kontynuować projekt kosztem indiańskich współpracowników?

Świetna realizacja, doskonałe zdjęcia i poruszająca oprawa muzyczna są zasługą całego zespołu filmowców. Nie tylko hiszpańskiej reżyserki (znanej ze znakomitych produkcji, takich jak: „Moimi oczami” czy „Maraharis”), ale także scenarzysty Kena Loacha czy kompozytora Alberta Iglesiasa (który na stałe współpracuje z Pedro Almodovarem).

Film zdobył trzy nagrody Goi i Nagrodę Publiczności na Berlinale w 2011 r.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Madeinusa (2006) –  opowieść o Wielkanocy w Andach

Akcja filmu rozgrywa się w peruwiańskiej wiosce. Główną bohaterką jest nastoletnia dziewczyna o imieniu Madeinusa (Magaly Solier). Zbliżają się święta wielkanocne, które są hucznie obchodzone wśród miejscowej ludności. Zwłaszcza czas od Wielkiego Piątku do Niedzieli. Wtedy pochowany w grobie Jezus nie widzi, co dzieje się na Ziemi. „Czas bez Boga” wypełnia pijaństwo i rozwiązłość. 

Ojciec Madeinusy czeka na Wielki Piątek, aby dać upust pożądaniu, które odczuwa wobec córki. Tymczasem dziewczyna widzi w nieznajomym chłopaku z Limy swojego Zbawiciela. Młody Gringo, Salomon nie rozumie miejscowych zwyczajów. Relacja pomiędzy nim a główną bohaterką komplikuje się ze względu na specyfikę okołoświątecznych obrzędów.

Film w reżyserii Claudii Llosy pokazuję kulturę andyjskich społeczności w symboliczny sposób. To mocny przekaz, który na długo zapada w pamięć.

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Apocalypto (2006) – brutalny świat dawnej cywilizacji Majów

Apocalypto” to hollywoodzki obraz w reżyserii Mela Gibsona. Akcja rozgrywa się u schyłku cywilizacji Majów. Głównym bohaterem jest młody wojownik noszący imię Łapa Jaguara (Rudy Youngblood). Wioska, w której wiedzie spokojne życie, zostaje napadnięta przez sąsiednie, wrogie plemię. Chłopak i jego współplemieńcy zostają pojmani i zabrani do miasta. Tam mają być złożeni na ołtarzu w ofierze Bogom.

Podczas podróży do miasta Jaguar jest rozdarty pomiędzy próbą ratowania siebie a troską o rodzinę, która pozostała w wiosce.

Film w charakterystyczny dla Mela Gibsona, brutalny sposób ukazuje przemoc, która towarzyszy tamtym czasom. Jednocześnie zadaje podstawowe pytania o naturę ludzką i zachowania w ekstremalnych sytuacjach. W spektakularnej produkcji wystąpiła rdzenna ludność Meksyku.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Pocahontas (1995) – animowana historia indiańskiej księżniczki

Słynna bajka Disneya odwołuje się do prawdziwej historii księżniczki z plemienia Powatanów. Indianka urodziła się pod koniec XVI wieku na terenie obecnego stanu Wirginia. Nawiązała kontakt z Anglikami, którzy przybyli skolonizować jej kraj. Wyszła za jednego z nich i wyjechała do Anglii, aby stamtąd dbać o pozytywne stosunki pomiędzy rdzennymi mieszkańcami a przybyszami o białych twarzach.

W animowanej opowieści o Pocahontas do Nowego Świata przybija okręt pod dowództwem angielskiego gubernatora Ratcliffe'a. Nie interesuje go miejscowa ludność, ich kultura ani piękno przyrody. Przybył tylko po złoto. Na pokładzie statku jest także kapitan John Smith, który – w przeciwieństwie do swojego dowódcy – dostrzega piękno nowej ziemi. Księżniczka lokalnego plemienia opowiada mu o swoich zwyczajach. Dzięki niej poznaje zupełnie inne życie – w zgodzie z naturą i duchami przodków.

Pocahontas” to jedna z najpiękniejszych animacji wszech czasów, a piosenki z filmu są popularne do dzisiaj. Największym przebojem jest utwór „Colors of the Wind” śpiewany przez Vanessę Williams. W polskiej wersji językowej usłyszymy „Kolorowy wiatr” w wykonaniu Edyty Górniak.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Ostatni Mohikanin (1992) – dramat historyczny w puszczach Ameryki Północnej

W filmie „Ostatni Mohikanin” przenosimy się do 1757 r. na tereny eksplorowane przez kolonizatorów. Trwa wojna o panowanie w Ameryce Północnej. Ostateczne starcie rozgrywa się pomiędzy Anglikami a Francuzami. Zwycięzca zgarnia wpływy i władzę w Nowym Świecie. Po angielskiej stronie staje zaprzyjaźnione z Brytyjczykami plemię Mohikanów. Z kolei z Francuzami sprzymierzają się Huroni, którzy od lat współpracują z nimi w handlu futrami.

Głównym bohaterem filmu jest młody mężczyzna o imieniu Sokole Oko (Daniel Day–Lewis). Jest to biały człowiek, który został wychowany przez rdzenną ludność. Zarysowane powyżej tło polityczne jest punktem wyjścia dla jego historii miłosnej. Obiektem westchnień jest córka angielskiego pułkownika, Kora (Madeleine Stowe). Razem przemierzają amerykańskie puszcze, aby uciec przed wrogimi Huronami.

Film powstał w reżyserii Michaela Manna. W 1993 r. został nagrodzony Oscarem za najlepszy dźwięk. W tym samym roku otrzymał także dwie nagrody BAFTA za zdjęcia i charakteryzację. 

