PREMIERA FILMOWA

Zdobywca tegorocznego Oscara wchodzi do kin! O czym opowiada „Klient"?

Sabina Zięba 21 kwietnia 2017 15:45

Asghar Farhadi to irański reżyser, dwukrotny zdobywca Oscara - otrzymał go w 2012 roku za film "Rozstanie" oraz w tym roku za "Klienta". To właśnie on zbojkotował ostatnią galę, jak twierdził, z "szacunku do swojego kraju", przez wzgląd na wydany przez Donalda Trumpa zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywateli siedmiu państw.

Polecamy też: Oscary 2017: Donald Trump wyśmiany podczas gali wręczania Oscarów. Dlaczego?

Tym razem Farhadi opowiada nam historię muzułmańskiego małżeństwa aktorów teatralnych - Emeda (Shahab Hosseini) i Rany (Taraneh Alidoosti). Muszą się oni wyprowadzić ze swojego luksusowego mieszkania, ponieważ w wyniku trzęsienia ziemi grozi ono zawaleniem. Dzięki swojemu przyjacielowi, aktorowi z lokalnego teatru, szybko znajdują nowe lokum. Wydaje się idealne, jednak właściciel zapomina dodać, że poprzednia lokatorka była... prostytutką. W pierwszą noc, Rana będąc pod prysznicem słyszy dźwięk domofonu. Przekonana, że to jej mąż zapomniał kluczy, otwiera i wraca do łazienki. W kolejnej scenie widzimy Eada, który znajduje ją potłuczoną i prawdopodobnie zgwałconą w szpitalu. Po tych wydarzeniach kobieta nie chce iść na policję, choć napastnik zostawił w mieszkaniu małżonków kluczyki do zaparkowanego w pobliżu auta. Mimo sprzeciwu żony, Emad ma zamiar odnaleźć i ukarać złoczyńcę.

Polecamy też: Marcin Dorociński płatnym zabójcą? Ta rola w „Małżeńskich porachunkach” to przełom w jego karierze!

W filmie widzimy, jak małżonkowie stopniowo przestają się rozumieć. Poczucie winy znacznie wpływa na ich codzienność. Emad kierując się męską dumą i chęcią zemsty, nie rozumie wyborów żony. Jego uczucia przechodzą od troski do przerażenia. Dlatego też "Klient" to wielowarstwowa i przeszywająca opowieść o nieumiejętności wybaczania. Zachodnie media porównują obraz do poprzednich dzieł reżysera, a telegrapgh.co.uk podsumowuje: "W tej chwili Farhadiemu ciężko byłoby się na nowo rozwinąć, jednak jego stare pomysły dobrze się sprawdzają". Film w kinach już od 21 kwietnia 2017 roku.

TAGI #Oscary #film

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.