Kadr z filmu Dancing Queens 1
Fot. Materiały prasowe/Netflix
ZE ŚWIATA FILMU

Najciekawsze filmy o drag queens – TOP 7: wyjątkowe fabuły i dokumenty

Spektakularny ranking w cekinach i brokacie

Anna Galuhn 2 października 2023 13:11
Kadr z filmu Dancing Queens 1
Fot. Materiały prasowe/Netflix

Filmy o drag queens mogą wydawać się niszowym tematem, ale jest kilka takich produkcji, którym udało się przebić do mainstreamu. Wśród nich znajdują się ciekawe i poruszające dokumenty, np. o nowojorskiej scenie balowej w latach 80., albo o najstarszej polskiej drag queen, Lulli La Pollaca. W rankingu przedstawiamy także filmy fabularne o szalonych przygodach na pustyni, pomysłach na intratny biznes i zrealizowanych marzeniach.

Spis treści:

Miejsce 7: Kozaczki z pieprzykiem (2005) – film o fabryce obuwia dla drag queens

Charlie (Joel Edgerton) w spadku po ojcu zostaje właścicielem upadającej fabryki butów. Kiedy szuka pomysłu na zwiększenie sprzedaży i rozkręcenie biznesu, z pomocą przychodzi Lola (Chiwetel Ejiofor). Proponuje, aby firma przerzuciła się na produkcję seksownego obuwia dla mężczyzn. Charlie jest sceptyczny, ale w obliczu nadciągającej klęski, postanawia spróbować.

„Kazaczki z pieprzykiem” to film muzyczny na faktach, dla którego inspiracją stała się historia firmy W. J. Brooks Schoe Company. Niestety, scenariusz filmowy nie sprawdził się w realnym życiu. Fabryka ekskluzywnych butów dla drag queens upadła po tym, jak rynek zasypało tańsze obuwie produkowane w Chinach.

Na podstawie filmu w reżyserii Juliana Jarrolda powstał musical – wystawiany m.in. w Bank of America Theatre w Chicago i Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Chiwetel Ejiofor za rolę Loli otrzymał nominację do BIFA w 2005 r. i Złotych Globów w 2007 r.

Ocena na Filmwebie: 6,6.

Miejsce 6: Viva (2015) – opowieść o Jesusie i jego relacji z ojcem

Młody mężczyzna, Jesus (Héctor Medina) mieszka sam w biednej dzielnicy Hawany. Pracuje jako fryzjer, a po pracy marzy o występach w miejscowym klubie drag queen. Kiedy w końcu staje na estradzie, pojawia się jego ojciec – człowiek porywczy i były bokser. Nie kryjąc dezaprobaty wobec twórczości syna, uderza go w twarz i stawia warunki.

Jednak w pewnym momencie role się odwracają. Okazuje się, że ojciec po wieloletniej odsiadce w więzieniu nie jest już tak silny, jak dawniej. Z kolei młody Jesus okazuje się człowiekiem o wielkiej sile charakteru.

Film w reżyserii Paddy'ego Breathnacha zdobył nagrodę IFTA za najlepsze zdjęcia w 2016 r., a także Nagrodę Publiczności na MFF GLBT w Turynie.

Ocena na Filmwebie: 6,8

Miejsce 5: Ślicznotki (1995) – komedia o drag queens z gwiazdorską obsadą

Po wygranej w konkursie w Nowym Jorku Noxeema i Vida (Wesley Snipes i Patrick Swayze) postanawiają wybrać się do Los Angeles, aby zdobyć tytuł Drag Queen of America. Pomysł podchwytuje poznany w barze Chi-Chi Rodriguez (John Leguizamo), więc w trójkę wyruszają w trasę

Po drodze ich stary cadillac się psuje, więc muszą zatrzymać się w niewielkim i zaniedbanym miasteczku. Pojawienie się ekscentrycznych performerów wywołuje rewolucję wśród mieszkańców Snyderville – z wyjątkowo pozytywnym skutkiem. Mężczyźni stają się milsi dla kobiet, a znudzeni staruszkowie na nowo odzyskują chęć życia.

Barwna komedia w reżyserii Beeban Kidron otrzymała dwie nominacje do Złotych Globów w 1996 r. – dla Patricka Swayze i Johna Leguizamo. 

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 4: Życie i śmierć Marshy P. Johnson (2017) – dokument o słynnej performerce z Nowego Jorku

Marsha P. Johnson to postać, którą w środowisku LGBT zna każdy. Była jedną z pierwszych drag queens w nowojorskim Stonewall Inn, kiedy tylko bar otworzył się na kobiety i osoby transpłciowe. W 1975 r. pozowała do fotografii Andy'ego Warhola, a w latach 90. występowała w Londynie. Działała także w stowarzyszeniu Act Up na rzecz osób chorych na AIDS. 

Marsha zginęła w 1992 r., krótko po paradzie równości. Jej ciało znaleziono w rzece Hudson. Policja stwierdziła samobójstwo. Dopiero pod wpływem głosów bliskich i lokalnej społeczności zmieniono przyczynę śmierci na „nieustaloną”.