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Tańczący z wilkami (1990) – jeden z najbardziej popularnych westernów wszech czasów

To historia porucznika Johna Dunbara (Kevin Costner), który podczas – najważniejszej dla historii Ameryki – Wojny Secesyjnej (1861–1865) walczy po stronie Unii. W wyniku poważnych obrażeń zostaje przeniesiony do odległej placówki w zachodnich stanach. Okazuje się, że miejsce jest opuszczone. Pomimo tego, postanawia tam zostać. 

Początkowo nie spotyka żadnych ludzi. Jednak z czasem okazuje się, że nieopodal mieszkają Siuksowie. Nieufni względem białego tubylcy stopniowo przekonują się do przybysza i zapraszają go do społeczności. Tam John poznaję białą kobietę o imieniu Uniesiona Pięść (Mary McDonnell), która od małego żyje wśród Siuksów. Zakochuje się w niej, co jeszcze bardziej pieczętuje jego relację z miejscowymi. Od przywódcy plemienia otrzymuje nowe imię – Tańczący z wilkami.

Film Kevina Costnera jest adaptacją powieści Michaela Blake'a, która ukazała się kilka lat wcześniej pod tym samym tytułem. Produkcja zyskała ogromne uznanie widzów i krytyków filmowych. Zdobyła siedem Oscarów, trzy Złote Globy, a także Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Zobacz także: Najlepsze filmy o wojnie – jakie problemy poruszają? 

Misja (1986) – film fabularny o misji jezuitów wśród plemion Guarani

Misja” to film na faktach, który opowiada historię misji prowadzonej przez jezuitów na ziemiach należących do plemienia Guarani. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku. Głównym bohaterem jest Rodrigo Mendoza (Robert De Niro), były łowca niewolników. Po tym, jak zabija brata, pragnie odpokutować swoje winy. Pozostaje na misji, aby pracować razem z ludźmi, na których wcześniej polował. 

Tymczasem misja, która do tej pory była pod zwierzchnictwem Hiszpanii, ma zostać przejęta przez Portugalczyków. W odróżnieniu od poprzednich kolonizatorów ich prawo dopuszcza handel ludźmi i niewolnictwo.

W 1987 r. film w reżyserii Rolanda Joffé otrzymał Oscara za rewelacyjne zdjęcia w wykonaniu Chrisa Mengesa. Na brawa zasługuje również oprawa muzyczna w wykonaniu mistrza muzyki filmowej, Ennio Morricone

Ocena na Filmwebie: 8,0.

Mały wielki człowiek (1970) – historia białego chłopca adoptowanego przez Czejenów

O swoim długim i niezwykłym życiu opowiada 121–letni Jack Crabb, grany przez Dustina Hoffmana. Jak to zazwyczaj bywa, najważniejsze jest dzieciństwo. Jako kilkuletni chłopiec Jack trafił pod opiekę tubylców, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Wisconsin i Minnesoty.

Dzięki temu miał okazję dogłębnie poznać kulturę rdzennych Amerykanów. Ożenił się z lokalną dziewczyną i był świadkiem jej śmierci z rąk podwładnych generała Custera (Richard Mulligan). Uczestniczył w bitwie nad Little Bighorn i był przyjacielem Dzikiego Billa Hickoka (Jeff Corey) – bohatera amerykańskich legend. Czy to prawda? Trudno powiedzieć, ale trzeba przyznać, że historia jest nadzwyczaj porywająca.

„Mały wielki człowiek” w reżyserii Arthura Penna to pełna zabawnych splotów akcji czarna komedia utrzymana w konwencji klasycznego westernu. 

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Pozostałe filmy o Indianach, które warto obejrzeć

Listę 10 najlepszych filmów uzupełniamy o 8 kolejnych tytułów, które będą prawdziwą gratką dla poszukiwaczy indiańskich przygód. To produkcje, które poszerzają horyzonty, więc zainteresują także bardziej wymagających widzów: 

 1. Poszukiwacze (1956) – amerykański western w reżyserii J. Forda z genialną rolą J. Wayne'a. Główny bohater wyrusza na Zachód, aby odnaleźć córki porwane przez Komanczów z plemienia Czarnych Sokołów, 
 2. Człowiek zwany koniem (1970) – historia brytyjskiego arystokraty Johna Morgana (Richard Harris), który zostaje porwany przez lokalne plemię. Reżyseria: Elliot Silverstein,
 3. Na rozkaz serca (1992) – film kryminalny o tajemniczych zabójstwach na terenie Dakoty Południowej. Reżyseria: Michael Apted,
 4. But Manitou (2001) – komedia familijna o Dzikim Zachodzie i poszukiwaniu legendarnego skarbu. Reżyseria: Michael Herbig,
 5. Szyfry wojny (2002) – film o amerykańskim żołnierzu (Nicolas Cage), który ochrania ważnego dla wojska chłopaka z plemienia Nawaho. Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, podczas której używano języka Nawaho do kodowania tajnych wiadomości. Reżyseria: John Woo,
 6. Mustang z dzikiej doliny (2002) – film animowany studia DreamWorks o dzikim koniu, który został schwytany przez kowbojów. W roli głównej usłyszymy głos Matta Damona,
 7. Skrzypce (2005) – meksykańska opowieść o muzyku, który razem z synem i wnukiem gra w okolicznych barach. Jednocześnie walczy z wojskami rządowymi, które pacyfikują indiańskie wioski,
 8. Indianie na ekranie (2009) – dokument Neila Diamonda na temat słynnych spaghetti westernów z Clintem Eastwoodem i ich dekonstrukcji m.in. w produkcjach Jima Jarmuscha. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.