W dokumencie „Życie i śmierć Marshy P. Johnson” pokazane jest śledztwo jej przyjaciółki i aktywistki, Victorii Cruz. Film autorstwa Davida France'a powstał w oparciu o materiały archiwalne.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 3: Boylesque (2022) – dokument o najstarszej drag queen w Polsce

„Boylesque” to świetny dokument o Andrzeju Szwanie – polskim artyście estradowym, znanym jako Lulla la Polaca. Mężczyzna urodził się w 1938 r. i pomimo osiemdziesiątki na karku, nadal chce występować i korzystać z życia.

Andrzej jest zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią. Chociaż wie, że czas jest nieuchronny, nie dopuszcza do siebie myśli o starości. Celebruje młodość i jest dumnym gejem. Zanurzenie się w jego biografię to ekscytująca podróż w świat fantazji – do miejsc zamkniętych dla przeciętnego, szarego człowieka.

Produkcja autorstwa Bogny Kowalczyk zdobyła dwie nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2022 r. – Nagrodę Publiczności i Srebrnego Lajkonika, a także wyróżnienie w konkursie pełnometrażowych filmów dokumentalnych Młodzi i Film (również w 2022 r.).

Ocena na FIlmwebie: 7,2.

Miejsce 2: Priscilla, królowa pustyni (1994) – muzyczny film drogi

Film opowiada o trasie estradowej w Australii. Grupę artystów tworzą: dwóch gejów, Tick (Hugo Weaving) i Adam (Guy Pearce), oraz kobieta po korekcie płci, Bernadette (Terence Stamp). Kontrakt obejmuje występy w mniejszych miejscowościach, co akurat jest na rękę wykonawcom, mającym swoje powody do opuszczenia Sydney.

Barwna podróż po bezdrożach Australii odbywa się starym, różowym autobusem o imieniu Prisciilla. Jednak występujący performerzy nie zawsze spotykają się z miłym przyjęciem miejscowej publiczności. W końcu wśród wielu nieżyczliwych mieszkańców trafiają na swojego wielkiego fana, Boba (Bill Hunter), co daje początek pięknej przyjaźni. 

„Priscilla, królowa pustyni” to muzyczna opowieść nagrodzona Oscarem za najlepsze kostiumy w 1995 r. Reżyseria: Stephan Elliott.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 1: Paryż płonie (1990) – dokument o balach LGBT w Nowych Jorku

Film Jennie Livingstone przedstawia barwny świat nowojorskich balów z końca lat 80. XX wieku. Te spektakularne wydarzenia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród osób LGBTQ+. Impreza polegała na tym, że zawodnicy mieli przygotować strój i makijaż zgodnie z motywem przewodnim balu. Następnie prezentowali się na wybiegu, co było oceniane przez jury. Zwycięzcy zyskiwali nie tylko nagrody, ale także status legendy. 

Autorka dokumentu poświęciła 6 lat na zebranie materiałów. Owocem jej pracy są nagrania z balów, a także wywiady z największymi osobistościami sceny balowej. Słynne drag queens – Pepper LaBeija, Dorian Corey, Angie Xtravaganza i Willim Ninja opowiadają o swoich doświadczeniach i „domach”, czyli miejscach, w których znaleźli bezpieczną przystań po tym, jak zostali odrzuceni przez rodzinę biologiczną.

Film porusza szereg ważnych problemów, takich jak rasizm, dyskryminacja, bieda, przemoc, homofobia, bezdomność, prostytucja czy AIDS. Dokumentuje także narodziny nowego stylu tanecznego, jakim jest voguing, czyli w skrócie – zastyganie w pozach, jak na sesji zdjęciowej dla magazynu mody.

Praca Jennie Livingstone została doceniona na festiwalach filmowych. Dokument zdobył Nagrodę Teddy na Berlinale i Główną Nagrodę Jury festiwalu Sundance w 1991 r.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Pozostałe filmy o drag queens, które warto obejrzeć

Pozostając w temacie, dołączamy listę uzupełniającą:

  1. Pół żartem, pół serio (1959) – czarno–biała komedia w reżyserii Billy'ego Wildera o muzykach, którzy, uciekając przed gangsterami, postanawiają przebrać się za kobiety i dołączyć do żeńskiej grupy jazzowej. W rolach głównych: Tony Curtis, Jack Lemmon i Marilyn Monroe,
  2. Cal do szczęścia (2001) – dramat muzyczny o zespole, którego liderem jest drag queen. Reżyseria: John Cameron Mitchell, 
  3. Trixie Mattel: Moving parts (2019) – film dokumentalny o znanej performerce, Tristie Mattel. Reżyseria: Nicholas Zeig–Owens, 
  4. Wszyscy mówią o Jamiem (2021) – filmowa adaptacja musicalu o szesnastolatku (Max Harwood), którego marzeniem są występy na scenie jako drag queen. Reżyseria: Jonathan Butterell, 
  5. Dancing queens (2021) – szwedzki film o dziewczynie (Molly Nutley), która przebiera się za mężczyznę, aby móc występować w klubie drag queen. Reżyseria: Helena Bergström. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.